EZ647 - zošit - obaly

najrozsiahlejší katalóg s fotkami a prebalmi v Európe - ešte k tomu v slovenčine (!) - zoradené podľa kritérií (typ, výrobca, ročník ...) + rôzne iné média

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
pepst
metál za zásluhy
Príspevky: 305
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:35

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa pepst »

A čo mi pripadá skoro neuveriteľné a dosť bizarné, tak pred chvíľou som úplnou náhodou našiel svoje staré kazety z rokov 1997-2002, na ktoré som už úplne zabudol a nikdy by som si ani nepomyslel, že ich ešte niekde mám. Škoda, že tie naozaj staré, z polovice 90tych rokov, už určite nikde nemám odložené,

Teším sa, ako si ich dvadsiatich rokoch opäť vypočujem. Sú tam nahrávky prevažne z vysielania starého Rock FM a Funradia (ešte, keď neboli stupídnym rádiom pre ľudí bez vkusu).
IMG_20201026_212022.jpg
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

pepst: a kdeže si sa tak dlho túlal? ja som si nedávno kúpil albumy Andera na CD a prišli mi CD-R od Falcona

mimo to si našťastie nepamätám nákupy každého CD a DVD, ale niečo by sa našlo, ale to by tu asi nikto okrem teba nechcel čítať :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK CDing1 50 - neznáma cena
Maxell Wild 94 - 29Sk
scan0168.jpg
scan0168.jpg (109.44 KiB) 2163 zobrazení
TDK CDing1 len ďalší obal do zbierky, s pekným fialovým pozadím, pomerne ukľudňuje. 50min kazeta prvý krát v rukách, ale ani tentokrát nebola moja. Tu sú spomienky mlhavé, buď to bolo pre spolužiaka, alebo sestrinu kamarátku, proste niekto si vyžiadal len tak krátku kazetu ani si nespomeniem, či som to bol kúpiť ja v Astre, alebo to priamo niekto doniesol. Ale aj s tým nákupom je to dosť pravdepodobné. Ale mal som ďalší obal z farebnej série CDing, tak čo viac chcieť že :D
Je aj možné že som ju nahrával na aiwe, alebo na veži Sony u rodiny, ale toto fakt neviem, nemám kazetu, nemám spomienky :D
*
Maxell Wild 94 to je trochu iná káva zberateľstva, doteraz som ju ešte nevidel zabalenú v predaji, len kratšie verzie. Preto je to celkom rarita. Ešte len pred týždňom som popisoval Vianoce 1998 a toto už bolo na jeseň 1999 tesne pred Vianocami. Taktiež jedna z neskorších návštev Astry po tme, zo školy, tak čo že majú nové? Hmm Maxell Wild, zaujímavý obal, aká asi bude kazeta? Tuším som ju dostal opäť, ale cena bola aj tak nízka, ako u rozpočtového modelu, a k tomu tá dĺžka je zaujímavá. Napriek tomu že sa tento model robil v rôznych dĺžkach, tak do Astry dostali len túto jedinú a bola len krátko, vypredali a koniec, a nikdy som ju nevidel v inom obchode v našom meste. Myslel som si že je to nejaké nové bláznovstvo Maxellu, keby som vtedy len vedel o animal sérii Wild... Prišiel som teda domov, rozbalil kazetu a pôsobila pomerne chudobne, potlač len trošku viac akože zaujímavá, inak nič, telo ako u Maxell UR s tými vnútornými výstupkami, akurát malo odliate uzavreté metal otvory, čo mi prišlo trošku exotické u normal kazety.
Ja som spomínal že som skončil s nahrávaním na aiwe, aspoň tým nahrávaním naostro, to znamená že som ju používal najprv na rôzne nezmysly, pokusy a tak a to pomerne často nahrával a mazal. Mal som posledné roky tendenciu získavať nahrávky od tety, ktorá mala staré vinyli prevažne Opus, Supraphon, Melodia, ale nevedel som ako na to, mala starý Ruský stroj gramo-kazeta, ktorý nefungoval nikdy poriadne, čo sa týka nahrávania, takže všetky moje pokusy boli veľmi amatérske, o tom v nejakom bonus texte neskôr.
