Agfa Carat (FeCr)

Vintage Cassettes BASF, AGFA, PHILIPS, GRUNDIG

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Agfa Carat (FeCr)

Príspevok od používateľa AdmineR »

móže byť
vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Agfa Carat (FeCr)

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Ja to vravim od zaciatku.Ak nemas nakalibrovany stroj na pas ktory testujes, vysledok je 0.
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Agfa Carat (FeCr)

Príspevok od používateľa moniatko »

keď už je reč o tých pravých chromkach, už dlhšie sa pohrávam s myšlienkou skúsiť takú pásku na mojej Yamaške smažke, dosť ma zaujíma výsledok, no obávam sa, že je to už z tej novšej éry, na ktorej to nebude hrať dobre...
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1335
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Agfa Carat (FeCr)

Príspevok od používateľa Teslák »

Ano,souhlasím s verdiktem Nstar. Pokud ale máte někdo mašinu s Autokalibrací ,která kalibruje nejen proud,level ale především EQ!Ideálně autokalibrace se širokým rozsahem. SuperAutoble systém u Pioneer kupříkladu.Samozřejmě že tento systém není všemohoucí.Mám s ním jen ty nejlepší zkušenosti.Nahraju si tak Typ III jako detekovanou normálku.( Použití potom pro poslech je jako originálka CHROMDIOXID 120us.To známe jistě téměř všichni. Případně dotazy odpovím.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Agfa Carat (FeCr)

Príspevok od používateľa Nstar »

Inak k tomu co tam píše jeden z nich o tom Grundigu, Daniel ma(l)? jedného dosť dobrého CF 7500, je tu o nej aj vlakno. Zaujímalo by ma či ho ešte prevádzkuje, tie Grundigy sú všeobecne dosť podcenené ako značka ale vedeli riadne hrať. Fine Arts...ja viem toto je oftopic

FeCr bola taká zvláštna a krátka etapa, možno pathfinder? Akurát to akosi nedrží pokope a jednotlivé vrstvy, keďže sú normalka a na nej chrom alebo aj opačne skrátka nemajú nejakú trvanlivosť. Zvukovo to považujem za to pravé, ani metal neni asi to idealne a ani zvukom. Spojit dokopy vyhody typu I a II bol vyborný nápad. Ved dodnes sú velmi oblubene tieto hybridy len v inom podaní. Ja viem nie je to to isté ale všetky tie AD, AR, HF-S, XL I a ja neviem ešte aké "normalky" sú v podstate len dokončené FeCr. S iným receptom, iným postupom ale veľmi podobnou myšlienkou. Zvláštne, kedysi boli prepínače len po III a dnes je pre nás standardom že 1,2,4
Je to zábava tie kazety.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Agfa Carat (FeCr)

Príspevok od používateľa AdmineR »

Ano - FeCr bol skvely napad a mne sa ich zvuk moc lubi.
Konkretne ale tato Carat ako som pisal, ma problemy so symetriou. A to nebude deckom. Robia mi to len nejake pasky. Ak je dobra paska, stopy su normalne - rovnake.
Este som nevidel ze by sa vrstvy oddelovali - mam len asi zo 6 FeCr, no nerobi to ziadna. Vacsinou je spodok Fe vrstva a navrchu Chrom.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Agfa Carat (FeCr)

Príspevok od používateľa AdmineR »

Zrejme ale plati ze Japan deck - japan tape.
Takze budem kupovat Sony FeCr. Tie hraju ok. Inak aj Elcaset pozival Ferrochrom
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Agfa Carat (FeCr)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: niektoré Basfy FeCr majú všeobecne problém o olupovaním vrstiev, ale zatiaľ u iných kaziet tohto typu som to nevidel. Také Sony sa zdajú byť v poriadku, aj Denon DX5 čo je síce ferrokobalt ale aj tak (jediný na svete typ III s kobaltom)

