Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Z poslednej várky mojich kaziet som si vybral niektoré zaujímavejšie kusy. Krátky test na AKai.
Krátky test TDK HX-S 60 rok 1986 USA trh.
Akai DX-57
http://ez647.sk/cc/tdk_hxs.html
TDK HX-S patrí do skupiny metal for high postion, teda metalka nahrávaná ako typ II. Spomeniem znovu, že tento fenomén vznikol kvôli možnosti používať kazety metal aj pre ľudí, ktorí majú tapedecky len pre chromky. Aj keď sa to veľmi nepresadilo, tak niektorý výrobcovia takéto kazety nechali v ponuke až do konca. TDK k nim ale nepatril, modely HX a HX-S ktoré vychádzajú z pásky MA vyrábal len krátku dobu, asi od 1982-1986.
Menej príjemným fenoménom je biely prášok na väčšine TDK metal páskach, a táto nie je výnimkou, na cievke je bieleho prášku, žeby sa za neho nemuseli hanbiť ani miestne mlyny a pekárne, po každom použití čistiť hlavy, ideálne nechať prehrať viac krát kazetu na nejakom lacnejšom stroji, a hlavne neprerušovať reprodukciu.
Moje testovanie prebieha štýlom, na novú kazetu spustím nahrávanie, a nastavujem úroveň a bias pokiaľ nedostanem maximum spokojnosti s danou kazetou, a zapíšem, a pokračujem s inou kazetou, preto ,,krátky,, test.
Napriek bielemu prášku, je zvuk na tejto kazete fenomenálny, špičky výkonu sa ťahajú k +8db, výškovo bez zásahu biasu je to ako na zdroji, poruchy sú len ojedinelé čo je dosť zvláštne, v prípade ak sa biely prášok dostane do štrbiny hlavy, dochádza k dropom, alebo totálnym výpadkom zvuku. Tu nie, zvuk neskutočne dobrý a dynamický, škoda že s týmto modelom tak skoro prestali, určite by si našiel svojich priaznivcov.
Prílohy
IMAG0201.JPG
IMAG0201.JPG (100.01 KiB) 28590 zobrazení
IMAG0202.JPG
IMAG0202.JPG (96.78 KiB) 28590 zobrazení
IMAG0203.JPG
IMAG0203.JPG (61.49 KiB) 28590 zobrazení
Naposledy upravil/-a EZ647 v Nedeľa, 16. Septembra 2018, 03:08, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Krátky test Victor AFI 46 rok 1988 Japan trh.
Akai DX-57
http://ez647.sk/cc/victor_afi.html
Victor - JVC asi netreba moc predstavovať, ale ich kazety predávané v Európe sú 90% OEM produkcie Kórea, Čina, Švajčiarsko a iné. Zohnať JVC, alebo Victor originál Japonskej výroby je naozaj umenie.
Táto k nim patrí, aj keď mi stále nie je jasné či je to základný model normal, alebo nejaký nadopovaný kobaltom.
Telo kazety je ľahkého dizajnu ako JVC bežne používa, cievky sú pomerne zvláštne a originálne pre túto firmu.
Zvukovo +4db bias -12, hraje to, dynamicky, ale výškam ešte chýbajú najvyššie špičky a detaily, inak by to bolo dosť dobré. Poruchy len veľmi vzácne, dobrá stabilita vedenia pásky. Ak je to naozaj len základná rada normal, tak je to veľmi dobrý výsledok po 30 rokoch od vyrobenia.
Prílohy
IMAG0182.JPG
IMAG0182.JPG (93.28 KiB) 28589 zobrazení
IMAG0184.JPG
IMAG0184.JPG (51.47 KiB) 28589 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Krátky test Basf Metal Maxima IV 120 rok 1988, posledná edícia
Akai DX-57
http://ez647.sk/cc/basf_metalmaxima.html
Ako som spomínal v inom vlákne, Basf pre malý záujem a šialený nápad predávať metalky len dĺžky C120 ich pravdepodobne donútil skončiť s predajom predčasne. Vzácnosť výskytu a cena tejto kazety dneska hraničí s cenou zlata na gram, ale s kvalitou je to horšie, po tridsiatich rokoch, po vložení do decku, som sa až bál spustiť nahrávanie.
+4db bias -12, silný pokles úrovne ľavého kanála.
Je veľmi dobre cítiť dynamiku a živosť tejto pásky vo zvuku, ale je nutné jej pomôcť biasom, napriek tomu je nahrávka zlá v rovnomernom vybudení oboch kanálov. Pomerne častý prípad starých kaziet, vo vzdialenej budúcnosti rozhodne dôjde aj k testom na iných strojoch, alebo na stranu B, kde to môže byť úplne iné. Inak by dynamika a dravosť tejto páske nechýbala, bez klasických dropov a iných problémov, je toto asi jediný veľký neduh kazety.
Obrázok
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Pre dnešok posledná kazeta ktorú som vybral v krátkom teste.
Krátky test National Angrom X-DU 46 rok 1985 Japan trh.
Akai-DX57
http://ez647.sk/cc/national_angrom_xdu.html
Jedna z najraritnejších technológií CC formátu, prevzatej z Video a Data kaziet, naparovaný kov. Ako som spomínal v inom vlákne, Panasonic používal tieto pásky aj pre CC formát a pre všetky triedy I, II, IV.
Zázrak sa ovšem nekoná, páska je dobrá ale netrhá uši, ani žily, možno v tej dobe...
+4db bias -6 Výkon je celkom na hrane, ale výškovo je dosť presná a živá, žiadne poruchy a kolísanie, má svoj špecifický zvukový charakter. Rozhodne som stále zvedavý ako dopadne na iných strojoch, alebo čo sa stane ak by sa zmenilo nastavenie typu pásky na decku. Ako prispôsobili metal technológiu pre všetky triedy? Stále je tam veľa otáznikov, veľmi neznáma oblasť audiokaziet táto Angrom.