Tento rok bol vlastne posledným školským rokom na základke, teda potom som sa prehupol na strednú, ale kedy sa tak presne stalo napíšem až ku konkrétnym obalom kaziet. Aktuálne nakupované kazety boli viacmenej zásoby až sa raz podarí ten Technics deck, alebo pre veže u rodiny a známych. Presne takto dopadla táto kazeta, počas strednej školy boli nové príležitosti spolužiakov, nové mašinky, teda ono toho až tak moc nebolo, ale jedna predsa, ďalšia veža Technics do zbierky nahrávok, tentokrát sa jednalo o model SC-EH750.
Keďže na kazete Wild som mal bordel nahrávok na strane A, nahral som na tej veži stranu B, až asi o rok neskôr aj stranu A a to už na Technicse 575, pomaly ale isto sa to už blíži.
Zvukovo je táto páska schopná, obsahuje pás Maxell UR Pure Crystal, čo ma pri tej cene prekvapilo, takže tam nebol žiadny pokles kvality, z oboch strojov Technics som získal plný a ostrý zvuk koľko daný stroj dokázal poskytnúť.
Ale toto bola tretia Maxellka, s ktorou som mal problémy s veľmi ťažkým ťahom, pokiaľ som neutrel trecie fólie v kazete. A jediná kazeta ktorá nemala skrutky, takže pri jej častom opakovanom rozoberaní som si celkom užil svoje, inak by to bola výborná obyčajná kazeta typu I. Cena bola luxusná, obal tiež, dĺžka tiež, preto je dosť možné že sa v Astre vypredala veľmi skoro, no a dneska ju získať do zbierky je tiež takmer nemožné. Vtedy som nemal ani len potuchy že existujú aj iné dĺžky a farebné varianty.
*
Technics SC-EH750:
http://www.hifi-archiv.info/Technics/1999-HiFi/50.jpg
sceh750.jpg
sceh750.jpg (51.39 KiB) 2163 zobrazení
Od tej predošlej veže Technics, táto bola omnoho väčšia, aj keď komponenty samozrejme neboli tak veľké ako u klasickej zostavy. Pre mňa podstatné že obsahovala dvojitý tapedeck, zase plne reverzný, ale so spoločným ovládaním oboch mechaník, len sa tam prepínalo deck1/deck2 čo ma strašne iritovalo. Hlavy zase klasické permalloy otočné, ako mám v decku 575, podľa schémy aj keď je to dvojdeck na jednom spoločnom kovovom základe, tak má každá mechanika samostatný motor. Aj keď ten je spoločný pre všetky funkcie, tak už aspoň to nie je lowendový koncept jeden motor pre obe mechaniky. Veľa kaziet som na nej nenahral no tých pár spomeniem v priebehu dní. Zase žiadna kalibrácia ani nič také, len dolby B, aj to som samozrejme používal.
Ale s nahrávkami som nebol až tak spokojný, ako v prípade tej microveže Technics u tety. Nahrávky boli síce ostré a čisté, ale REC LEVEL, ten interný bol posadený o hodne nižšie. Silne mastrované CD v dnešnom pohľade displejov mojich strojov boli tak 0db výnimočne +2db. Slabšie mastrované CD dosiahli sotva polovice výkonu kazety, čo je veľká škoda. Si poviete že to stačí, ale nemalo to takú šťavu ako nahrávky na ktoré som bol zvyknutý, presadzoval som maximálny výkon danej kazety.
CD prehrávač s meničom na 5CD ale jeden malinký klasický šuplík, takže sa disky ukladali do priehradok, resp. mini šuplíkov v priestore nad alebo pod tým, no a keď ste hľadali nejaké CD, tak to trvalo nejakú dobu kým ste sa dopracovali k všetkým piatim pozíciám. (To mi pripomína situácie v Elektro Astre, keď mali jedno obľúbené CD, v policiach niekoľko desiatok veží, z nich štvrtina mala podobný 5CD menič ako ten Technics a hľadanie oného CD bolo na dlho, hovorím, no ja prídem neskôr :D )
Ďalej na tej veži Technics som mal jedno prvenstvo, prvýkrát som počul Dolby Surround 5.1 z origo VHS a bol som naozaj unesený, nádherný zážitok, ako som vtedy hovoril možnosti VHS audio predčili kvalitu obrazu tak sto krát.
Dneska mi k tomu zážitku chýbajú len dve veci, a to kompletné repro 5.1 a priestor kam by som ich položil.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Nstar »

