BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie (1. časť)

Vintage Cassettes BASF, AGFA, PHILIPS, GRUNDIG

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie (1. časť)

Príspevok od používateľa Kazetowich »

BASF Chromdioxid SM review and BASF Chromdioxid II SM review (old BASF chrome cassettes review part 1)

Súboj staručkých chrómových BASFiek

Keďže mám k dispozícii tieto staré - naozaj staré kazety, už dlhšie sa núkala možnosť ich porovnať.
DSC_0385.jpg


Takže išiel som zľava doprava - od najstaršej.

Prvá basf
1.JPG
1.JPG (70.12 KiB) 5985 zobrazení
- zloženie - pravý chróm ošúpaný z nárazníkov limuzín fašistických dôstojníkov ss
Úbytok asi 3-4 dB voči zdroju - max. vybudenie -2 - s nejakým skreslením pustí 0 dB, ale je to trápenie.
V nahrávke sa prepadnú vyššie basy, vlastne aj basy - okrem výšok vlastne všetko padne lebo výšky som dohnal biasom-blbec (snažil som sa výškami dohnať level pred hlavou, takže je to celé ucinkanejšie kvoli mojej blbosti - nabustrované veci tak môžu ziskať tým ochudobnením nový rozmer, keď sa to tak prečistí (toto platí - zvuk je ochudobnený o široké spektrum - hlavne el. gitary a pod.)
Je to menej zahltené a košaté. Na niektorých repro to môže hrať paradoxne nezahuhlane tým, že sa to tak zjednoduší a vytvorí sa lavórik. Skrátka hlasy a nástroje sú subtílnejšie - tenšie. Najviac je badať prepad na vyšších basoch.
Na náročné počúvanie to ale už nie je. Chróm zostarol. O dosť viac ako ferro pásky.
Ale kto chce hľadať vo zvuku pások nový charakter, tu ho nájde asi najviac.
Len pozor na vybudenie - netlačiť do pásky viac ako znesie (a s biasom to neprehnať !). Potom pôsobí znásilnene. Čím nižší je signál, tým menší je prepad. Stačí ju budiť do tých -2 a ona vydá -5 -6.
Výpadky som nezaznamenal. V časti kazety kolísal ľavý kanál - strácal sa a znovu nabiehal. Kazeta mala na pohľad zvlnený okraj. Šum je vcelku počuť aj vďaka zníženej dynamike (alebo ak chcete odstupu s/š)

Druhá kazeta
2.jpg
2.jpg (56.2 KiB) 5985 zobrazení
podobne - subjektívne väčší šum a menej dynamiky.
Asi preto, že sa dala vybudiť asi o 2 dB menej. Nastavené na -2 (radšej menej) a išla do -4 -5

tretia
3.jpg
3.jpg (69.35 KiB) 5985 zobrazení
Podobný výsledok
Nastevená na 0 až -2 - udrží v špičkách -3 až -5
Prepad na vyšších basoch platí ako v predch. prípadoch aj keď nie je až taký výrazný - no oproti zdroju je to vcelku dosť. Padá aj celková dynamika - ako pre všetky 3 tieto basfky.

Záver.
Kazetky vhodné do zbierky - max. na počúvanie ako podmaz - nenáročná "hawaii" muzika.
Kedysi boli na tom zrejme lepšie a vplyvom času zdegradovali.
Výpadky ani u jednej som nepočul - jedine ak bola poškodená páska - mechanicky. Takže závisí aj od zdroja z akého zoženiete.

Pokračovanie tu - viewtopic.php?f=24&t=204&p=775#p775
Naposledy upravil/-a Kazetowich v Piatok, 5. Októbra 2018, 11:04, upravené celkom 6 krát.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2317
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie

Príspevok od používateľa orhore »

To jsi testil na technicsu? On má jen bias. Pokud by byla k dispozici plná kalibrace, tak by jsi možná došel k lepším výsledkům. Přebuditelnost ale bude nízká, s tím už se nedá nic dělat. Rok výroby je 78-80 pokud se nepletu.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tá prvá je tuším už 1974 alebo 1976.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie

Príspevok od používateľa Kazetowich »

ano - má to len Bias - nemá eq
- so silným skreslením išli vybudiť na nulu
Kto máte jednu z nich a viete ju vyskúšať na obyčajnom stroji a s EQ - bolo by to fajn - neviem si predstaviť vhodnejšiu kazetu, ktorej by viac pomohlo EQ ako tejto ... na demonštráciu EQ ako stvorená.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie

Príspevok od používateľa EZ647 »

Takže bol som požiadaný o môj výsledok, takže môj test bol na Basf Chromdioxid verzie 1978 90min, ale nepoužitá, komplet nová.
http://ez647.sk/cc/basf_chromdioxid2.html
Všetky testy robené pred dvoma rokmi:
Akai DX-57
-4db, bias -20 a nepostačuje
Veľmi zle vybuditeľná, výškovo nestačí, nevhodná ani pre hovorené slovo. Stav je opticky veľmi dobrý, páska je ako nová.

