Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Spravím si tu malý nepravidelný seriál o niektorých strojoch, ktoré nutne potrebujú servis, alebo len tak prezentáciu mašín.
Tento stroj Mistubishi mi poslal DukeDragon, ktorý našiel asi jeho známy, kamarát, v elektro odpade, zase od tretej osoby, alebo tak nejak. Už som o ňom písal na inom fóre, tak to tu zakladám znovu.
Nikdy som nemal Super VHS stroj v rukách a nemal som ani tušenia ako má fungovať a ako ho správne pripojiť, vlastne nemám riadne jasno ani teraz. Všetko čo aktuálne môžem sú testy prehrávania a nahrávania len vo VHS režime, a cez kompozitné vstupy.
Prístroj teda disponuje vlastným tunerom s pripojením na koax, čo je štandard. Ďalej jeden scart a kompozitný a S-Video vstup aj výstup, a audio RCA vstup aj výstup.
Jedná sa teda o S-VHS formát, stroj z roku 1988, kedy to bola ešte novinka, JVC ho vraj uviedol v roku 1987.
Detekcia S-VHS kazety je automatická podľa otvoru na kazete, podobne ako ako detekcia typu na CC tape deckoch. Teda podporuje VHS aj S-VHS.
Hifi stereo, alebo lineárne mono, s posuvnými poťákmi zvlášť na každý kanál, VU meter z lediek oranžová-červená.
FL displej s troma farbami.
Mnoho funkcií a blbostí, ktoré predstavím postupne.
Závada:
ako som ho dostal, tak prítlačná kladka vykazovala vysoký lesk, akoby bola mokrá, po hriadeli aj na kladke bolo niečo ako hrdza.
Hlavná gumička bola rozložená na blato.
Na avelmaku som vtedy zohnal novú kladku aj gumičku, po výmene, hrdzavý hriadeľ maximálne očistený, ale ostali tam jazvy, akoby to bolo zažraté do hĺbky kovu, no našťastie sa to neprejavuje pri ťahu pásky, jedine žeby ju to poškodzovalo, ale naozaj nebolo to tak rozsiahle.
Napriek tomu po výmene stroj nechcel fungovať, po zapojení do siete sa síce rozsvietil, ale po zapnutí sa hneď vypol a mechanika nereagovala na vloženie kazety.
Chyba bola v napájacej časti, na fotkách vzadu je taká vystúpená plastová časť, celkom nevhodné dizajnové riešenie, a tam je dlhý chladič na ktorom sú nejaké stabilizátory a tranzistory. Myslím že do toho niekto už skôr vŕtal, pretože tam boli použité tenké drôty s jednou žilou, ktoré raz či dva krát ohnete a zlomia sa. Jeden bol odtrhnutý, čo som nejak podľa schémy dopasoval a stroj začal fungovať.
Okrem funkcií SVHS a tunera som vyskúšal prehrávať kazety v rôznych kvalitách a režimoch, a niečo aj nahrať. Vyzerá to že hlavy majú najlepšie roky zo sebou, lebo nahrávky vykazovali nejaké poruchy v obraze, pri prehrávaní občas obraz utekal na niektorých páskach. Ale vzhľadom k tomu že má aj SVideo výstup chcel by som to vyskúšať ako najlepšiu alternatívu pre digitalizáciu, po internete sa hovorí že SVHS stroje majú aktívne TBC, teda korektor časovej základne, mohol by "regenerovať" alebo opravovať chýbajúce snímky, čo je jedna z najväčších bolestí digitalizácie.
Už som tento a iný starý stroj skúšal aj na starej karte Winfast 2000, ktorá je prehnane citlivá na všetko a na starých strojoch som mal vždy lepšiu stabilitu obrazu než z nového Panasonicu NVFJ632.
Okrem toho, by to chcelo ešte šikovné ruky na opravu mechaniky, brzdy nefungujú vôbec, pri rýchlo pretáčaní a náhlej stopke sa zastaví motor, ale odvíjacia cievka si ide zotrvačnosťou a páska sa doslova rozleje po mechanike a priestore stroja, čo je pre pásku takmer likvidačné ak sa to precízne ručne nenavinie späť do kazety.
Okrem toho rýchlo pretáčanie často ani nefunguje, buď sa rozbehne, alebo počuť škrípať zuby, alebo len motor akoby naprázdno, teda odhadujem, opotrebovanie, vôľa koliesok, alebo vylomené plastové diely, či zlé mazivo a tuhosť mechanizmu. To všetko bude treba riešiť. No a keďže už musím pomaly ísť do práce, tak nejaké skromné foto prednej a zadnej strany, a výklopného predného panelu.
Prílohy
IMAG0286.JPG
IMAG0286.JPG (95.22 KiB) 4992 zobrazení
IMAG0288.JPG
IMAG0288.JPG (109.2 KiB) 4992 zobrazení
IMAG0289.JPG
IMAG0289.JPG (115.07 KiB) 4992 zobrazení
IMAG0290.JPG
IMAG0290.JPG (102.63 KiB) 4992 zobrazení
IMAG0291.JPG
IMAG0291.JPG (93.54 KiB) 4992 zobrazení
IMAG0292.JPG
IMAG0292.JPG (117.83 KiB) 4992 zobrazení
IMAG0293.JPG
IMAG0293.JPG (110.12 KiB) 4992 zobrazení
IMAG0294.JPG
IMAG0294.JPG (119.4 KiB) 4992 zobrazení
IMAG0295.JPG
IMAG0295.JPG (147.33 KiB) 4992 zobrazení
IMAG0296.JPG
IMAG0296.JPG (119.19 KiB) 4992 zobrazení
IMAG0297.JPG
IMAG0297.JPG (115.19 KiB) 4992 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dneska som zašiel do Astry, že či náhodou nemajú nejaký Svideo kábel. No mal som šťastie, nejaký 5m Gold z xx ročných zásob za 12,5eura, povedal že keď dám 10, tak to bude v poriadku.
Vyskúšal som prehrávať VHS a porovnával výstup z kompozitu a Svidea, rozdiel je v nepatrne ostrejšom obraze a sýtejších farbách.
Ako zdroj staré VHS s nahrávkami z fejk NES (staré Nintendo konzoly pre Tv, ktoré boli pôvodné drahšie než Playstation, ale na Vietnamských tržniciach boli za 1200Sk, preto sú značené ako fejk Nintendo - NES)
Kazeta je jedna z tých extrémne nekvalitných no name, čo som dostal od kamaráta, keď som potreboval nejakú použitú na somariny, nahrávka bola ešte na GoldStar o ktorom som písal inde.

