EZ647 - zošit - obaly

najrozsiahlejší katalóg s fotkami a prebalmi v Európe - ešte k tomu v slovenčine (!) - zoradené podľa kritérií (typ, výrobca, ročník ...) + rôzne iné média

Moderátor: AdmineR

Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Perfektní, jako vždy. Je pravda, že konkrétně z tohoto období těch maxell UR není nejvíce. Nevím vůbec čím to je. Možná zase někdo objeví zásoby z nějakého zapomenutého skladu.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

Možno sa ich vyrobilo málo alebo sa robili len krátku dobu, a tak ich to mrzelo že nám ten dizajn potlače kazety naservírovali na večné časy v poslednej rade :D
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Jenisatko »

To máš pravdu. Stejně by mě zajímaly údaje, kolik se vyrobilo u daného typu kusů audiokazet. Samozřejmě dle destinace kam byly určené.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

to netuším, ale viem o Basf že písal v jednom článku, že vyrobia 50mil. audiokaziet ročne, aj keď neviem či sa jedná o jednu pobočku, alebo ako korporát celkovo, a 1mil VHS týždenne.
písali to tu:
viewtopic.php?f=21&t=78

A sa potom divíme že sú také zásoby zabalených kaziet po svete :D
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Určitě jsou někde záznamy, kolik a jakých audiokazet se v daném roce vyrobilo. Je zajímavé, že v období okolo roku 1998 se audiokazety prodávaly víc než dobře. To si pamatuji. Nejvíce šly na odbyt z ,,chromek" maxell XLII 90.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ja by som zase chcel detailne vidieť ako sa každý kus mojej kazety vyrobil a to do poslednej šrubky.
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Jenisatko »

To by bylo hodně zajímavé. Už se těším na další počteníčko. Klidně může být i delší. Vím, že ti to dává hodně práce a vážím si toho.....
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

