Naše subjektívne testovanie AudioKaziet

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Co som pocul na youtube, tak ma zaujala nahravka Basf Metal. Tu nedavno kupil Ez a tusim nebola lacna.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Ja mam BASF TP IV a je to pecka ale tiež neviem co na nu nahrat. Ja mam preto najradsej kazety z opacneho konca, tie "lowendovejsie "
A teraz som pozeral ze za co idu ZII, to by som teda priekupnikovi nechal ked si ju tak ceni, nech si na to nahra vlastne myslienky. Radsej by som bral to co tu Daniel objednaval tie nove FOX
Ale nemyslim to nejak zle ani utocne
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Ked som pocuval Fox, tak ma bolela hlava z toho.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Kazetowich napísal: Nedeľa, 4. Augusta 2019, 08:20 Ked som pocuval Fox, tak ma bolela hlava z toho.
Nebolo to dobré? popis lebo mozno to je len otazka kalibracie, nie neviem nepocul som
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Chybali mi tam vysky a vzduch. Zvuk bol ako velka tazka gula.
Mozno len nechutnala decku. Ale niekto tu pisal podobne cosi.
Este sa k nej niekedy vratim.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dneska nahrávam kazetu Fuji DR-I 90 rok 1988 zvláštna verzia vyrobená v Japonsku.
https://ez647.sk/cc/fuji_dr.html#90j
Prečo je táto kazeta zvláštna? pretože je Made in Japan A prečo je to zvláštne keď je to Fuji? Pretože pre EU a USA trh posielal Fuji len ,,odpadky,,
Takže DR, pre Amíkov DR-I je základná kazeta typu I, štandardne vyrobená firmou Saehan Korea alebo SKC.
Verzia originál od Fuji Japan je extrémne vzácna, napriek tomu sa občas vyskytne ako DR-I, alebo DR-Ix, dokonca aj v aukciách a za dobrú cenu, za naozaj veľmi dobrú cenu.
Telo kazety je zhodné s nedávno testovanou Axia PS-Is, zvláštne sú len cievky, ktoré sú totálne duté s tenučkou svorkou, ktorá je navyše v strede prasknutá, skoro som myslel že je to fejk, ale testy ma presvedčili že nie, tieto cievky som u Fuji nikdy nevidel, ale nie sú krivé a zatiaľ sa tvária v poriadku, zrejme výrobná zvláštnosť.
Náplň kazety je podľa môjho odhadu priamo páska PS-Is, parametre sa takmer zhodujú s testom ktorý som robil v tomto vlákne v máji tohto roku na kazete Axia PS-Is 74 rok 1990.

testy na iných deckoch:
Akai DX57:
+4db bias -4, excelentný dynamický krásny čistý zvuk bez jediného náznaku poruchy.

Technics AZ7:
+6db, pri vstupe +2db, zmohutnenie basovej oblasti, výškovo len mierne slabšie, ATC: +4db výšky dorovnané, dynamika mierne uťatá, ale stále dosť schopné

Technics dvojhlavy 575 a 979:
+6db na oboch, 979 mierne slabšie výšky, ktoré sa dorovnajú pri ATC, a na 575 výšky excelentné aj bez ATC, veľmi dobrý zvuk

Pioneer CTS550S:
+4db špičky +6db, výkonovo veľmi dravá a dynamická, výšková balada, excelentný zvuk, výstup je ešte posilnený od zdroja

ostrá nahrávka na Sony TC-KE600S
kalibrácia:
H: -2
L: -2
Dorovnať to šlo veľmi ľahko, cinkanie výšok je takmer dokonalé, je tam nepatrný rozdiel, ale dynamika je šialená, ťahá na +8db a moc to tú kazetu netrápi.
Nahrávam +6db, s občasnými špičkami +8db, poruchy žiadne, veľmi nepatrné dropy hneď na začiatku po prejdení zavádzacej pásky a len krátko a hneď sa to ustálilo.
Rozhodne ak niekto uvidí že predajca ponúka na predaj Fuji DR-I alebo DR-Ix kde sú cievky ako na Axii, alebo telo kazety ako na Axii a nie je to SKC ani Saehan, kľudne doporučujem vziať aj celý kartón.
Prílohy
IMAG0670.JPG
IMAG0670.JPG (72.01 KiB) 4867 zobrazení
IMAG0671.JPG
IMAG0671.JPG (97.32 KiB) 4867 zobrazení
IMAG0763.JPG
IMAG0763.JPG (112.79 KiB) 4867 zobrazení
IMAG0764.JPG
IMAG0764.JPG (112.22 KiB) 4867 zobrazení
IMAG0765.JPG
IMAG0765.JPG (58.36 KiB) 4867 zobrazení
IMAG0771.JPG
IMAG0771.JPG (41.18 KiB) 4867 zobrazení
IMAG0772.JPG
IMAG0772.JPG (57.59 KiB) 4867 zobrazení
IMAG0773.JPG
IMAG0773.JPG (97 KiB) 4867 zobrazení
IMAG0774.JPG
IMAG0774.JPG (60.89 KiB) 4867 zobrazení
IMAG0881.JPG
IMAG0881.JPG (49.74 KiB) 4867 zobrazení
IMAG0884.JPG
IMAG0884.JPG (66.23 KiB) 4867 zobrazení
IMAG0885.JPG
IMAG0885.JPG (62.41 KiB) 4867 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ešte doplním cenu, nová zabalená v decembri 2016, som dal za túto kazetu 60KC.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

