TDK SF a jeho hybridy

Vintage Cassettes TDK

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

TDK SF a jeho hybridy

Príspevok od používateľa EZ647 »

V roku 1986 v modelovej rade TDK pribudla kazeta SF - Super Fidelity. Neviem o čo im šlo, vyrobiť lacnejšiu ,,chrome,, kazetu, alebo zdokonalili SA tak, že pôvodný recept pokračoval ako SF? No rozhodne to patrí do kategórie low endu typu II, spomedzi výrobcov ako Sony, Maxell či Basf považujem SF za tú najhoršiu variantu. Ale je to naozaj tak?

1986 Začala v prevedení toho modernejšieho okna TDK, celkom pekný modrý vzhľad, magnetické častice sa volajú už len Avilyn, žiadne super ani iné prívlastky tam nenájdeme.
Obrázok

1988 Nový vzhľad kazety, prevzatý zo superferric tape AD, AR. Túto kazetu som mal v teste a nebola tak zlá ako som popísal vyššie, vlastne bola dosť dobrá, nezahanbuje vstup do triedy II.
Obrázok

1990 Toto je problém kvôli ktorému som si začal o týchto kazetách robiť zlý názor, nový recept pre celú ,,chrome,, radu TDK.
V teste obstála výškovo lepšie, ale výkonovo podstatne horšie.
Obrázok
Pod rovnakým rokom bola krátko na to uvedená v novom dizajne pod rovnakým obalom.
Obrázok

1992 už v celo priehľadnej kazete, ale temnej, podľa marketingu teplotne odolnej vhodnej do aut a na vonkajšie použitie.
Obrázok

1994 klasické celopriehľadné telo so štyrmi skrutkami, ja teda neviem, ale absencia skrutky mi príde ako veľmi nešťastné riešenie na stabilný chod pásky a kolmosti vedenia pásu.
Obrázok

1998 Model SF zrušený, namiesto toho bol uvedený model D Super, je modrý, štýlový, teplotne odolný asi nie.
Obrázok

Ale páska Avilyn sa vyrábala naozaj vo veľkom, zrejme kvôli cene, jej vymýšľali stále nové modely a využitia. Prekvapivá bola aj ,,ne,,kvalita u rôznych šarží a prevedení, hlavne v spojení v ich povestným štvorskrutkovým telom.

Najznámejšie verzie:
CDing2, DiscJack2, menej známa O2 - Optima 2 - nemýliť si s nemenovaným operátorom :D

Pre USA to boli aj modely CD Power, SD - Super Dynamic

Pre Japonsko bol výber väčší:
AD2, Beam2, CV II, Nana, a určite mnoho ďalšieho čo nepoznám ani ja sám :)

Takže všetko to sú odnože Avilyn pásky rôznych kvalít od priemernej a nižšie.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: TDK SF a jeho hybridy

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK SF 1994 100min
Zrejme nejaká chyba vo fabrike, na strane A mám dlhú zavádzaciu pásku, obopne plnú cievku dva krát.
Na strane B je zase extrémne krátka, nedosiahne vôbec na plnú cievku.
Prílohy
IMAG0104.JPG
IMAG0104.JPG (89.66 KiB) 6321 zobrazení
IMAG0105.JPG
IMAG0105.JPG (86.08 KiB) 6321 zobrazení
IMAG0101.JPG
IMAG0101.JPG (89.73 KiB) 6321 zobrazení
IMAG0102.JPG
IMAG0102.JPG (80.02 KiB) 6321 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: TDK SF a jeho hybridy

Príspevok od používateľa janvys »