Pioneer CT-S550S:
bez kalibrácie:
-2db, s jemným skreslením výkonu, výšky len trochu prenikajú na povrch, ale poruchovosť tam je, nie je to extrémne zlé, ale aj tak
BLE XD:
-6db so silnejším skreslením, aj keď výšky sa snažilo nasilu dorovnať, poruchovosť je teraz najviac výrazná, nepoužiteľné na hudbu

Ešte si dovolím spomenúť výsledok testu po kalibrácii na inú kazetu, pretože aspoň moje trojhlavy si pamätajú kalibrácie v rámci jednej triedy aj po výmene kazety v decku.
A Keďže testujem kazety za sebou, vyskúšam aj zvuk na predošlej nastavenej kalibrácii, a v mnohých prípadoch je výsledok kupodivu lepší, len nájsť vhodnú kombináciu.
V tomto prípade som pred Basf kalibroval na Pioneer kazetu Scotch Master II 1977, výsledok s touto kalibráciou na Basf bol:
-4db jemne skreslené vo výkone, výšky slabšie, ale poruchovosť výrazne menšia, ešte to je skoro použiteľné.
Myslím že táto vec je niečo čo sa na fórach nikdy neuvádza, ale rozhodne to funguje, ja by som ma polovicu kaziet zbierky doporučil kalibráciu po inej kazete.

Technicsy so svojím ATC ač dokážu v tom kalibrovať aj EQ, tak kalibrácia spadne na biase, alebo úrovni, lebo je to mimo ich rozsah, tento starý chromdioxid. Ak nakalibrujú novšie chromdioxidy, tak je zvuk extrémne skreslený, pretože sa bias snažia dorovnať na zhodnú odozvu ako je vstupný signál v úrovni výšok na úkor výkonu zakaždú cenu.
Prílohy
IMAG0768.JPG
IMAG0768.JPG (81.36 KiB) 5956 zobrazení
IMAG0796.JPG
IMAG0796.JPG (105.29 KiB) 5956 zobrazení
IMAG0797.JPG
IMAG0797.JPG (81.48 KiB) 5956 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1353
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie (1. časť)

Príspevok od používateľa Teslák »

Ahoj,neodolal jsem ,musím se zeptat,máš PIONEER s funkcí auto ble, mám také PIONEER s funkcí Super autoBLE,a když mi nejde stará Basfka zkalibrovat tj. error po pokusu naladit bias,tak můj experiment spočíval v zalepení identifikatoru chrome na kazetě -pro nedoslýchavé -> nutno zacpat okýnko vedle pojistky proti smazání.Nyní máme pseudo normálku,a bias se nyní naladí jako normálka,sice třeba Bias jde na +20% a potom zkoriguje EQ křivky,hraje ještě dobře jako normalka,sice dynamika slabší,Vyzkoušej a dej mi vědět.Ahoj,Mirek.Jo a prosímtě,před kalibrací vyčisti hlavy,ja čistím moooooc často.Snad po každé 5té kazetě,jinak to s kalibrací někdy nevyjde,čistím namokro hamou,někdy nasucho emgetonkou.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie (1. časť)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Akurát zdrhám do práce, ale odpoviem jednoducho:D
viewtopic.php?f=7&t=349

Tam je popis týchto vecí, čo chýba doplním cez víkend.
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1353
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie (1. časť)

Príspevok od používateľa Teslák »

Znám ten model,líbí se mi dvířka,na mojem ct-s 710 mám dvířka takové sociální s malým oknem.Koupil jsem jej od údajně prvního majitele,byl ale nefunkční.A hlavně,měl zmagnetovanou celou páskovou dráhu včetně obou gumových přítlačných kladek.No byl to porod dát ho do kupy.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3648
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie (1. časť)

Príspevok od používateľa Nstar »