niečo zajtra zbúcham, až sa vrátim z práce a nezalepia sa mi oči únavou :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK DJ2 90 asi 59Sk
Maxell UE 90 - 35Sk
scan0161.jpg
scan0161.jpg (86.24 KiB) 2004 zobrazení
Jeseň roku 1998 nám postupne pokračovala, a do Astry dostali kazetu TDK DJ2. Čumel som ako blbý, zo všetkých strán a musel som ju hneď mať. Utekal som domov, a babke hovorím a ospevujem o novej kazete, ako úžasne vyzerá a pod. blbosti, no tak mi dala celú sumu okolo tých 60Sk. V Astre mi ešte majiteľ hovorí, že to je teraz novinka, že mala by mať nejakú extrémne mega super dobrú výkonnú pásku (asi skopíroval oficiálne slová distribútora :D )
Dobre obal trochu šialený, po rozbalení, telo typ SA, ale s rozdielnymi farbami, čierne čiastočne priesvitné telo, temné modré okno a hlavne červené cievky, no to som čumel a nechápal, proste úžasný farebný dizajn, totálne dokonalý, nádherný, nemal obdoby. Nech som ju použil v akomkoľvek stroji, vôbec nebolo takmer nič vidieť, proste dokonalý dizajn, super metalické samolepky na ktoré sa ničím nedalo písať, proste fakt super kazeta. Všade som s ňou machroval, nosil do školy a pod.
Neskôr sa samozrejme zistilo že je tam len páska triedy Avilyn, teda SF, najnižšia šarža, len mala lepšie telo a pestrý dizajn. Vtedy som ani len netušil že existujú aj nejaké iné verzie ako Japonské a pod. a že v Japonsku je táto rada už viac rokov a to aj vo verzii normal aj metal.
No tak spolužiak mal nové CD, letné hity, proste najlepšie sa to počúva v zime pred Vianocami a počas Vianoc :) Tak som prvú stranu nahral u neho na rádiokazeťáku s CD Philips, ktorý chromky nevedel, ale riskol som to po skúsenostiach že občas to môže byť aj dobre. Nebolo. Basy neskutočne chrčali, tak som si CD vyžiadal a odniesol k rodine, nahral na Sony veži jednu a pol strany. No a na moje veľké prekvapenie, tiež to na niektorých úsekoch chrčalo. Tá páska bola najslabšia v triede typu II zo všetkých čo som skúšal, veža do nej tlačila väčšie decibely, než mohla pobrať, aj Sony UX či Saehan boli na tom lepšie. Zvyšnú pol strany som nahral na aiwe, tiež moc preostrené, naozaj na túto kazetu bola potrebná vhodná kalibrácia. Ale tá nekvalita ten dizajn proste neprebila. O niekoľko rokov neskôr mal Kaufland v rámci akcií tento model extra lacno, asi odniekiaľ zohnali a vypredali, vtedy som už mal aj Technicsa a kúpil, nahral túto kazetu pre tetu v rodine. Nebolo to zlé ak sa výkon držal do tých 0db tak oki relatívne. Zaujímavé je že novšie šarže mali čierne svorky na cievke, tie moje červené, a aj tak to bolo bezvýznamné, lebo to takmer vôbec nebolo vidieť. Aj podsvietený deck s touto kazetou pripomína večerné posedenie s knižkou a sviečkou, alebo inak už to nebolo podsvietenie kazety, ale len orientačné, že hmm asi tam niečo je. Ale bol som naozaj neskutočne rád, takýto dizajnový skvost sa len tak nevidí a rozhodne nabúrala tu fádnosť stereotypu audiokaziet, a to už slušný pokus mala TDK s tými farebnými Dynamic.
*
Kazeta Maxell UE, tak ako aj TDK T1, tak aj Maxell sa v Astre odprezentoval rozpočtovou radou, ale narozdiel od TDK tam kvalita dojem nespravila. Na prvý pohľad pekný obal, vlastne nádherne pasoval do dizajnovej rady spolu s novou UR. Len v oranžovom šate a len asi 4koruny lacnejšia, naozaj oplatí sa? A čo je to UE? to je veľmi divný názov.
Tak či tak to bola ešte z pôvodnej výroby Maxellu, aj keď som dneska celkom iste presvedčený že navinuli nejakú OEM pásku Saehan, alebo niečo tak podobné. Po rozbalení na mňa čumela svetlá číra kazeta, čo mi nevadilo, ale tie predlepené nálepky totálne krivo, to bol nárez. Zavádzacia páska namiesto Maxellovských šípok mala len akúsi sivú plôšku bez ničoho, to vyzeralo totálne chudobne.
https://ez647.sk/cc/zp/b/maxell_a_ue.jpg
Ale mechanicky v pohode aj keď mala tie vnútorné výstupky. Neboli s ňou problémy. Väčšinu som nahral na aiwe, menej významné skladby z nie moc kvalitných kaziet a trochu aj na veži Sony, a tam som práve pocítil že to nehrá vôbec ani podobne tomu čo na CD, nedalo sa to ani trochu porovnať s URkou, alebo TDK D, či Basf FEI, zvuk bol slabší a menej dynamický. No a to som ešte nevedel že to je začiatok kazetového low-endu, tam kde základné aj veľké modely pomaly končili svoju celoživotnú púť, tak rozpočtový model UE sa práve narodil a mal ešte niekoľko "úspešných" generácii rovnako čírej kazety v zelenom obale a zelenej kazety v zelenom obale :D A obe pokračovania už boli Malajske.
A to si už nespomínam či som na kazetu zase naškrabal drobné, alebo ju dostal, ono tie posledné školské roky sa celkom darilo tie kazety získavať výhodnejšie. Ale moja posledná URka mala dizajnovú sestru, takže som mal aj tak radosť.
*
bonus text:
ako sa nazýva správne rádiokazeťák, ktorý je mierne prerastený, s oddeliteľnými repro, ale kvalitou je to stále skôr bežný rádiokazeťák, lebo názov veža je pre ten typ stroja moc honosná?
proste štýl koncepcie ako je tu z katalógu Panasonic:
https://ez647.sk/cc/c/b/panasonic_audio_98_25.JPG
Takže spolužiak vtedy s jeho sestrou dostali takýto stroj ale Philips, dvojkazeta a CD, nahrávky boli trošku lepšie než na mojej aiwe, ale mazanie magnetom zanechávalo stále hluk, čo asi poznáte, výškovo nahrávky tiež viacmenej symbolické, a dynamický kompresor, ktorý je na mojej aiwe veľmi agresívny, tak na tom Philipse bol trochu pozvoľnejší a nie tak výrazný a nápadný. Napriek tomu som u neho nahrával málo, pretože mal často tiež dobré CD a nie vždy sa mi podarilo vyjednať zapožičanie, ale keď už tak som mu za odmenu ja nosil na nahratie iné CD. Toľko náš výmenný biznis nahrávok.
Ale nepáčilo sa mi napríklad že nedokázal plynulo prehrať spojené stopy bez lupnutia či prerušenia medzi trackmi na CD, alebo bol prehnane citlivý na poškrabané disky.
Mal vo svojej izbe ešte aj Condora, stroj ktorý všetci viac či menej poznáte, ja som sa s ním behom rokov vždy okrajovo stretával, ten jeho bol funkčný, len kazetová kladka si príliš vyberala pásky, ktoré prehraje s kľudom a tie ktorým ublíži, stále mi nikto nepovedal že ju treba vymeniť že.
Mal k tomu pripojené nejaké robené veľké externé repro bedne no a povedal že stále hraje najlepšie, len ten Philips bol zase ich prvý CD prehrávač doma.
Na tej Philips okrem toho pokusu na TDK DJ2, som nahrával aj niekoľko skladieb na tú Maxell UE, čo už bolo prijateľnejšie aj celkom adekvátne ku kvalite danej kazety. No a posledné dva roky sa taktiež začali objavovať prvé pálenky, teda disky CD-R, ktoré sme tiež hrali na tom Philipse, a nejaké som videl aj u rodinky pri Sony veži. Vtedy som mal veľké dilemy ak boli CD média najlacnejšej šarže bez potlače, že ktorou stranou ho tam vložiť, a nie vždy sa to podarilo :) Ale nikdy sme nemali problémy s kvalitou CD-R, či už kvalitou zápisu a čítania, alebo kvalitou zvuku, až kým som o nejaký ten 1-2roky nezistil čo je to mp3...
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Eriku, díky za připomenutí této audiokazety. Zasloužila si tento ,,moderní stroj" . :lol: :lol: :lol:
Prílohy
IMG_8629.JPG
IMG_8630.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

haha, to vyzerá super :D

a fungovalo to tam dobre?
Jenisatko
mazák
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Piatok, 18. Septembra 2020, 09:07

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Jenisatko »

Abych nezapomněl, děkuji za bonus. Zjistil jsem, že toto čtení je pro mě vysoce návykové. Holt, jsem nostalgik. Ještě jednou díky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Katalóg kaziet (Biggest Catalogue of blank cassettes in Central Europe) Vintage Cassettes catalogue / audio / video / other"