Pokiaľ si myslel menované kazety že sú dokončené ferrochromy s iným receptom, ako AD, AR, HF-S, XLI pretože sú dvojvrstvové? No nie je to tak celkom pravda, Maxell robil všetky pásky jednovrstvové, ostatné menované ferro sú tiež jednovrstvové, dvojité sú až TDK SA, SA-X, MA-XG 1990, Sony UX-S, UX-Pro, Metal ES, Basf CS a CMII, niektoré Basf superferro asi LHMXI, väčšina Fuji superferro a typ II. Niektoré Denony typ I a II.
Potom tu máme ešte trojvrstvové nátery ako TDK SA-XS, alebo novšie typy metal Axia.
Ešte pripomeniem že podľa Wilhelma trpia dvojvrstvové pásky rozdielnym starnutím a to že časom sa mení kalibrácia jednotlivých vrstiev, každá potrebuje mierne iné vybudenie a bias, potom sa to zle nastavuje, a ešte nejaké ďalšie veci, ktoré si teraz nepamätám. To je aj dôvod prečo Maxelly sú dosť vysoko, oni si na svoje XLS pásky vystačili s jedinou vrstvou.

U typu III je štandard horná vrstva chromdioxid, spodná ferro, a to u Basf, Agfa, Philips, Sony.
U Scotch to je naopak horná ferro a spodná chromdioxid, dobrý poznávací znak. Podľa manuálu k biasu je to zvláštne, pretože výšky sa usádzajú na povrchu pásky, tam je vhodný chromdioxid a nízke frekvencie idú do hĺbky pásky, do ferro vrstvy, prečo to Scotch robil naopak neviem, ale funguje to :)
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Agfa Carat (FeCr)

Príspevok od používateľa Nstar »

nie ja som nemyslel na počet vrstiev...mal som namysli ten nápad spojiť ferro s chromom, v tomto prípade s kobaltom. Ako som písal ja viem, že to nie je to isté. Tým dokončením, som skor myslel dotiahnutím dokonca. Ono ferrokobalt spaja vyhody oboch len je to urobene ako prímes (a asi aj je to lepšie ) ako vrstviť jednotlive polevy na seba (ferro a chrom ).
Každopádne Typ II už viac nie je CrO2 a typ I už nemusí byť ferro. Takže Ferrokobalt je taký pseudo typ III. Tak nejak som to myslel.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Agfa Carat (FeCr)

Príspevok od používateľa EZ647 »

No povedal by som že je to ešte viac vzdialené :P
Ale posilniť pásky kobaltom vymyslel Scotch v 70tych rokoch a všetci sa toho chytili, pôvodne to bolo pre pásky ferro.
Keby si DUPONT nelicencoval chromdioxid, ktovie ako by vyzeral svet kaziet za celé tie roky.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Agfa Carat (FeCr)

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Nstar napísal: Sobota, 18. Júla 2020, 11:40 nie ja som nemyslel na počet vrstiev...mal som namysli ten nápad spojiť ferro s chromom, v tomto prípade s kobaltom. Ako som písal ja viem, že to nie je to isté. Tým dokončením, som skor myslel dotiahnutím dokonca. Ono ferrokobalt spaja vyhody oboch len je to urobene ako prímes (a asi aj je to lepšie ) ako vrstviť jednotlive polevy na seba (ferro a chrom ).
Každopádne Typ II už viac nie je CrO2 a typ I už nemusí byť ferro. Takže Ferrokobalt je taký pseudo typ III. Tak nejak som to myslel.
hej - oni to vlastne hodili spolu do mixéra a naliali ako jednu vrstvu. Akurát miesto chrómu tam nasypali kobalt
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Agfa Carat (FeCr)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Okrem toho Basf v 90tych rokoch začal s ferro kobalt chrómom, kde bol percentuálny podiel pre všetky zložky. Týkalo sa to CEII pásky, tuším nazvali pásku Chrome plus, no a neskôr už mali len čistý kobalt.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety BASF, AGFA, PHILIPS, GRUNDIG"