Zo všetkých audiokaziet vo svojej zbierke mám asi 70% zapísaných v krátkom, alebo ostrom teste nahrávky na Akai, alebo ďalších deckoch, takže ak niekto chce názor na nejakú konkrétnu kazetu, bude vhodné aby to napísal sem.

Obrázok
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2655
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa AdmineR »

Skutocna rarita. Počnúc menom (Angrom - čo to je!??!) po obalovu foliu aj dizajn a farebnost, cievky, až po pásku. Čistý exot.
Dobre to chapem, že aj ich normalka bola naparovaná metalka?
Tie čiastocne schovane cievky posobia ako volakedy kolesa na citroene.
Prílohy
citroen-cx-i-1974-1985-hatchback-5-door-interior-2.jpg
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Používateľov profilový obrázok
*AMS*
mazák
Príspevky: 140
Dátum registrácie: Pondelok, 17. Septembra 2018, 15:44

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa *AMS* »

Tak som sa dnes vrhol na subjektest jednej veteranky (na obrázku vľavo). Kazeta je podarunok z ostatných dni, inak slušná babička. Zaijalp má, že na tele má napis SM special mechanism. Žil som v tom, že je to Security mechanism. Ide o BASF Chromdioxid. Nahrávka robená na decku Onkyo TA2500. Zdroj CD, placka Eros Ramazotti, preto, že je to jedno z lepších CD čo sa dynamiky týka.
Vztiahnute k decku, nahrávanie do +2dB a bias +8%. Predchádzajúca nahrávka Doors, zúfalá kvalita, asi z nejakého jazvečíka z Mexicoplatz.
Po prepnutí monitora šok, úroveň nahrávky na indikatore len po -2dB. Tak som začal krútiť biasom a levelom a ustálil sa na bias +10% a levelom na +2 až +4dB. Vyššie už v slúchadlách bolo cítiť, že občas "kreslí".
Prekvapilo ma, že kazeta je tichá, že išla nahrať, že prehravany zvuk je použiteľný, len na zosíku treba trochu viac volume.
Pre kontrolu to isté nahrané aj na BASF LH-I. Tam rozdiel medzi "source a tape" takmer žiadny nebol, ale tiež jej vadilo ísť až na +4dB pri source.

