Sony SLV-X311PS

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Sony SLV-X311PS

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nedávno som načrtol kolegove Video Sony čakajúce dlho na opravu, nakoniec som sa toho ujal a od dneska ho mám doma.
Jedná sa teda o dvojhlavový mono videorekordér Sony, zakúpený v januári 1996, ale model v katalógu 1996 nie je, takže musí byť o jednu generáciu staršie.
Na začiatok hneď chcem povedať, že ak by niekto namietal že nie je hifi alebo SVHS že či to má zmysel, no má na prehrávanie starého archívu kaziet, vzácnejšie rodinné záznamy, prípadne nejaké dokumenty z Tv ktoré nie sú bežne na nete, a na prehratie nahrávok z tohto stroja samozrejme postačí mono zvuk.

Popis závady:
v dobe aktívneho používania sa vyskytla závada, že páska nebola vytiahnutá a obopnutá okolo hláv, ale vodiace kladky vytiahli pásku do polovice okolo bubna, zastavilo sa to, vrátilo pásku späť do kazety a kazetu vysunulo von. Potom bolo video odložené do pôvodnej krabice a skladované pri izbovej teplote. Doba skladovania bola medzi 5-10rokov odhadom.

Aktuálny stav:
zistil som že stroj vôbec nepríjme kazetu, mechanizmus sa nespustí, len sa roztočia hlavy a capstan, zvyšok sa tvári mŕtvo.
Po odobratí spodného plechu kde je veľká časť spodnej strany mechaniky prístupná som videl že stroj obsahuje tri gumičky, a všetky boli rozložené takmer na blato, takže či pred rokmi spôsobili závadu už oslabené vyťahané gumky, alebo tam bude po výmene ešte ďalšie mechanické prekvapenie, to neviem.
Celkovo by bolo potrebné vyčistenie mechaniky a hláv, mazivo vyzerá ako oschnutá plnka zo zákuska. Budem do konca týždňa študovať rady orhoreho ohľadne správnych mazív pre tape decky, ktoré aj tak narýchlo nikde nekúpim a nakoniec tam dám to silikónové čo mi raz bolo doporučené a keď som ho aplikoval na Teslu deck, tak mi bolo povedané že je to vlastne nevhodné :D
Ďalej kladka má chrómový náter, ale inak vyzerá zrejme v slušnom stave, guma sa nerozpadáva, ani z nej nekvapká blato, stav sa posúdi potom po vyčistení a sledovaní pásky či uteká mimo alebo nie, a možno si trúfnem aj na E-300.
Je tam ešte ten penový dielec čo by automatický čistič hláv, ktorý doporučím trvalo odstrániť, je to taká boliestka výrobcov, penový valček, ktorý sa pri pohybe mechanizmu nachvíľu pritlačí k bubnu hláv, a po čase je vhodné ho nahradiť, alebo skôr odstrániť, pretože sa môže rokmi rozpadať a narobiť pekný bordel.
Ďalšie popisy k jednotlivým fotkám.
Teda toľko pre začiatok. Najprv bude nutné vyčistiť remenice, kolieska od zvyškov starej gumy, potom skúsiť zohnať náhradné, a vyskúšať čo funguje a čo nie. Teda asi aj to mazivo ešte. U nás v Elektronikovi mali pred rokmi rôzne hrubé gumky, ak to ešte budú mať musím zajtra, alebo najneskôr v piatok sa tam zastaviť. Potom ešte hrubý typ štvorcových gumiek môžu mať v avelmaku. Predpokladám žeby nemusel byť tak veľký problém s hrubými gumkami, než ako sú problémy zohnať tie super tenké.
