Váš názor na "crowdfunding"

sem všetko, čo neviete zaradiť inde

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Váš názor na "crowdfunding"

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím,
měl bych na vás dotaz, co si myslíte o tom crowdfundingu? Jde mi čistě o váš názor a třeba jestli v tom vidíte nějaké výhody či nevýhody, kdy by se nad tím mělo uvažovat a kdy ne atp..


Pokud nevíte o co jde, tak ve zkratce je to vlastně tak, že dotyčný má nějaký projekt, k jehož realizaci potřebuje peníze, které nemá. Tak dotyčnému může na daný projekt přispět více lidí i menším obnosem (třeba za nějakou odměnu - že si třeba předkoupí ještě nevyrobenou věc) a ve výsledku se na to vysbírají peníze.
Co jsem vidíval, tak jsou třeba populární ty cestovatelské projekty, kdy na kole, motorce či autem projedou svět, tam se třeba stane i to, že se vybere nad 100% cílové částky.
V případě, že se za určitý čas (nevím jestli 40 či 50 dnů) nevybere tato celá částka, tak se pak může (třeba v případě splněných 90%) zrealizovat i tak nebo se to zruší a vše se automaticky vrátí zpět přispěvatelům.



Důvodem proč se ptám je to, že mi tato věc byla už před nějakým rokem navrhnutá, ale pak mi sám dotyčný říkal, že by do toho musel se mnou někdo jít, protože je takovou věc (asi) prý náročnější realizovat. Už přesně nevím o co šlo, je to několik let zpátky, tak bych nerad kecal.

Předem tedy moc děkuji za názory.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Váš názor na "crowdfunding"

Príspevok od používateľa janvys »

Může to být dobrá věc ale taky nemusí. Může to mít úspěch nebo taky totál průser. To je velice individuální. Tento systém funguje odjakživa, jen se tomu neříkalo tak "módně" jako dnes.
Příklad z mé osobní zkušenosti. V 90.letech když jsem měl kapelu, tak ani jeden z nás členů nebyl pracháč, na naše nástroje jsme se skládali společně. To je něco podobného. ALE konkrétnější přiklad přišel později, kdy jsme dostali nabídky od několila lidí, že by nás zasponzorovali abychom mohli vydat profesionální demáč. To je přímo ukázka toho kroušmudlingu. V této době jsme neměli žádné ambice, naše hraní bylo jen pro naši radost a pár známých. Po nějaké době jsme odehráli jeden koncert v pražském RockCafé (tuším v roce 1995) a tam si nás pár lidí z byznysu všimlo. Tu nabídku jsme po delším uvažování odmítli. Z mnoha důvodů. Jedním z nich byla obava o nesplněném očekávání ze strany "sponzorů", prostě nechtěli jsme aby z toho byl průser.
Takže abych nepsal romány, je to velice individuální a předpokládám že na nesmyslné projekty nikdo nebude dávat ani zlámanou grešli.
SONY ES
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Váš názor na "crowdfunding"

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

janvys: Díky za příspěvek a pěknou vzpomínku. Jinak romány klidně piš, je to zajímavý počtení a navíc mám šanci vidět i pohled jiného člověka.
Jinak já toto znám jen pod tímto názvem, mohl jsem napsat třeba "skupinové investování", ale protože tuto věc znám jen pod tímto anglickým pojmem, tak jsem zvolil toto. (Nemysli si, mě dost vadí, že se do češtiny vsírá hromada anglických slov.)

Rozumím jak to myslíš. To bohužel mám i já takové dilema, páč udělej si obrázek o tom, jak ostatní vnímají tvoji tvorbu, když se k tobě dostane maximálně tak 5 reakcí.. Vím, není to to samý, ale taky nevím jestli by se moje tvorba vůbec ujala.

Víš, já osobně bych tento způsob realizace zvolil asi až jako poslední možnost, když už bych nevěděl jak jinak začít. I když jsem si už před nějakou dobou ujasnil, co by bylo vhodné vydat jako první projekt, tak stejně furt nevím jak na něj vzít peníze a tato možnost se mi stále nějak nezdá. Proto mě právě zajímá pohled dalších lidí, abych si to měl šanci ujasnit.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nezaradené"