Čištění mincí

sem všetko, čo neviete zaradiť inde

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Čištění mincí

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím,
už nějakou dobu přemýšlím nad tím, jak vyčistit staré mince, ale ne zas historické, jen prostě staré, které ještě platí.

Protože jsem za kasou, tak občas narazím na nějakou z těch mileniových mincí, které sice stále platí, ale mají jiný motiv.

Potíž však je, že tyto mince jsou už tak staré, že se dochovaly v onom klasicky nechutně hnědém vzhledu. Ten ale nastane poměrně brzo po ošmatání.
Před nějakou dobou, kdy se do kasy donesly úplně nové kováče 50Kč, tak stačilo, aby měl dotyčný co je počítal mastné prsty a teď už jsou ve stavu klasicky omakaných mincí.. Takže tohle vážně nastane asi velmi rychle.


No, na netu jsem se moc rad nedopátral, spíš znám jen tu klasickou, že ji stačí vložit do CocaColy a pak očistit. No, protože tenhle humáč vážně nepiju a neměl jsem chuť dávat prachy ani za půllitrovku, tak jsem zvolil něco co si občas i koupím, a to Kofolu (budiš, tato příchuť mi už bohatě stačila :-D ).
Tak jsem včera trochu odlil na talířek, ponořil do toho jednu zkušební minci, tak aby byla celá krytá, dal do lednice a nechal být.

Po hodině mě to nějak nedalo, tak jsem ji vytáhl a jen v prstech zkusil jestli to má vůbec nějaký efekt. No překvapivě se trocha špíny očistila, že tam byly náznaky jiného odstínu a nepatrného odlesku, který předtím postrádala. Tak jsem si řekl, dobře, nechám ji tam dál.

Dneska jsem ji vytáhl, vzal jsem kartáč (takový ten obyčejný kuchyňský kartáč) a začal jsem čistit. Po asi 5min celkového času z obou stran bylo vidět, že to má fakt nějaký účinek. Bohužel zatím ne tak velký jak jsem čekal, tak jsem ji nechal dál louhovat.


Tady přikládám fotky toho jak vypadala původně (hnědá) a jak částečně očištěná po 5min práce a půl dni louhování.

Malý špinavý oblouček tam je protože jsem ji v tom místě držel v prstech a aby byla trochu vidět ta změna.
CIMG0743 – kopie.JPG
CIMG0743 – kopie.JPG (79.3 KiB) 3767 zobrazení
CIMG0744 – kopie.JPG
CIMG0744 – kopie.JPG (82.67 KiB) 3767 zobrazení
CIMG0745 – kopie.JPG
CIMG0745 – kopie.JPG (108.19 KiB) 3767 zobrazení
CIMG0746 – kopie.JPG
CIMG0746 – kopie.JPG (125.23 KiB) 3767 zobrazení
CIMG0749 – kopie.JPG
CIMG0749 – kopie.JPG (102.17 KiB) 3767 zobrazení
CIMG0750 – kopie.JPG
CIMG0750 – kopie.JPG (109.43 KiB) 3767 zobrazení
CIMG0751 – kopie.JPG
CIMG0751 – kopie.JPG (118.77 KiB) 3767 zobrazení
CIMG0752 – kopie.JPG
CIMG0752 – kopie.JPG (84.84 KiB) 3767 zobrazení
CIMG0753 – kopie.JPG
CIMG0753 – kopie.JPG (48.46 KiB) 3767 zobrazení
CIMG0754 – kopie.JPG
CIMG0754 – kopie.JPG (99.46 KiB) 3767 zobrazení




Chci se tedy zeptat, máte někdo nějakou jinou zkušenost s podobným čištěním mincí?
Je opravdu lepší ta CocaCola, právě třeba kvůli tomu kolik chemie tam oproti Kofole je?

Ještě na mě čekají pak asi další 3 mince a časem třeba budou přibývat i další, tak proto se ptám.


Předem díky za Vaše postřehy :-).
Používateľov profilový obrázok
Hasterman
stará páka
Príspevky: 551
Dátum registrácie: Nedeľa, 23. Septembra 2018, 12:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Čištění mincí

Príspevok od používateľa Hasterman »