Kazeta je babička, trápiť ju už nebudem, zaujme svoje miesto v zbierke, ale pozitívne prekvapila.
tmp_6430-Lenovo_A1000_IMG_20180917_153629-473919760.jpg
Väčšinou som ticho...
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Potešilo že si sa zapojil aj čo si vybral. Aj ja mám rád aj staré kazetky - týchto mám niekoľko a veľmi podobnú skúsenosť. Zaujímavé, že ferro basfky z rovnakého obdobia sa popasovali so starnutím lepšie. Keby si sem dal aj vonkajší obal, to je pôsobivé, aké obrovské logo Basf dali :) - väčšie sa už nedalo. Ale ak ovoniaš túto pásku, to je typická vôňa chromdioxidu :P
Prílohy
DSC00218.jpg
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

*AMS* napísal: Streda, 19. Septembra 2018, 21:25 Tak som sa dnes vrhol na subjektest jednej veteranky (na obrázku vľavo). Kazeta je podarunok z ostatných dni, inak slušná babička. Zaijalp má, že na tele má napis SM special mechanism. Žil som v tom, že je to Security mechanism. Ide o BASF Chromdioxid. Nahrávka robená na decku Onkyo TA2500. Zdroj CD, placka Eros Ramazotti, preto, že je to jedno z lepších CD čo sa dynamiky týka.
Vztiahnute k decku, nahrávanie do +2dB a bias +8%. Predchádzajúca nahrávka Doors, zúfalá kvalita, asi z nejakého jazvečíka z Mexicoplatz.
Po prepnutí monitora šok, úroveň nahrávky na indikatore len po -2dB. Tak som začal krútiť biasom a levelom a ustálil sa na bias +10% a levelom na +2 až +4dB. Vyššie už v slúchadlách bolo cítiť, že občas "kreslí".
Prekvapilo ma, že kazeta je tichá, že išla nahrať, že prehravany zvuk je použiteľný, len na zosíku treba trochu viac volume.
Pre kontrolu to isté nahrané aj na BASF LH-I. Tam rozdiel medzi "source a tape" takmer žiadny nebol, ale tiež jej vadilo ísť až na +4dB pri source.

Kazeta je babička, trápiť ju už nebudem, zaujme svoje miesto v zbierke, ale pozitívne prekvapila.tmp_6430-Lenovo_A1000_IMG_20180917_153629-473919760.jpg
Bias tak vysoko plusový? vôbec nemáš absenciu výšok?
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Rewiev Fuji GT II-x 90 (test)

Včera sa začalo u nás testovať. Umyť hlavu - decku, pripraviť testovaciu placku zo starostlivo vybranými pesničkami. Tak a nastala dilema - asi takáto ....

DSCF1029.JPG

kaziet ako stromov v lese. Ktorou začať? Aj v lese keď sa chce človek rozhliadnuť, nevylezie na 2m jedličku, ale vyberie si nejaký vysoký strom. Tak aj bolo. Rozhodnutie padlo na nevšednú šikmoočku pre motoristov a ľudí pohybujúcich sa vonku - tzv. outdoor -:) - no neviem - nikdy som nevidel napr. lesného robotníka alebo traktoristu s walkmanom a už tobôž nie aby v ňom mal Fuji GT II-x. To už v aute ich bolo asi skôr vidno - zrejme kvoli jej teplotnej odolnosti.
Nahrávalo sa na decku Technics RS-BX606 by Daniel z CD Rotel RCD-855 - prepojenie zabezpečoval kábel Supra EEF.
Kalibrácia prebehla bez problémov - takmer nebola treba. Toho pol dielika je ozaj len pre detailistov. Ale keď už sa testuje poriadne, tak poriadne. Kazeta mala pár výpadkov - inak hrala hladko. Detail aj dynamika je v poriadku a na skvelej úrovni. Šum nevnímate. Aj bez dolby temer žiaden nie je. Vybudenie neskúšam zbytočne pridávať. Štandard po nulu - sem tam si skočila na +1 dB. Nezvládla len veľmi náročnú skladbu, kde je dunenie basov sprevádzané výškami a to všetko zahalené v ambientom šume (masaker) - takže úplné absulutorium nedám. Ale je to hodne kvalitná páska. Asi ako šišky pod vrcholcom. Zaslúži si cca 90%
Fuji GT II-x
Fuji GT II-x

Fuji GT II-x 90
Naposledy upravil/-a Kazetowich v Piatok, 5. Októbra 2018, 11:11, upravené celkom 1 krát.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Mám len dve tekéto kazety, ale dizajn je naozaj veľmi originálny. Páska klasický Beridox Fuji, dual layer.
No a kto by potom odolal aj bielej verzii že? :D
Prílohy
image2330.jpg
image2330.jpg (19.56 KiB) 28513 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

keď som včera hľadal po nete, tak obrázkov týchto kaziet je ako šafranu. Asi nie sú až také bežné. Rarita.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"