Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Da sa nejako zhrnut, ktory deck si poradi s najviac kazetami?
Mam dojem ze sony a ten nizsi technics - ci sa mi to len zda?
Je pozoruhodne ake su tie vysledky rôzne.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

práve ten sony a akai, ostatné len občas, ani ten pioneer nie je na zahodenie, keby nemal kolísanie po hodine prevádzky
technicsy ako tak, okrem AZ7, ten ma vyslovene serie jak je na houby čo sa nahrávok týka
ale zistil som že jeden deck na rôzne kazety proste nestačí
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Mal si a sme sa nedohodli ten Nakamichi,keby si vedel presne na paneli dokalibrovať založený pás-kazetu tak určite by sa dalo prispôsobiť-hold si sa mi neozýval keď som mal záujem o stroj.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nakamichi je u kamaráta na dlhodobom zapožičaní
s tými nastaveniami som moc nepohol, lebo vždy mi jeden kanál hral dobre a druhý nie, a keď to už ako tak bolo dobre tak na inom modernom decku nahrávka znela nejak podivne bez dynamiky a tak, takže som úspešnú kalibráciu nezvládol
a teraz sa kvôli situácii tam ani nedostanem
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ale mám dojem že ti ho Roman najprv ponúkal a potom ho posunul mne, už neviem presne ako to bolo
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Nebol dovod nepredat ti ho Dano. Uz nepamatam ako to bolo - niekde v spravach to bude. Tusim si chcel cas na rozmyslenie a Erik ta predbehol.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Kazdopadne mi nesedel ten stroj nejako osobne.
Teraz ma Alpine AL-80 a ten mi na 100% vyhovuje. Zvukovy vystup aj nahravky su priam perfektne. Splnil dokonca aj cenovy limit ktory som si dal odvazne nizko.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Škoda, že jsme se nikdy nedozvěděli jak vlastně tento deck Nakamichi nahrával - přehrával.
Ty subjektivní testy jsou dobré, ale budou se vždy vztahovat ke konkrétním strojům. A každý má jiné korekční obvody, jiné hlavy a jiné nastavení. Bias jen dolaďuje citlivost na výškách a nenahrazuje korekce. Univerzální deck na všechny kazety světa prostě neexistuje. Je třeba se s tím smířit.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: ako kamarát hovorí, na ten stroj treba vodičák :D
že sme sa nedozvedeli, ale môžme sa dozvedieť, ale ako na klasické testy som ho zavrhol, buď som ja tak blbý že som nevedel nahrať na neho nič v uspokojivej kvalite, alebo je tam niečo špatne v tom decku, ešte by som si k nemu zohnal manuál
až sa bude dať chodiť vonku, zaobstaral by som nejaké nahrávky či materiály, testy čo si kto povie

prehrával pekne, len som mal dojem že častejšie sú na nahratej kazete výpadky či poruchy než na moderných deckoch, neviem prečo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

takže som sa do toho pustil, dámy a páni, moja prvá C150 kazeta v ostrej nahrávke
nedávno som dával veľa detailných fotiek sem
viewtopic.php?p=31263#p31263

je tam aj množstvo popisu a ďalšie odkazy na info o tomto modely kazety

starší test na Akai DX-57, 29.9.2017:
0db, bias 0, výstup slabší o 4-6db cca (v poznámkach nemám to napísané presne :)
Zopakujem to čo platilo u C120 tak platí aj tu, žiadne poruchy, a hlavne žiadne kolísanie stopy.
Zvuk je ale slabší, stredné spektrum je mierne slabšie, basy sú na tom najhoršie, je to ako EQ keď uberiete basy, a výšky sú najprenikavejšie, možno je vhodná korekcia biasu do plusu. Časom sa dostanem aj k testom na iných strojoch, ale myslím že ak z nejakého dôvodu potrebujete nahrávať tenké pásky C120 či dokonca C150, tak Axia nesklame, patrí medzi TOP v tejto kategórií spolu s Maxellom.