Až bude čas poobzerám sa doma po nejakých DVD prehrávačoch či nie sú náhodou vybavené plnohodnotným Svideo výstupom, aby som testol riadne aj rozlíšenie 400riadkov na páske.

takže fórum nezožerie veľké PNG obrázky a na jpeg to kompresia pokazí, takže dám len linky
ľavá strana je kompozit a pravá Svideo
https://ez647.sk/vintagehifi/ez/u1d.png
https://ez647.sk/vintagehifi/ez/u2d.png
https://ez647.sk/vintagehifi/ez/u3d.png
Prílohy
IMAG0299.JPG
IMAG0299.JPG (92.51 KiB) 4972 zobrazení
IMAG0300.JPG
IMAG0300.JPG (79.06 KiB) 4972 zobrazení
IMAG0301.JPG
IMAG0301.JPG (71.15 KiB) 4972 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

zistil som že náš starý DVD player orava má aj Svideo výstup, tak som to hneď skúsil, ale musím povedať že toto video Mitsubishi nenahráva SVHS, ak nahrajem VHS je to v poriadku, obraz je dobrý, ale ak prepnem na SVHS tak nahraje len šum a podivné pruhy, ako keď máte rozladenú Tv stanicu na tunery, alebo veľmi zlý príjem, vyzerá to že je tam niečo veľmi pekne v prdeli, či hlavy, alebo elektronika, pre istotu som skúsil aj inú kazetu SVHS, a výsledok je úplne rovnaký, VHS záznam v poriadku, SVHS len šum a pruhy
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa Stano »