dyk a ako rozozna pan japan ?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Takže nedávno som tu ukazoval Maxell Metal UD 120 rok 1996, a teraz som sa ju rozhodol nahrať.
https://ez647.sk/cc/maxell_metalud.html#96
Jedná sa teda o ľahkú metalku pre Japonský trh, podobnú našim MX alebo Metal CD, ale tu uvádzajú ako zloženie častice Metal Alloy (nepliesť s TDK MA)
Ako som už spomínal, po Basfe bol Maxell asi jediný známy výrobca audio kaziet, ktorý vyrábal a predával metalky C120.
Na Akai DX57 ťahala až na +10db, na ostatných deckoch to bolo viac v normále do +4db, ale na všetkých bol zvuk veľmi schopný. AZ7 zase navyšoval výkon vstupu o +2db, celkovo ťahal na +8db, s ATC už len +2db s veľmi uťatou dynamikou.
Dvojhlavé Technicsy excelovali na tejto kazete bez aj s ATC vždy tých +4db.
Pioneer CTS550S kalibráciou šiel na +5db s veľmi čistým zvukom.

Ostrá nahrávka na Sony TCKE600S
kalibrácia:
H: +3
L: -1
Vysoký výkon, mierne slabšie výšky, bezpečne do +6db, teda nahrávam +4db s rezervou. Výškovo by to šlo dorovnať, ale na metalkách regulácia biasu výrazne ovplyvňuje výkon, keď som len trochu ubral bias, level na displeji vyskočil až po koniec stupnice, ale nerobilo to dobrotu, v praxi sa výšky dorovnali na zdroj, ale výkon výrazne klesol, takže s mierne menšími cinkátkami ale plný výkon, pri 120min je to aj tak výborné.

Ostatné fotky:
https://www.vintagehifi.sk/viewtopic.php?p=14683#p14683
Prílohy
IMAG0588.JPG
IMAG0588.JPG (91.23 KiB) 4831 zobrazení
IMAG0589.JPG
IMAG0589.JPG (93.16 KiB) 4831 zobrazení
IMAG0812.JPG
IMAG0812.JPG (49.01 KiB) 4831 zobrazení
IMAG0813.JPG
IMAG0813.JPG (63.65 KiB) 4831 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa orhore »

EZ647 napísal: Piatok, 6. Septembra 2019, 11:46 Vysoký výkon, mierne slabšie výšky, bezpečne do +6db, teda nahrávam +4db s rezervou. Výškovo by to šlo dorovnať, ale na metalkách regulácia biasu výrazne ovplyvňuje výkon, keď som len trochu ubral bias, level na displeji vyskočil až po koniec stupnice, ale nerobilo to dobrotu, v praxi sa výšky dorovnali na zdroj, ale výkon výrazne klesol, takže s mierne menšími cinkátkami ale plný výkon, pri 120min je to aj tak výborné.
Tomu trochu nerozumím.
Pokud jsi ubral bias více do mínusových hodnot, tak se citlivost vybuzení pásku zvýšila (level na displeji vyskočil až na koniec stupnice)?
Nebo se citlivost vybuzení snížila (v praxi sa výšky dorovnali na zdroj, ale výkon výrazne klesol)?

Ono některé metalky by potřebovaly korekce spíše jak pro CrO2.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ide o to že keď nahodíš ručnú kalibráciu, tak biasom reguluješ to ,,H,, na displeji a malým levelom zase ,,L,, ale u metaliek, a niektorých kaziet, proste uberieš bias a ten ,,H,, na stupnici vyskočí až po koniec displeja, ale pri ostrej nahrávke to chrčí na basoch už pri malých výkonoch, no už to chce len preložiť do zrozumiteľnej reči :D

Za čerstva by mali mať pásky približne rovnaké hodnoty na H aj L, ale postupom času, sú na niektorých kazetách extrémne odlišné hodnoty a nejde to doladiť k dokonalosti, lebo hlavne na metalkách jedno ovplyvňuje druhé a to dosť extrémne.

Ešte k tej Maxell metalke, nahrávam druhú stranu, a medzi skladbami je počuť v jednom kanáli jemné huhlanie z prvej strany, takže páska nesedí v dráhe rovnako ako na strane A, ale nechápem, keď to ide cez mazaciu hlavu, že to stejne prejde.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Naše subjektívne testovanie AudoKaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ak dám bias na minimum, na stupnici sa L dorovná presne na 0, ale H je na displeji úplne v pluse.
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"