Tak. V prvom rade, mince sa nečistia. A tu by som skončil, pretože v dnešnej dobe sa platí už aj za krásnu patinu na minciach. Ale keď chceš sú na to špeciálne roztoky ktoré dostať kúpiť v každom numizmatickom obchode. Sú roztoky na zlato, striebro, meď... Minca sa tam nechá lúhovať 2-5 minút a potom sa prepláchne vo vode a nechá vysušiť. Sú však drahšie ako coca cola. Dobrá je aj zubná pasta, normálne zubnou kefkou a pastou vycistíš. Poprípade špeciálne leštiace handričky. Ale mince majú potom lesk a strácajú na hodnote.
Normálne to nečistí a hotovo, tá minca aj tak lepšie vyzerala pred čistením ako po.
Poprípade si objednaj tieto mince nové ak ich chceš mať v takom stave.
AKAI AM-95, GX-95, CD-73, AT-93, JVC TD-V711, SEA-M770, Telefunken TS850, Onkyo TX-4500 mkII, DALI Spektor 2, Canton AS 85 CS, Audio-Technica ATH-M50x
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění mincí

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Hasterman: No tohle jsem kdysi taky slyšel, ale spíš to platí pro mince historické a ne ty stále v oběhu.

Následující názor není rejpání, jde čistě o můj názor.
Jinak co se týká vzhledu, tak jsem ještě neslyšel nikoho, kdo by řekl "jé, tahle mince je tak hezky hnědá", spíš naopak se lidi pozastavili nad tím, když se mi v kase objevila úplně nová nebo krásně čistá mince, kterou jsem jim vracel.

Mimo to, ta mince určitě hodnotu neztratí, ta bude mít furt hodnotu 10Kč. Tohle bych pochopil tak u těch hitorických, kde se vyčištěním ztratí znak toho, že byla používaná. I když já osobně bych třeba (mít tedy nějaké) historické mince ocenil v takovém vzhledu, jak vypadaly když šly kdysi do oběhu.

Jak jsem psal, nemyslím to špatně, je to jen můj názor.


Hm, že by to bylo až tak rychlý, to teda čučím.. Já nikdy v takovým obchodě ani nebyl, tak vůbec netuším kolik něco takového může stát, ale mrknu na to.
Jinak u zubní pasty teda nevím, to jsem myslel, že ta by neměla efekt žádný..

A objednat? To jsem vůbec netušil, že by šlo, mimo to. A to bych jako měl šanci získat i tyto limitované mileniové mince v čistém stavu? A jen dotaz, nestála by takhle náhodou jedna mince mnohonásobek toho jakou má ve skutečnosti hodnotu?
Používateľov profilový obrázok
Hasterman
stará páka
Príspevky: 551
Dátum registrácie: Nedeľa, 23. Septembra 2018, 12:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Čištění mincí

Príspevok od používateľa Hasterman »

Obehové mince keď vyčistíš stane sa akurát to, že bude vidieť škrabance z obehu, ktoré tá patina zakryla.
Cena nových mincí môže, aj nemusí byť vyššia. Napríklad u nás ak si objednám priamo z Kremnice nejakú 2 eurovú pamätnú mincu tak jej cena je 2 eura. Potom sú tu rôzne e-shopy kde si za takúto mincu vypýtajú 2,50 - 5 euro. Samozrejme sú tu aj raritné eurové mince ktorých cena sa môže vyšplhať na 1000 euro. Napríklad dvojeurovka Grace Kelly
https://aukro.cz/2-euro-monako-grace-ke ... 6921289618
Nové kúpiš napríklad tu
https://ceskamincovna.cz/sady-obeznych-minci-1446-p/
Hodnotu platná minca po vyčistení nestratí samozrejme nikdy. Stratila by niečo na hodnote iba ak by to nebola plátna minca, teda jej hodnota by sa neurčovala na základe meny.
Ja len toľko, že keď to vyčistíš nikdy to nebude ako nová minca.
AKAI AM-95, GX-95, CD-73, AT-93, JVC TD-V711, SEA-M770, Telefunken TS850, Onkyo TX-4500 mkII, DALI Spektor 2, Canton AS 85 CS, Audio-Technica ATH-M50x
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění mincí

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Hasterman: Tak jasný, to by mi vůbec nevadilo, jen bych to rád měl ve vzhledu toho jak vypadají pěkně kovově a ne tak hnusně.

Tyjo, tak to jsem se ani neměl dívat..nevím jestli se naštvat nebo se tomu jen smát - nějaký exot vezme zašlou desetikačku jako je ta navrchu a dá ji na Aukro za 99Kč. Nebo vezme dvacku a desítku s tím mileniovým motivem a dá to za 200Kč..
Tohle už fakt nemá obdoby. To si fakt jako dotyčný myslí, že za to co může najít s trochou snahy v kapse dá někdo desetinásobek?

No, tak to je přesně to, co jsem si myslel. Jasně, je k tomu pamětní mince ze stříbra a vkusná sběratelská krabička, ale když tohle vynechám, tak tam je jen 88 korun + ten kryt na mince, aby se neošmataly.
Samozřejmě ale za snahu děkuji.