Nevzdávaj to
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

ak nahrajem v režime VHS vyzerá to takto:
vhs.jpg
*
ak nahrajem v SVHS tak to rôzne preskakuje, alebo len šumí
svhs.jpg
*
no a teraz kto kompletne ovláda servis takej elektroniky? :D
ja ani neviem či je to opotrebovanými hlavami, alebo vadnou elektronikou
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa Stano »

Ja som vždy optimista. Hlavne som sa naučil, že najprv vylúčim primitívne chyby. Pri prechode na domáce kino a BDP, mi najväčšie vrásky spôsobovali káble. HDMI, ale aj koaxiál. Nie som zástanca predražených káblov, ale určitá kvalita musí byť. HDMI mi spôsoboval zelený pruh na vrchu plazmy, no a to naserie, hlavne keď plazma stála cez 5 tisíc. A koaxiál, v byte spôsoboval sekanie obrazu. Ten tvoj kábel je dobrý, ale kontakty vo videu by som pozrel.
Určite to rozchodíš a bude to banalita.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

signál ako taký ide, len výsledná nahrávka je bez obrazu, len šum, toto bude oriešok, ešte potom skúsim čistiť hlavy a pod.
Množstvo prepínačov a nastavení vstupov som dosiahol iba toho že nešiel signál vôbec a nahralo len čierne pruhy šumu.
Mimo iné má celkom šikovnú funkciu video mute, na vkladanie modrej plochy medzi nahrávky, čo na VHS funguje, ale na SVHS sa tiež nahrajú len zašumené pruhy, to je už zlé keď ani z vlastného zdroja nedokáže nahrať.
Potreboval by som získať funkčnú SVHS nahratú kazetu, aby som to skúsil či play funguje v tomto prípade a porovnal s mojím novším Panasonicom VHS, ktorý má funkciu SQPB, teda SVHS prehraje v kvalite bežnej VHSky.
Moje pokusy prehrávania SVHS z Mitsubishi na tom Panasonicu vyzerajú úplne rovnako ako keď to prehrávam priamo na tom Mitsubishi.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Trochu technického okienka, keď sa rád hrajem s technikou a sledujem ako sa točí páska, ako sa naťahuje do mechanizmu apod.
Kolega má doma VHS Sony na ktorom mu odmieta natiahnuť pásku okolo hlavy, vždy v polovici sa vráti späť a kazetu vysunie. Ja som dlho premýšľal ako presne je to sprevodované aby sa tie vodiace kladky vysunuli a vytiahli pásku von. A keďže tento Mitsubushi je starej koncepcie, kde stačí dať dole spodný kryt a je vidieť na mechaniku, dokonca obrátené na stole hore nohami aj tak funguje so všetkými funkciami, takže mohli vzniknúť fotky a video:
https://www.youtube.com/watch?v=4ta-N4BHJfg
IMAG0889.JPG
IMAG0889.JPG (148.83 KiB) 4260 zobrazení
A keď som pozeral tak mnoho aj novších konštrukcií zachováva rovnaké princípy, ale ťažko povedať, nevidel som to jeho Sony. Okrem toho u moderných VHS je jedna veľká doska na ležato po celej ploche videa a na tom je položená mechanika, takže sledovanie spodnej strany mechaniky pri prevádzke nie je možné. Ale predpokladám že v jeho prípade to bude buďto zaseknuté, alebo nejaké z tých ozubených koliesok je zlomené, alebo bez zubov.
*
druhý problém môjho Mitshubishi je že raz nechce pretáčať, potom pretáča s neskutočným hlukom zubov a na tretí krát pretáča dobre. Ale len rýchlo pretáčanie bez obrazu. Klasický play a pretáčanie s obrazom funguje vždy. To som tiež odsledoval zo spodnej strany, ale vtedy mi to fungovalo vždy, že play a obrazové funkcie sú sprevodované cez ozubené kolečká cez volič smeru, podľa toho sa kolečko pripne k ľavej alebo pravej cievke kazety, resp ich navijákom. Ale u rýchleho pretáčania, akoby pod tým ozubeným bolo jedno s gumovým povrchom trecie, zrejme je tam vysoká vôľa a guma nie je v dobrom stave, dokonca sa vlní občas čo je zvláštne, nikto taký diel neponúka na predaj.
mechanizmus kolečiek s voličom smeru je schovaný pod veľkým bielym kolečkom s remeňom.
IMAG0888.JPG
IMAG0888.JPG (111.14 KiB) 4259 zobrazení
*
no a čo sa týka neschopnosti záznamu SVHS tak budem musieť popremýšľať koho osloviť. Čo som odpozoroval:
nahrávka štandard VHS funguje nahrávanie aj prehrávanie bez jedinej chyby.
Ak je zdroj kompozit činč, signál prejde aj na výstup klasický prechod signálu, aj na Svideo výstup, a to samozrejme ide nahrať aj na pásku a z pásky prehrať.
Ak je zdroj Svideo kábel, tak to prejde na výstup do kompozitu aj do Svidea bezproblémov, a ide to nahrať ako VHS aj prehrať.
Ak prepnem prepínač S-VHS na ON, bezohľadu na zdroj signálu, obraz zošedne, objavia sa len nejaké farebné rozmazané siluety a v nahrávke na SVHS sú len zašumené pruhy.
Video disponuje funkciou video Mute, kde hodí modrú plochu na obrazovke, a to sa dá tiež nahrať v režime VHS ako modrá plocha, ale v režime SVHS je to tiež len šum a pruhy.
Skúšal som S-VHS kazety Basf, Emtec, Maxell, Fuji. Na všetky zmienené sa dá kvalitne nahrať ak sa jedná o VHS režim, ale ak o SVHS tak nič. Preto by som povedal že nie je chyba v kazetách a možno ani v hlavách, ale v spracovaní signálu pre záznam.
Zaujímalo by ma či by vedel prehrať už hotový SVHS záznam z pásky, aby som vedel či to nefunguje úplne, alebo len jedným smerom, ale ako také spracovanie signálu z SVidea na kompozit, na VHS pásku funguje, takže možno chyba spracovania signálu v niečom ako nahrávacie obvody pre SVHS.
Bol by mi niekto ochotný vytvoriť záznam na S-VHS kazetu a poslať? ak by som aj prípadne poslal prázdnu kazetu SVHS a poslal by mi naspäť nahratú, alebo by som zaplatil a poslal by nejakú svoju?
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa Nstar »