Mám už aj manuál v pdf a na nete som okrem toho našiel aj slušné fotky mechanizmu a popis opravy prasknutého kolečka na remenici zotrvačníka, čo je veľké plus k servisu.
Prílohy
Video má výklopný predný panel, čo je zvláštne pre mňa u dvojhlavy.
Video má výklopný predný panel, čo je zvláštne pre mňa u dvojhlavy.
IMAG0237.JPG (93.78 KiB) 3826 zobrazení
IMAG0238.JPG
IMAG0238.JPG (93.38 KiB) 3826 zobrazení
IMAG0239.JPG
IMAG0239.JPG (94.29 KiB) 3826 zobrazení
IMAG0240.JPG
IMAG0240.JPG (102.48 KiB) 3826 zobrazení
Ďalším prekvapením, u Sony je bežné používať podsvietený LCD displej namiesto Flouresenčnej tuby.
Ďalším prekvapením, u Sony je bežné používať podsvietený LCD displej namiesto Flouresenčnej tuby.
IMAG0241.JPG (102.31 KiB) 3826 zobrazení
Stroj nedisponuje LP režimom, aspoň som sa o tom nikde nedočítal.
Stroj nedisponuje LP režimom, aspoň som sa o tom nikde nedočítal.
IMAG0242.JPG (97.46 KiB) 3826 zobrazení
všetko sa zdá byť pomerne jednoduché, narozdiel od istého Mitsubishi v poslednej dobe :)
všetko sa zdá byť pomerne jednoduché, narozdiel od istého Mitsubishi v poslednej dobe :)
IMAG0244.JPG (130.96 KiB) 3826 zobrazení
nemám vôbec dôveru v takto ľahké ozubené plastové kolieska
nemám vôbec dôveru v takto ľahké ozubené plastové kolieska
IMAG0245.JPG (117.5 KiB) 3826 zobrazení
Mechanizmus sa zdá byť na prvý pohľad jednoduchý a jasný
Mechanizmus sa zdá byť na prvý pohľad jednoduchý a jasný
IMAG0246.JPG (130.07 KiB) 3826 zobrazení
detail hlavy na bubne, celkovo som napočítal len dve, inak je bubon pomerne špinavý na povrchu
detail hlavy na bubne, celkovo som napočítal len dve, inak je bubon pomerne špinavý na povrchu
IMAG0248.JPG (74.48 KiB) 3826 zobrazení
kladka s chromdioxidovým povrchom, žeby konečne rozumné uchytenie kladky na skrutku a žiadne násilné páčenie ako u niektorých iných strojov?
kladka s chromdioxidovým povrchom, žeby konečne rozumné uchytenie kladky na skrutku a žiadne násilné páčenie ako u niektorých iných strojov?
IMAG0249.JPG (68.71 KiB) 3826 zobrazení
automatický čistič hláv :D
automatický čistič hláv :D
IMAG0251.JPG (83.98 KiB) 3826 zobrazení
kontrola stavu bŕzd, ľavý unášač má klasické obopnutie brzdou, ale pravý len tu malú kefku, s tým mám zlé skúsenosti.
kontrola stavu bŕzd, ľavý unášač má klasické obopnutie brzdou, ale pravý len tu malú kefku, s tým mám zlé skúsenosti.
IMAG0257.JPG (116.74 KiB) 3826 zobrazení
jednoduchý napájací pulzný zdroj v zadnej časti
jednoduchý napájací pulzný zdroj v zadnej časti
IMAG0247.JPG (120.4 KiB) 3826 zobrazení
spodok stroja
spodok stroja
IMAG0227.JPG (138.64 KiB) 3826 zobrazení
detail mechaniky, gumky to majú za sebou
detail mechaniky, gumky to majú za sebou
IMAG0228.JPG (119.44 KiB) 3826 zobrazení
zvyšky gumičiek
zvyšky gumičiek
IMAG0233.JPG (120.53 KiB) 3826 zobrazení
IMAG0236.JPG
IMAG0236.JPG (88.96 KiB) 3826 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Sony SLV-X311PS

Príspevok od používateľa janvys »