Dakujem, dobre citanie. Mne sa osobne tieto wild nepacia, tie zvieracie su celkom ine kafe. Aj s nimi je problem drhnucich folii?
Kde si sa dostal k tomuto Technicsu?
Vhs 5.1?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

S tou fóliou bol problém asi len u tohto kusu, tak ako u UR a UDIICD tiež len u tých kusov čo som mal, iné v pohode.

Technics veža u spolužiaka zo strednej, kam som občas zašiel cez víkend a tak.

Dolby Surround je systém kódovania priestorového zvuku 5.1 do dvoch kanálov. Dalo by sa to voľne povedať ako lepšie stereo, takže si to vypočíta fázové rozdiely, alebo tak niečo a vie zaradiť čo má byť vzadu a čo v strede a tak. Dajú sa na tom počúvať aj bežné stereo nahrávky z CD alebo kazety, ale kvalita u kazety veľmi záleží na presnosti kvality azimuthu pri nahrávke a prehrávaní. Inak je to celkom zaujímavé, ale musíš mať naozaj dobre rozmiestnené repro v miestnosti inak je to na houby. Takže všetky hifi VHS pripojené k zosíku s dekodérom Surround budú 5.1
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Nstar »

Aha uz chapem, kdesi som cosi o tom vhs cital
Uz sa tesim o com bude dalsi clanok
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Stano »

Túto bohovskú :D vežu som si v roku 2000 cca kúpil, ale hraje dodnes, CD sem tam skočí a mechanika decku, po vyčistení kladiek a hriadeľov fachčí ako nová, trošku treba zrepasovať repro, lebo lepené spoje degradovali(rezonujú), hrá to slušne.
Na tú dobu to bolo svinsky drahé, ale aspoň trochu to vyzeralo ako hifi.
Naposledy upravil/-a Stano v Utorok, 27. Októbra 2020, 18:48, upravené celkom 1 krát.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Nstar »

Ten dizajn neni pre mna ale Stano, trochu teda popis o tom
Používateľov profilový obrázok
pepst
metál za zásluhy
Príspevky: 305
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:35

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa pepst »

EZ647 napísal: Utorok, 27. Októbra 2020, 00:01 pepst: a kdeže si sa tak dlho túlal? ja som si nedávno kúpil albumy Andera na CD a prišli mi CD-R od Falcona

mimo to si našťastie nepamätám nákupy každého CD a DVD, ale niečo by sa našlo, ale to by tu asi nikto okrem teba nechcel čítať :D
Trochu dosť som zmenil životný režim a potom havárka na bicykli a pár týždňov zotavovania...
Tie Anderove CD ma trochu prekvapujú v tom, že zvolili najkvalitnejšie médiá na súčasnom trhu. Asi omylom, alebo kvôli výnimočne dobrej kvalite potlačiteľnej vrstvy (v tom sú Falcony tiež jednotka). Ako vidieť, tak už sa vo veľa prípadoch ani neoplatí dať lisovať. Kde sú tie časy tisícových nákladov spred 10 rokov, o desať a sto tisícových nákladoch z rokov 90tych ani nevraviac...

