LED žiarovky

sem všetko, čo neviete zaradiť inde

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

LED žiarovky

Príspevok od používateľa Kazetowich »

V detskej mame luster na male ziarovky (velke sa nezmestia) a donedavna sa dali zohnat max 4-6w co bola slabota. Izba bola ponorena v šere.
Reku kupit novy luster s viac ziarovkami alebo co? Zacal som patrat ake najsilnejsie ledky su dnes v tom malom rozmere a potesilo ma ze su v ponuke aj 8 a 10w. Tak som nejake take objednal a vymenil. Su tam 2 ziarovky, ale rozdiel je to ohromny! Izba je ako vo dne. Parada.
Jedna je warm white a druha white. Spolu sa to zmiesa do pomerne prijemnej trosku teplej bielej.
V miestnom malom specializovanom obchodiku mi pani povedala, ze tieto silnejsie ledky dostali len nedavno. Zrejme je to novinka. V spravny cas.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: LED žiarovky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: No asi to bude něco z těch novějších, protože i v práci, kde nám před nedávnem svítilo už asi jen 30% světel z celkového množství, tak se ty spálené přemontovaly a teď to tam svítí jak sviňa a je rozdíl i mezi těmi starými co se ještě udržely. No nebyly taky levný a samozřejmě malý rozměr to není, jde o klasiku E27, ale rozdíl je znát.
Bohužel jediná značná nevýhoda toho je v tom, že mě z toho brzy začnou bolet oči - a to přitom denně čumím do noťasu.

Nesmí se zapomínat, že tohle LED je jen umělý světlo, který nikdy nenahradí ty "topné" světelné zdroje jako jsou Wolframky a Halogenky.
Mám jednu ruční svítilnu ("baterku"), které od zakoupení ani ne po roce odešla nabíječka. Přesto mi svítí i 4 roky poté. Fígl je v tom, že jsem kupoval svítilnu se solárním panelem (no on je pořádně malý, ale je vidět, že dost účinný). Když jsem ji umístil za okno, kde pralo slunko pouhou ±1-2 hodiny denně, tak se asi plně (nikde není měřák) nabila za 3 dny.
Když jsem ji však umístil před moji lampu, kde jsem měl Wolframku, tak byla nabitá za několik hodin.
A teď pozor, přes léto jsem si tam dával LEDku, aby mi to při těch "příjemných" 43°C nezhořelo a ejhle, svítilna se nikdy nezvládla nabít na plno, svítila slabě a jen chvíli.
Při namontování Wolframky se ale opět nabila za pár hodin..

Tohle přece o něčem svědčí..
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: LED žiarovky

Príspevok od používateľa Kazetowich »

ano jasné
LED svetlo má "deravé" spektrum oproti klasickým žiarovkám
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: LED žiarovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

LED svetlo má najlepšie spektrum hneď po klasických žiarovkách, najhoršie podľa meraní boli úsporky, tam je extrémne úzke spektrum.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: LED žiarovky

Príspevok od používateľa Kazetowich »

tieto posledné výkonné malé LEDKY ma celkom nadchli. Nie je to tak príjemné a prirodzené svetlo, ako slnečné alebo klasické žiarovkové (wolfram) ale javí sa mi znesiteľné - aj vzhľadom k spotrebe. Ak si zoberiem, že sú tam 2x8W a svieti to ako keby sme boli blízko pri slnku -:) tak pohoda ...
Myslím že vynálezcovia bielej LEDky dostali Nobelovu cenu.
Určite je to zaslúžené - a hlavne oproti Obamovi čo ju dostal ako cenu mieru. To bol výsmech ľuďom a celému svetu do ksichtu, Arogantný americký rehot liberálnej svoloče
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: LED žiarovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

LED na E14 závit, typ sviečka, alebo reflektrorová, mám najviac 6W, okolo 500lm je dostatočné hlavne ak sú spolu v jednej lampe dve alebo tri kusy, silnejšie som zatiaľ nenašiel, ale už som sa nejakú chvíľu tomu nevenoval, musíš poskytnúť viac info o výrobcovi, odfoť obal a pod.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: LED žiarovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dneska skapala ďalšia žiarovka LED, životnosť 10 a viac rokov a kapú jak muchy, niektoré skôr než klasické žiarovky keď sa to ešte robilo poriadne, dneska uvediem príklad, mám dva kusy tejto:
https://ez647.sk/lights/e14/osram_ledb.JPG
moja izba , životnosť 3roky 10mesiacov
odparovač v kuchyni 4roky 2mesiace
Vždycky je to jedna z dvoch vecí a to buď jedna LEDka v sérii umrie a potom to preblikáva, alebo len jemne svieti, alebo odíde menič napätia, teda zdroj pre ledky.
V kúpelni som menil za posledné 4 roky už 4 krát LEDku.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: LED žiarovky

Príspevok od používateľa oneeeee »

ledky sú klasické , či smd ?
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: LED žiarovky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Hm, zajímavý, my máme v koupelně úsporku (to když se o LEDkách nevědělo) a už tam vesele svítí asi 10 let..ne-li víc..
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: LED žiarovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

Do týchto už výkonové SMD.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: LED žiarovky

Príspevok od používateľa EZ647 »

Čo sa týka výmeny LED v sériovom zapojení je to zlé, veľmi zlé, lebo ak nie je LEDka presne rovnaká ako tie ostatné, bude to robiť zlosť a skracovať ich životnosť a naozaj výrobcu a parametre LED sa nedajú vyčítať z krabičky.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: LED žiarovky

Príspevok od používateľa oneeeee »

https://www.aliexpress.com/item/3282579 ... b201603_55
tieto sú dekoračné ale aspoň vydržia .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Napísať odpoveď

Návrat na "Nezaradené"