Já tě v tomto sběratelském smýšlení plně chápu, jenže já si průběžně schovávám už od mala semtam nějaké peníze pokud jsou zachovalé, takto se mi podařilo schovat pár zánovních papírových 50Kč a bohužel jen jedinou papírovou 20Kč. Nemyslím Kčs, ale normální naši korunu, jen v papírovém provedení.
Dokonce mám i pár haléřů hodnot 10-20-50h, které se lesknou jak nové.
No a z těch stále platných peněz si občas odkládám i mince hodnot 1-2-5Kč pokud mě zaujmou svojí neodřeností a leskem. Moc jich však nemám, jen třeba 4 kousky od každé.
Co se týká mincí vyšších hodnot 10-20-50Kč, tak tam beru jen ty s nejmenším ošmatáním nebo případně ty miléniové s jiným motivem bez ohledu na stav. Díky tomu, že jsem u kasy, tak se mi třeba podaří najít jednu-dvě za měsíc..

No a právě tyto mince, které jsou stále platné, chci prostě mít ve stavu takovém, abych si po prohlídnutí nemusel jít umývat ruce a aby byly prostě hezky lesklé se "zdravou" barvou.


Jinak s tím čištičem, ať hledám jak hledám, tak jsem buď blbý nebo to nevidím - jaký konkrétně (pokud možno levný) roztok nebo prostě ten čistič mám vzít?
Ono nechávat každou minci louhovat půl dne v Kofole mi sice až tak nevadí, ale pak ji pracně čistit, to je opruz..


No a když už to zmiňuju, tak ty čisté mince jsou například tyto - no sakra, směnit si pár stovek, tomu prostě nešlo odolat :-D
CIMG8676.JPG
CIMG8676.JPG (185.71 KiB) 3741 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Hasterman
stará páka
Príspevky: 551
Dátum registrácie: Nedeľa, 23. Septembra 2018, 12:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Čištění mincí

Príspevok od používateľa Hasterman »

Tak keď tam nájdeš 50 Kč séria Z01 tak ju nepúšťaj do obehu.
https://aurea.livebid.cz/auction/aurea_ ... blic-1993-
AKAI AM-95, GX-95, CD-73, AT-93, JVC TD-V711, SEA-M770, Telefunken TS850, Onkyo TX-4500 mkII, DALI Spektor 2, Canton AS 85 CS, Audio-Technica ATH-M50x
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2980
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Čištění mincí

Príspevok od používateľa AdmineR »

Ten posledny obrazok ... to je ako Poklad na striebornom jazere 😊
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění mincí

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Hasterman: No papírovou 50Kč bych ani do oběhu neměl šanci pustit, ta u nás přestala taky už dávno platit..
Jinak si myslím, že až takový štěstí bych neměl.. Ale je pravdou, že netuším jaké sériové čísla tam mám..



AdmineR: No jo, však jsem u toho focení taky ztrávil 10min, hlavně kvůli tomu, že jich tam bylo tuším jen 50 kusů, tak z takové minihromádky se toho moc nafotit nedá.
Tak samozřejmě, že jsem si tam za pár stovek vyměnil, i kolega co tam tehdy se mnou byl si tuším vzal za stovku.. To prostě nešlo nechat být :-D.

Jinak je to škoda, podobně už jen zánovní mám třeba jen desetikačky, ale dvacku jestli mám jen jednu :-?..
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2980
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Čištění mincí

Príspevok od používateľa AdmineR »

Ja mam kopu starych aj papierovych. Niektore aj z roku 1885
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění mincí

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

AdmineR: Tak to je pěkný, to neprodávej.

Ty tak já nejsem sběratel mincí a peněz obecně, ale když už najdu něco co mě zaujme, tak jasný, že si to schovám. Takto už mám schovanou i nějakou stovku a dvoustovku, pak tuším i pětikilo.. Jediný co mě na tom všem štvě je to, že nemám šanci tu hodnotu peněz využít s tím, že by mi zůstaly netknuté..
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2980
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Čištění mincí

Príspevok od používateľa AdmineR »

Mozme zalozit vlakno aj o starych peniazoch. Pridam nieco.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Čištění mincí

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

AdmineR: Jo, už koukám, že se to tam rozjelo, ale nejstarší co mám je někdy z roku 1895 asi a to je jen jediná mince, jinak další nejstarší už budou někdy roky 1998, možná 93', ale nechci kecat..
Protože za ty prachy chcou všude hrozný prachy, tak jsem si ani žádný nekoupil..
Napísať odpoveď

Návrat na "Nezaradené"