ďalšie testy som spravil dneska teda 10.1.2021:

Pioneer CT-S550S:
0db, od zdroja je pokles o 2db, výšky ostrejšie, zvuk basovo jemnejší, slabší, stabilita stopy výborná
BLE XD:
+2db, špičky +4db, stále mierne jemnejšie basové podanie, od zdroja stále mierny pokles okolo 2db, ale zvuk je inak veľmi dobrý a príjemný na posluch, veľmi dobrá kazeta pre tento stroj

Technics RS-AZ7:
+2db, výšky ako zdroj, výkon je cca vyrovnaný so vstupom, bez poklesu úrovne, ani basy veľmi nechýbajú, zvuk je takmer ako zdroj, veľmi dobrý, nadmieru dobrý, žiadne poruchy ani kolísanie stopy
ATC:
+2db, výšky ako zdroj, je trochu citlivejšia na výkon, +2db stále dojem jemného skreslenia, takže na tomto stroji áno, ale bez kalibrácie, veľmi dobrý výsledok,
dneska som na ten Technics nadával že nahráva mnoho kaziet naprd, asi bolo počuť v miestnosti....

Technics RS-TR979 dvojhlava:
0db jemnejší zvuk na basoch, ktoré sú mierne slabšie, ale inak čistý a ostrý, bez kolísania stopy, basy sú menej výrazné, pokles celého spektra asi o 2db, inak dosť dobré
ATC:
neskalibruje, spadne na LEVEL, asi nedostatočný výkon pásu,

Technics RS-TR575MII dvojhlava:
+2db, zvuk je tiež jemnejší, ale povedal by som čistejší a precíznejší než na modely 979

test a ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S dolby C NR
kalibrácia:
H: mimo rozsah
L: mimo rozsah
kalibrácia na max:
H: +5
L: -2
kvôli slabému výkonu pásu nie je možná rovnomerná kalibrácia, bias a výšky sú proste nadmieru dobré, ale výkon je veľmi slabý, vo výsledku to zase nehrá tak zle
oproti zdroju je zvuk slabší asi o 4db, ale basy nie sú tak zlé, sú jemnejšie, s kvalitnými výškami, je to k neuvereniu ale cez kossy porty sa to počúva neuveriteľne dobre, žiadne poruchy ani náznak kolísania, teda Sony škrípal len s verziou typu II C150 s touto mu to hrá nádherne.
ešte k tej kalibrácii, malý level na max vyzdvihne aj bias takmer na 0, bez zasiahnutia do biasu samotného, viac v popise k obrázkom z foto kalibrácie
nahrávam teda na 0 až +2db, občas uskočí špička na +4db, ale so zvukom som dosť spokojný, ten je vlastne jemne ostrejší než zdroj, ale jemnejší v dunivosti basov

záver:
teda jedná sa o naozaj veľmi kvalitný pás, predbežne v porovnaní s inými značkami sa z tejto Axie dá vyžmýkať podstatne viac basový zvuk než zo značiek TDK a Sony. u Maxell C150 si ešte nie som celkom istý, čas ukáže :)
Pred časom som nahrával Axiu JZI Color tušim 54min staršej verzie 2000 a tiež som bol nadmieru spokojný aj s testami na ostatných strojoch. Je to naozaj veľmi dobrá výkonná páska triedy I, kľudne konkurencie schopná s inými superferro kazetami. Jeden z najlepších matrošov čo sa dá dneska ešte ako tak zohnať.
Takže do zbierky áno, a na nahrávanie určite áno. Ak nebudete mať smolu a nekúpite kratšie JZ1 OEM od SKC, alebo v zlom stave, tak budete veľmi prekvapený výkonom a čistotou zvuku, čo potvrdilo aj moje skromné osadenstvo prítomných tapedeckov. Lepšiu kompatibilitu než s Axiou typ I už získate jedine z vysokých modelov superrferro Maxell, Sony a TDK, a možno Basf. Samozrejme aj Japonci ako Denon a That´s nie sú zlý, ale ich superferro je aj superdrahé v dnešnej dobe.
No a drobná poznámka, kontroloval som stav pásky po každom jednom teste v každom decku, ani náznak prehybu, alebo toho že páska prešla hlavami a kladkami.