Tie nové Sony videa, pouzivali Samsung mechaniku a ine komponenty. Často niektoré diely, ktoré mali byť kovové boli umelé a ja si myslím, že ich životnosť skončila. Niečo sa síce dá repasovať ale je to už horšie ako keď v tom boli kovové dielce.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

tak aj na tom Mitsubishi sú tie kolieska plastové, aj tie ktoré vyťahujú ten mechanizmus s páskou, takže ťažko povedať, síce môže byť to novšie ešte horšie, ale bez plastu to asi nikdy moc nešlo
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa Nstar »

Tie kolieska jasne ale niektore tiahla alebo posuvne diely su kritickejsie. Na mojom Sony videu je fakt vidiet velke uspory na vyrobe. Jasne vydrzalo 15 rokov, obraz a zvuk vzdy skvely ale asi uz nikto nepredpokladal, ze by sa to malo repasovat. Sasi je skladacka plastovych dielcov, mechanika nepristupna zospodu, co by az tak nevadilo ale cela vazi 40 gramov, skratka uz to moc neriesili a co sak to fungovalo dost dlho
To kolegove video, moze byt ze vas foto nepusti zapojit mechaniku, nemusi tam byt len jeden snimac. Skus to s krytom.
To pretacanie Tvojho VHS by sa podla mna dalo spravit bud kompletnou ocistou a namazanim mechaniky, mozno oprava brzdy, ktora uz nemusi celkom dobre odbrzdovat alebo ako si hovoril oblozenie trecieho kola.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: u môjho videa si zabudol že najväčší problém je že nejde SVHS režim a obraz je v prdeli, tam už mechanika nepomôže, brzdu som nastavil jednu lebo to šlo a druha je vybehaná vydretá tá plsť tam
Napísať odpoveď

Návrat na "Video"