NORMAL vs CHROME vs METAL

Our Audio cassettes Review - tests CC / MC / tapes - Vintage Cassettes reviews - Vintage Audio Cassettes reviews / tests

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

NORMAL vs CHROME vs METAL

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Už dlho som chcel urobiť nejaké porovnanie týchto troch (4 - aj s FeCr) skupín - a teraz sa mi náhodou na stole stretli čerstvo nahraté zastupičky normal, chrome aj metal - kukám na to ako mucha Puk. Na všetkých je nahraté to isté, s tým istým vybudením, tak prečo ich neporovnať ??? Tak som prehadzoval jednu po druhej a pozorne počúval.
Na stole sa stretli tieto kazety :
PHILIPS FS vs TDK SA-XS vs Sony Metal-XR
PHILIPS FS vs TDK SA-XS vs Sony Metal-XR
PHILIPS FS 60 (normal)
TDK SA-XS 100 (chrome)
Sony XR 90 (metal)


Poviete si možno ako ja, že postaviť Philips normalku proti takýmto súperom je brutus ... ale ono to začalo včera večer, keď som bez nejakých bočných úmyslov začal tú Philipsku počúvať. Vravím si, sakra - aká dobrá normalka ! A potom to už išlo samo ... keď sa k nej nenápadne priplietli zvyšné dve.
No bude aj vyhodnotenie večer s grafikou - zatiaľ len slovný popis.
Philips normal prekvapila dynamikou aj peknými výškami, no v pasážach okolo +4-6 dB vokálne špičky prešli do sykaviek a bolo badať že kazeta narazila hlavou do stropu. Celkový zvuk v porovnaní s metalkou aj chromkou je mäkší aj trochu zastretejší, má viac šumu (na normalku však prekvapivo málo) a zvuk nie je tak precízny a čistý. Nedá sa ale zahanbiť. Vybudením a dynamikou sa snaží dobehnúť súperov. Ak ju neporovnávate s takýmito esami, tak vás doslova šokuje aká je dobrá. Fakt sa mi páči.
TDK SA-SX už je na tom lepšie čo sa týka čistoty prejavu aj špičiek - ide vyššie ale sykavkám sa nevyhne ani udretiu hlavy o strop. Šum má skoro ako metalka. No priznám, čakal som viac od jej dynamiky a vybudenia. Dúfal som, že prekoná metalku - možno keby sa nabudila o 2 dB menej (do tých +4 dB max ...) - ale máme rovnaké podmienky pre všetky !
A teraz Sony Metal-XR - to je o očích topičových balada. Dynamika ako prasa - vyje..be vám mozog z hlavy a pritom šum moc nepočuť - skreslenie ani sykavky tam nie sú a čistota zvuku a vykreslenie je proste inde. Nečakal som žš metalka zvládne také silné prebudenie. Ono sa to ťažko opisuje - nie že by normalka a chromka boli hrozné, ale metal je proste metal. Možno niekomu bude chýbať teplo, ale ono tam je. Nie je to klinický zvuk.
Ešte vyskúšam Sony UX-Pro - uvidíme. Ešte potom bude asi namieste porovnať tu Philips s TDK AR. Alebo máte iný tip na top normalku?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
pedro
stará páka
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Nedeľa, 4. Novembra 2018, 14:01

Re: NORMAL vs CHROME vs METAL

Príspevok od používateľa pedro »

Pokiaľ máš mašinu s manuálnou kalibráciou pomocou generovaných signálov je to celkom OK. Pokiaľ bez,je to iba výsledok toho,čo danej mašine ,,chutí,, resp., na čo približne je nastavená.
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše testy audio kaziet"