Dnes jsem otestoval SF z roku 1988. Docela slušné na to že je to základní řada chrome.
Perfektní vedení pásku, žadné anomálie.
Tentokrát jsem testoval ze dvou zdrojů, první byl direct line do decku a druhý přes eq.
Zdroj +6db, kazeta drží +4, což bych čekal spíše až u sa-x, a nechala si líbit bias -7 bez potrhání. Zvukově vyvážené, nevyniká, ale drží věrnost zdroje.
Druhý test přes eq, kdy jsem během referenční nahrávky ze zdroje postupně hýbal jak s kmitočty, tak s biasem a podle toho upravoval vybuzení. Zde jsem zaznamenal mírnou nechuť kazety žrát velmi nízké kmitočty, do normálu se začala srovnávat kolem 80-100Hz.
No v celku solidní kazeta, která už je zvukově na lepším průměru.
Tester TC-K770ES.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: TDK SF a jeho hybridy

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK SF som pred pol rokom porovnával model 1988 a 1990 a to bol prelom keď sa menil recept pásky. Tá 1988 ako píšeš je dosť schopná kazeta, a tá 1990 mala mierne horší výkon, ale lepšie výšky, strašne zlý azimuth, kolísala na jednej strane stále.
pedro
stará páka
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:01

Re: TDK SF a jeho hybridy

Príspevok od používateľa pedro »

Okolo cca 1986-7 TDK SF bola hodne ,,odľahčená SA. Nižšia dynamika,rozsah , hoci pár korún sa ušetrilo.No proste omyl.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: TDK SF a jeho hybridy

Príspevok od používateľa Nstar »

ja to dám sem ale ak bude treba môžeme to presunúť niekam inam

SF sa neteší veľkej obľube, no zato ceny ma slušne vysoko. Tak ich ešte zdvihnem.
S SF som prišiel do styku kedysi veľmi dávno, v dobách keď ... nahrávka z CD, do walkmana, zvuk úžasný
Väčšina deckov je nakalibrovná na SA a podobne, preto často SF znie tlmene, bez výšok a chabo. Skutočne je na nej čosi divné, je to taký gremlin. Nesedí jej každý žáner ani magič ani vybudenie. Treba sa s ňou pohrať. Čo jej rozhodne sedí je dolby, akýkoľvek typ. Netreba to prehnať s vybudením a zvuk s dolby bude perfektný, pretože tá kazeta je rovná. Síce neviem načo jej táto vlastnosť je pretože šum má pomerne nízky ale svoje uplatnenie si to nájde ak chcete urobiť tichú kópiu cd alebo nahrávate náročný žáner s dynamicky obrovským rozsahom. U jej derivátov ako je CD Ing2, je to dosť otázne pre nekvalitné telo ale prosím, ak má niekto rád presnú kópiu cd s tým, že vyžaduje priestor utečený do jednej strany...
Takže SF pre mňa na vybrané žánre, paráda.
CD ing2, no tak z týchto mám niekoľko desiatok kusov, od novoty, vždy mi tá páska vyhovovala, používal som ju ako mulicu. Skrátka na také nahrávky do auta, alebo ako harddisk a podobné somariny. Nikdy ma vlastne nezaskočila až raz som natrafil medzi mojimi zásobami, originál v krabici. Myslel som si, že už mám zodratú hlavu, ľavý kanál bol slabší. Tak som vzal, druhú z tej krabice, odbalil z fólie a kanál stále utekal. Tak som to pripísal opotrebeniu magiča. O pár dní, no možno skôr hodín alebo pár minút...no dobre tak hneď som začal panikáriť, a skúšal som iný deck, výsledok o čosi iný ale stále ubiehal ľavý kanál. Tak už si hovorím, fakt mám všetky stroje dojekazené. Páskové dráhy samozrejme už po tretí krát vyleštené, všetko odmagnetované. Internet som ako zdroj informácií nepoužíval, vlastne vtedy mali tapeheads možno pár strán...potom ma osvietilo, skúsim ja zo zásob či to urobí aj kvalitnejšia páska, tuším SA. Takže do magiča, kalibrácia a rec...kanály narovnako, výšky perfekt. Skúsim teda inú kazetu, nejakú lacnú a zasa všetko ok. V tej krabici po 10ks boli, dve vadné. Rovnaké skladovanie ako niekoľko iných krabíc, vždy všetko ok, a aj zvyšné kazety v tej istej krabici odkiaľ pochádzali tieto dve vadné boli v poriadku.
SF dobrý pásik, vlastne výborný ale na SA to samozrejme nemá, treba ju trochu zvažovať na čo sa použije, CD ing 1 je omnoho univerzálnejšia a výkonnejšia.
1. SF je perfektná, originál, moja obľúbená
2. CD ing2, ja ju mám rád ale ako som písal, tá kvalita je otázna a nikdy asi neviete čo kúpite
3. Super D, tak tu by malo byť to telo čo na CD ing2 ale neviem, možno som len ešte nenatrafil ale zatiaľ som nemal jedinú zlú
4. DJ 2, tak tu nemám príliš jasno, je v tom SF? Niekedy sa mi zdá, že hrá o čosi kvalitnejšie, že by to robilo to lepšie SA telo?