CD a DVD občas ešte niekedy kupuješ?
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa Stano »

Nstar napísal: Utorok, 27. Októbra 2020, 14:16 Ten dizajn neni pre mna ale Stano, trochu teda popis o tom
Napíšem, len ju prenesiem z garáže do kotolne a urobím aj súčasné fotky. Niekde mám k nej aj návod, musím pohľadať.
V tej dobe som hifi nejako nesledoval, nenavstevoval obchody a toto bol jeden z mála výrobcov ktorý mal v predaji delenú vežu. Mne sa neskutočne páčila.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

pepst: som si myslel že si nejak mimo nebýva to zvykom, no CD Andera, tiež to pociťujem že biznis lisovania upadá, alebo sa im ten náklad kusov neoplatilo lisovať. Ale spravené je to slušne, obal aj potlač na disky, len mi prišli obaly s rozlámanými stredami, tie zúbky myslím.
Som celkom spokojný, narozdiel od istých Bad Boys blue remix, ktoré boli lisované, ale frekvenčný rozsah hudby zodpovedá presne 128kbit mp3, ale to som tu už spomínal dávnejšie.

Prázdne disky, ak by som videl niečo nové, vezmem, ale nehrozí, ani to nesledujem moc, rok či dva dozadu jeden pakel KClassic CD-R 50ks, a pre kazety pálim na tieto disky, samozrejme fejkové CMC, ale v dobrej kvalite prekvapivo, rozumie si s Technics CD playerom, ale yudeny sa Technicsu nepáčia, má s nimi problémy a nechápem prečo keď v testoch sú stále jedničky.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ647 - zošit - obaly

Príspevok od používateľa EZ647 »