PS: na Sony mám v pláne dneska dokončiť stranu A, a druhú stranu nechám na zajtra alebo nejaký deň v týždni, dajte názory, ktorý deck mám použiť na druhú stranu, alebo to mám nechať tiež na Sony.
Prílohy
kazeta po testoch
kazeta po testoch
IMAG0505.JPG (78.62 KiB) 2950 zobrazení
matná biela zavádzacia páska
matná biela zavádzacia páska
IMAG0506.JPG (87.92 KiB) 2950 zobrazení
moderné zlepky u Axie boli priesvitné
moderné zlepky u Axie boli priesvitné
IMAG0507.JPG (61.11 KiB) 2950 zobrazení
detail okna s jazýčkom
detail okna s jazýčkom
IMAG0508.JPG (56.47 KiB) 2950 zobrazení
Axie majú často predlisované metal otvory, ale uzavreté, čo asi zjednodušovalo výrobu odliatku a prechody medzi typmi
Axie majú často predlisované metal otvory, ale uzavreté, čo asi zjednodušovalo výrobu odliatku a prechody medzi typmi
IMAG0509.JPG (53.56 KiB) 2950 zobrazení
sériové číslo
sériové číslo
IMAG0511.JPG (46.98 KiB) 2950 zobrazení
150
150
IMAG0512.JPG (48.13 KiB) 2950 zobrazení
detail svorky, originál Fuji
detail svorky, originál Fuji
IMAG0513.JPG (57.94 KiB) 2950 zobrazení
vedenie pásky na kladku so stenou, aby sa páska nezamotala pod kladku pri uvoľnení
vedenie pásky na kladku so stenou, aby sa páska nezamotala pod kladku pri uvoľnení
IMAG0514.JPG (62.8 KiB) 2950 zobrazení
Axia v decku Sony počas testu
Axia v decku Sony počas testu
IMAG0502.JPG (80.67 KiB) 2950 zobrazení
kalibrácia, level na max, bias 0
kalibrácia, level na max, bias 0
IMAG0503.JPG (37.76 KiB) 2950 zobrazení
kalibrácia level na max, bias minimum
kalibrácia level na max, bias minimum
IMAG0504.JPG (46.76 KiB) 2950 zobrazení
test na Akai,
test na Akai,
test na Sony má slabší výstup, pritom pri teste bolo nastavené na oboch 0db na vstupe, asi slabší výstup zosilňovacej časti decku
test na Sony má slabší výstup, pritom pri teste bolo nastavené na oboch 0db na vstupe, asi slabší výstup zosilňovacej časti decku
spektrum na Akai
spektrum na Akai
spektrum na Sony sa zdá že má menej šumu
spektrum na Sony sa zdá že má menej šumu
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ešte doplním, tu sa veľmi prejavila tenkosť pásky a teórie o biase z tých Nemeckých článkov, že nízky bias smeruje nahrávku viac na povrch, preto sa zvýraznia výšky, a vysoký bias smeruje viac do hĺbky preto sa zmenší skreslenie a zvýši výkon, ale utlmia výšky
u tejto pásky ako je tenká, tak doslova sa nízkym biasom zvýši celková hlasitosť zvuku, a vysokým biasom sa to utlmí akoby ste dali tichšie hlasitosť, pretože táto páska nemá takmer žiadnu hĺbku, tak by sa dlhé vlnové dĺžky nízkych frekvencií mohli ukladať.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Neviem preco som si myslel ze to je dvoj kapstan ten Sony, ak je zvuk na nom fajnovy naco spekulovat. Nahravas normalne vyber z cd?
Naposledy upravil/-a Nstar v Nedeľa, 10. Januára 2021, 23:39, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"