PS: ešte vysvetlím ten harddisk
Kedysi som v noci mal nejaké obľúbené relácie v rádiu, tak som používal Super D na záznam, potom som si ju vypočul a znovu premazal a takto dookola. Deck som používal dual kapstan
Prílohy
Toto je konkrétne tá kazeta
Toto je konkrétne tá kazeta
žiadne railroady
žiadne railroady
mal som ich viacero aby som to stihol aj počúvať, preto to označenie
mal som ich viacero aby som to stihol aj počúvať, preto to označenie
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: TDK SF a jeho hybridy

Príspevok od používateľa EZ647 »

ide o to že pred mnoho rokmi za čerstva, som nepoznal utekanie kanálov, a SF, CDing 2 a pod hrali dobre. A teraz veľa kaziet na ľavej strane uteká, a TDK v tom prevažuje.

Podľa niektorých listov od TDK obsahuje DJ2 pásku Avilyn, čo zodpovedá SF, SuperAvilyn je SA, a nemyslím že robili nejako viac druhov jednej pásky typu II, ale môžu byť rozdielne šarže, ale to je niekedy slabá útecha
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: TDK SF a jeho hybridy

Príspevok od používateľa Nstar »

tá DJ2 bude SF ale niekedy sa mi zdá, že to hrá lepšie ako napr CDing2, môže to byť tým telom alebo tam možno dávali inú šaržu SF alebo som ja nejaká iná šarža
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: TDK SF a jeho hybridy

Príspevok od používateľa EZ647 »

telo typu SA by malo byť presnejšie, aj stredová skrutka je osadená :D
ale celkovo na DJ2 veľa ľudí nadávalo, že chcela byť výzorom zaujímavá, ale SA ju zvukovo hravo strčí do vrecka
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: TDK SF a jeho hybridy

Príspevok od používateľa Nstar »

Zabudol som to tam napísať ale SF pásik mi najlepšie vždy hral na strojoch, ktoré nemajú užívateľskú kalibráciu, vysvetliť to neviem ale môžeme sa zamyslieť...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: TDK SF a jeho hybridy

Príspevok od používateľa EZ647 »

napríklad na tej Sony veži čo som vždy nahrával, ako som spomínal v obaloch kaziet, práve základné chromy boli prebudené až za hranou tak to skresľovalo, najhoršie na tom boli TDK D Super a DJ2, potom Sony CDit II a UX a Saehan SB, MA
zase TDK SA, Sony UX-S hrali bez skreslenia na tom kráme
a TDK SA-XS, Basf CMII mali šialený nadupaný výkon doplnený o jemnú precíznosť detailov, čo mi chýbala na tých základných chrome, teda tiež žiadna kalibrácia len automatická voľba pásky typu I a II
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: TDK SF a jeho hybridy

Príspevok od používateľa Nstar »

tá veža mala točítko record level, či pevne nastavený alebo automatiku? Už si nepamatám či si to vyvetľoval
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety TDK"