Saehan Super HG180+5 - asi tesne nad 100Sk
scan0169.jpg
scan0169.jpg (110.53 KiB) 2088 zobrazení
Je to len pár dní čo som písal o kazetách na Vianoce, teraz tu sú už ďalšie, Vianoce 1999, alebo vyžiadal som prachy a mal som ísť kúpiť dve VHSky, jednu sebe a jednu sestre, tak som na skúšku v Astre obom kúpil rovnaké, aby som nezávidel.
Toto bola vtedy v Astre novinka, Saehan VHS, jediný prvý a posledný model tejto značky ktorý tam mali, bol len trošku lacnejší, než iné, a popravde sa im to tam predávalo dlho, nikto ich nechcel, ako poznamenal majiteľ, ľudia tým kazetám neveria, a dobre robili. Mňa to ale veľmi zaujalo, pretože už som mal celkom pestrú zbierku audio kaziet Saehan, tak čo čakať od videa? Obal taký chaotický, ako u Saehanu vedia, no dĺžka 185min bola zaujímavá. Po odbalení ma naozaj prekvapil plastový obal, čiastočne priesvitný. Kazeta mala zvláštny dizajn, taký lacný, ale nie generický. No a kvalita? na tom našom VHS GoldStare som nečakal zázraky, ale fungovalo to, ale občas sa objavovali poruchy, pri častom používaní, alebo mazaní, čí nejaké to zaškrípanie mechanizmu. No hlavne niekoľko minút na konci pásky, asi tých bonusových 5 :D , dochádzalo k výpadkom zvuku, resp takému kolísaniu so silnejším oslabovaním zvuku. Keďže GoldStar vedel len lineárny mono zvuk, a páska sa na konci zrejme moc vlnila tak sa strácal dobrý kontakt s hlavou, a tam nieje prítlačný vankúšik aby tomu aspoň čiastočne zabránil. Pri prehrávaní záznamov na iných strojoch, občas dochádzalo aj k utekaniu obrazu na konci v danom úseku, alebo objavovaniu pruhov v obraze. Aj keď VHS plastové telo kazety nie je tak kritické na kvalitu a vedenie pásky ako u audio kazety, pretože sa páska vyťahuje von s kazety, tak predsa len nekvalitný návin na cievky, plus nie moc kvalitná páska mohli spôsobovať vlnenie a tým už ani v mechanizme videa nesedela páska dobre.
Neskôr som dostával do rúk od spolužiakov staršie modely Saehan Super Z, ktoré mali aj mierne odlišný dizajn tela a cievok, ale tiež plastový obal, napriek tomu som mal pocit že fungovali o dosť lepšie:
https://ez647.sk/video/saehan_superz.html
https://ez647.sk/video/saehan_superhg.html
Používal niekto z vás niekedy Saehan VHSky?
*
Bolo to celkom vtipné, ale na oné Vianoce som dostal pack Maxell M 180 3-pack VHS, vraj naši kúpili v Tescu v KE keď boli na predvianočných nákupoch, keby sa o tom vedelo, možno by som nedostal už prachy na tú Saehan, ale nevadí :D
Maxell M bola vtedy tiež pre mňa novinka, v modrom obale 180min verzie mali ešte Maxellovský dizajn tela, ale generické cievky, vyzerali presne rovnako ako posledná GX Black, ktorú som popisoval.
https://ez647.sk/video/maxell_m.html
Hneď prvá verzia na odkaze, mal som veľa priestoru na nahrávanie somarín, testy, nahrávanie z hernej Čínskej konzole a tak rôzne, neskôr o niekoľko rokov dostali záznam "naostro" s filmami a seriálmi a tak to už ostalo. Kazety vtedy fungovali dobre, ani som nemal dôvod riešiť že nie, keď je to moja obľúbená značka. Ale už počas strednej školy, asi o 3 roky od kúpy týchto kaziet som si všimol že keď na goldstare pretočím na koniec a chcem si prehrať napríklad poslednú pol hodinu, tak to nejak nejde, obraz sa zastaví, alebo úplne vypadne, myslel som že náš GoldStar rekordér je na konci so silami, tak som to neriešil. O rok či dva keď som mal na kópie požičaný Hifi VHS JVC rekordér, a skúšal som niektoré jeho zaujímavé funkcie, pozoroval som rovnaký efekt, a zistil som že sa to deje len na tých troch Maxellkách M.
Zase som to nechal tak, až v roku 2012 si spomínam, som na to narazil zase na našom Panasonicu, otvoril som ho teda a sledoval čo sa deje, a ona ta páska sa naozaj zastavila, proste odmietala ísť ďalej. Je to prvý príznak rozkladu spojiva, o čom som v tej dobe už vedel, ale u VHS som sa s tým ešte nestretol, naozaj ako páska vychádza z kazety ide cez sadu kovových osiek, ktoré vytvárajú správne napätie pásky cez prechod hláv, jedna oska je pružná, pri vysokorýchlostnom pretáčaní vždycky besne poskakuje. No pri prehrávaní tejto kazety, bolo chvíľku počuť škripot a zastavenie, najhoršie na tom že keď som vložil inú aj dobrú kazetu, správalo sa to rovnako, kým som IPOu nevyčistil mechanizmus.
Zistil som ale ďalšiu vec, ak túto Maxellku pretočím na začiatok, ak sa to podarí, tak na začiatku stále funguje, ak ju nechám hrať bez prerušenia od začiatku až do konca, tak sa prehrá bezproblémov, za tie tri hodiny hrania sa vytvorí také teplo, že tieto drobné narušenia spojiva prestanú byť problémom, najhoršie je do chladného videa vložiť takú kazetu a prehrávať kritický úsek. Aj pri záchranách magnetických akýchkoľvek pásov a kaziet, sa používa chvíľkove pečenie v peci, aby sa uvoľnené spojivo na čas vstrebalo spať do vrstvy, je to len krajné kritické riešenie, veľmi riskantné, ale vraj to pomáha aspoň po dobu archivácie ak sa jedná o vzácne záznamy.
Odvtedy som tie Maxelly neskúšal, a som sklamaný že už tri roky od kúpy sa objavili takéto problémy, som si celkom istý že sa jedná o OEM pásky v telách Maxell pre rozpočtový model, a že sa táto páska mohla aj meniť, pretože týchto modrých Maxell kaziet som mal ešte behom rokov v rukách veľké množstvo a nikdy som taký problém nepostrehol, a skladoval som ich vždy pri izbovej teplote doma, nikdy neboli vonku, alebo tak.
Rovnako tak moje staršie GX Black kazety fungujú dobre, takže celkom iste to nebola štandardná Maxellovská páska.
No a zajtra ešte ostaneme u týchto Vianoc 1999 lebo som si doma vydobil prachy aj na nejaké audiokazety :P
Napísať odpoveď

Návrat na "Katalóg kaziet (Biggest Catalogue of blank cassettes in Central Europe) Vintage Cassettes catalogue / audio / video / other"