Klobouk dolu že se do toho chceš pouštět. Já bych si koupil jiné video, pěkné plně funkční se dají koupit kolem 500Kč/20€. Např tento krásný kousek https://elektro.bazos.cz/inzerat/129583 ... -x57me.php
Několik videí a dvd mi doma leží v garáži, asi se zítra zajdu podívat jestli ještě fungují :) Kdybys nebyl tak daleko daroval bych ti je za odvoz.
Univerzální sady těchto hrubších gumiček stojí kolem 3-5€/100ks, je dobré si jich pár různých sad pořídit do zálohy na testování, např. já podle nich zjišťuji velikost ve strojích u kterých to nemám jak jinak zjistit/nemám dokumentaci. Poté objednávám 1 kus profi výroby samozřejmě.
Tak hodně štěstí.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony SLV-X311PS

Príspevok od používateľa EZ647 »

janvys: vieš jak to so mnou je, a kúpiť niečo odniekiaľ je už skoro povinnosť vymeniť gumené komponenty

môj prvý pokus dostať starú gumku von:
Prílohy
IMAG0259.JPG
IMAG0259.JPG (87.32 KiB) 3789 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2276
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Sony SLV-X311PS

Príspevok od používateľa orhore »

Vatová tyčinka je moc obludná jako krumpáč. Budeš muset vzít něco s vhodnějším profilem, přecizní pilník, či malý šroubováček s trochou vaty a mechanicky vypreparovat zbytky gumy za pomocí i vhodnějšího rozpouštědla než je líh. Zkusil bych i benzín, byť je ta řemenička z plastu, tak na chvilku to snad přežije. Existují speciální odstraňovače starých sraček, ale nevím zda by to ten plast přežil.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony SLV-X311PS

Príspevok od používateľa EZ647 »

niekde tu mám lieh z lekárne s prídavkom benzínu, oni totiž lekársky čistý odmietajú predávať, asi im to ľudia chlastali alebo čo :D
no tak postupne a pomaly, ale najlepšie by bolo tie menšie kolečka povyberať, jedno má poistný krúžok ale druhé nie, takže nejak sa s tým potrápim
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Sony SLV-X311PS

Príspevok od používateľa Stano »

Erik, keď som čistil remenice vo walkmane, tento maglajz z gumičky, mi zišiel dole perfektne s obyčajnym IPA, asi preto, že som ho kúpil v tvojom meste.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony SLV-X311PS

Príspevok od používateľa EZ647 »

aj s ipou to šlo, ale príde mi to vzácne, a liehu tu mám celú fľašu, no a kde si kupoval presne?
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Sony SLV-X311PS

Príspevok od používateľa Stano »

KÚZLO FARIEB A DROGÉRIE - Spišská Nová Ves
J. Fabiniho 23, 052 01 Spišská Nová Ves
0905 830 673
https://maps.app.goo.gl/Hd3nC661nUuUZCnG8

Hneď pri dverách do prava, cena bola okolo 5-6 eúr, český výrobok.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony SLV-X311PS

Príspevok od používateľa EZ647 »

to je za bývalou Hypernovou, ja som tam nikdy nebol, to je tak schované v prdeli až to nie je možné :D
a vzhľadom k situácii tam najskôr pôjdem až v januári, ale díky za tip, čistú ipu mi nikto nevedel predať nejak normálne, tak tam pôjdem potom
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Sony SLV-X311PS

Príspevok od používateľa Stano »

No na nete sú ceny minimálne dvojnásobné.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony SLV-X311PS

Príspevok od používateľa EZ647 »

profil remenice na kolečku mi príde prehnaný, je tam drážka hlboká asi 1mm ale úzka ako ostrie noža, už viac nedokážem dostať z toho profilu gumu von
IMAG0291.JPG
IMAG0291.JPG (42.61 KiB) 3669 zobrazení
*
okrem toho ďalšie koliesko ani neviem ako je uchytené, poistný krúžok, alebo sú to tie plastové packy? ktoré sa pri trochu námahy rozlomia?
IMAG0292.JPG
IMAG0292.JPG (81.84 KiB) 3669 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Sony SLV-X311PS

Príspevok od používateľa Nstar »

Nejde to tak, ze ich palcami stlacis jemne proti sebe a nasledne vytlacis von, resp.dnu od seba
Napísať odpoveď

Návrat na "Video"