Nazdar, nedá mi to k týmto kazetam
Ak máte deck kde je 0db 250nwbm tak je dobre ich nahrávať -10 až -4db, podľa preferovaneho skreslenia maximálne v spickach do 0db (+4 db VU ), ale nie takú tú muziku čo je stále na rovnakej úrovni
A ak deck nemá celú kalibráciu je normálne, že výstup je nižší, je to vlastnosť chrómu a nastavenie decku na iný typ pásu, väčšinou pseudochromu, ak by sa písal rok 1984 a paska bola nova, chovala by sa rovnako na takomto kazetaku
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1353
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie (1. časť)

Príspevok od používateľa Teslák »

Ahoj,ztráta na vybuzení těchto chromek je u mně slyšitelná i viditelná,tento můj pioneer cts710 už patří těsně mezi novější kousky,kde 0db je 250nwbm.Deck má dle mně celou kalibraci(bias,EQ,level) automat,celý proces zobrazuje na displeji,co zrovna dělá.Bias můžu ručně potom rozladit,EQ nemohu,a vybuzení samo že také mohu dotlačit do pásky.Ale u starých chromek Basf to moc nedá,aby mi nelimitoval bas nebo šišlaly výšky.Tak mne napadlo,když si deck sám u chromky nastaví na spodním dorazu bias(v minusu) nebo vyhodí error,tak zvuk stejně postrádá hloubku,,zalcpu identifikační otvor chromky,deck potom cítí a zobrazí,že se jedná o pásek Typ 1 normal,zapnu autokalibraci,bias vyleze do plusu,nastaví se sám EQ,level a je to.Jedná se potom o způsob záznamu podobný těm chromdioxid 120us EQ studiovym originalkam?Pokud se mýlím,opravte mne,ale hraje to potom pěkně,žádné terno to není jako třeba konica chrome,ale jde to.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3648
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie (1. časť)

Príspevok od používateľa Nstar »

Rozsah uzivatelskej kalibracie alebo automatickej nemusi byt dostatocny aby pokryl tieto kazety

Ak je vstup iny ako vystup pravdepodobne to tak bude
120us tam sice das ale asi to bude podbiasovane
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2317
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: BASF Chromdioxid SM a Chromdioxid II SM - porovnanie (1. časť)

Príspevok od používateľa orhore »

Teslák napísal: Piatok, 23. Novembra 2018, 21:16 Ahoj,neodolal jsem ,musím se zeptat,máš PIONEER s funkcí auto ble, mám také PIONEER s funkcí Super autoBLE,a když mi nejde stará Basfka zkalibrovat tj. error po pokusu naladit bias,tak můj experiment spočíval v zalepení identifikatoru chrome na kazetě -pro nedoslýchavé -> nutno zacpat okýnko vedle pojistky proti smazání.Nyní máme pseudo normálku,a bias se nyní naladí jako normálka,sice třeba Bias jde na +20% a potom zkoriguje EQ křivky,hraje ještě dobře jako normalka,sice dynamika slabší,Vyzkoušej a dej mi vědět.Ahoj,Mirek.Jo a prosímtě,před kalibrací vyčisti hlavy,ja čistím moooooc často.Snad po každé 5té kazetě,jinak to s kalibrací někdy nevyjde,čistím namokro hamou,někdy nasucho emgetonkou.
Pokud zalepíš to okénko pro automatickou identifikaci typu kazety, tak se ti pak změní i korekční obvod pro přehrávání. Sice jak píšeš, tak se dá pak kazeta zkalibrovat (zřejmě malý rozsah auto kalibrace pro CrO2), ale výsledek odpovídá kazetě normal. Přehrával jsi pak tuto kazetu jako CrO2 a nebo jako Normal? Pokud jako CrO2, tak to zřejmě bude bez výšek.

Co se týče čištění hlav, tak bych raději žádnou čistící kazetu nepoužíval. A suchou cestou bych už nešel vůbec. Ty hlavy ti to vyčistí jen v oblasti průchodu pásku. Můžeš pak mít na okrajích hlavy "závěje", ale i na kladce. Nejlépe použít dřevěnou špejli, na ní smotek vaty namočený v syntetickém či denaturovaném lihu. Nic jiného lepšího není. Třeba takový Isopropylalkohol bych nepoužíval, i když má velmi dobré čistící vlastnosti. Bohužel gumové kladky hodně vysušuje a zkracuje jim životnost.
Naposledy upravil/-a orhore v Sobota, 24. Novembra 2018, 19:32, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety BASF, AGFA, PHILIPS, GRUNDIG"