Tuzex

sem všetko, čo neviete zaradiť inde

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Tuzex

Príspevok od používateľa Kazetowich »

mNOHí PAMäTáME NA PREDAJNE ZAHRANIčNéHO OBCHODU, KDE JEDINE SA DALI KúPIť TIE KAPITALISTICKé PEKNE ZABALENé A VOňAJúCE veci v hýrivých obaloch. Platilo sa Tuzexovou korunou (Bony) - pracovníci čo pracovali v cudzine ich dostávali ako plácu a tu sa dali minúť v tuzexoch alebo výhodne predať - čo bolo ale zakázané. Boli aj prekupníci, čo sa tomu venovali a vedeli na tom zbohatnúť, postaviť si za zisk domy a nakúpiť autá (lacno a vo veľkom nakúpili a v menšom a draho predali - poväčšinou postávali pred predajňami Tuzex a pokútne sa k vám priblížili alebo ich ľudia sami vyhľadali) - volali sa veksláci.

Toto je Bystrický Tuzex na sídlisku (starý) - neskôr postavili aj nový - v Radvani.
Prílohy
Bystrický Tuzex na sídlisku
Bystrický Tuzex na sídlisku
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Tuzex

Príspevok od používateľa Kazetowich »

bony

(100 a 500 som v ruke nikdy nedržal - bol som chlapec na ZŠ)
Najčastejšie 0,5 - 5 bonov -:) čo bolo vtedy cca x 4,5 - 5 Kčs za jeden bon
Výplaty boli od cca 2000-3500 Kčs / mesačne (nie Bonov !!!)
chlieb stál okolo 1,50-2,50 kčs celý - toto nepamätám presne - opravte ma ...
mlieko 0,80 polotučné (modré) za liter v sklenenej fľaši alebo sáčku, ktoré boli uložené v plastových bedničkách nakope a radi a často tiekli - takže vrecká boli potečené a plávali v mlieku v bedničke -:) - ako to tam stálo celý deň v obchode alebo sklade, tak to tvorilo charakteristickú "arómu" - typickú pre predajne potravín za socializmu.
Spolu s mäsiarstvom čo bolo súčaťou obchodu, rozbitými pivami pred predajňou (sklenené pivové fľaše) + ovocie a zelenina ....
1,30 plnotučné - červený obal (viečko na fľaši)
maslo 10 kčs / 250 g
treska v bufete asi 2,70 kčs / 10 dkg (27 kčs / kg)
rožok 0,40 kčs (40 halierov)
šunka 100 kčs / kg
benzín 8 kčs / liter
pivo cca 2,60 / 0,50 litra (sklenená fľaša - vratná)
Prílohy
bony
bony
1bon.jpg (36.27 KiB) 2928 zobrazení
bony
bony
5bonov.png (207.6 KiB) 2928 zobrazení
bony
bony
bony
bony
bony
bony
bony
bony
bony
bony
500bonov.JPG (51.89 KiB) 2928 zobrazení
bony
bony
polbonu.jpg (30.79 KiB) 2928 zobrazení
Naposledy upravil/-a Kazetowich v Nedeľa, 1. Septembra 2019, 10:28, upravené celkom 2 krát.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2443
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Tuzex

Príspevok od používateľa oneeeee »

ano po 5 Kčs . vo veľkom sa dali kúpiť aj za 4 koruny . v čechách aj za 6 . taká bola taxa .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Tuzex

Príspevok od používateľa Kazetowich »

logo a veksláci

a článok o Tuzexe
https://bystrica.dnes24.sk/bystricky-tu ... ony-221588
Prílohy
vekslaci.jpg
vekslaci.jpg (52.02 KiB) 2921 zobrazení
tuzex logo.jpg
tuzex logo.jpg (25.11 KiB) 2921 zobrazení
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Tuzex

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ako to teda reálne bolo, prečo v každej domácnosti sa nájdu kazety Sony HF, Maxell LN, TDK D, Basf LH, LHExtra, LH Super? U Mojej tety dokonca Denon DX1 a Sony UXES. Ako sa k tomuto materiálu dostávalo?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Tuzex

Príspevok od používateľa EZ647 »

Druhá teta mala priateľa, ktorý jej vždy nosil hudbu na kazetách Sony HF-S, Basf LH-MI a pod.
Všetko menované mám stále doma, niektoré s dobovými nahrávkami.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Tuzex

Príspevok od používateľa Kazetowich »

takéto si tam pamätám kazety
Prílohy
s-l225.jpg
s-l225.jpg (13.84 KiB) 2915 zobrazení
basf-lh-maxima-i-90-cassette-tapes-lh-m-germany-sealed-.jpg
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Tuzex

Príspevok od používateľa Kazetowich »

EZ647 napísal: Nedeľa, 1. Septembra 2019, 10:36 Ako to teda reálne bolo, prečo v každej domácnosti sa nájdu kazety Sony HF, Maxell LN, TDK D, Basf LH, LHExtra, LH Super? U Mojej tety dokonca Denon DX1 a Sony UXES. Ako sa k tomuto materiálu dostávalo?
často nelegálne -:)
cez prekupníkov, známych kamionistov alebo doniesli (prepašovali) cestou z dovolenky, podnikového zájazdu, občas niečo neskôr vykuklo aj v prioroch - alebo tuzexoch ...
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Tuzex

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: Moc díky za toto :-).
I když zhruba vím co všechno se tam dalo tehdá sehnat a jak se ty bony nejčastěji "získávaly", tak je pěkné si to tu připomenout :-). A navíc ty bony vidím prvně a takto pěkně uspořádané.

Jinak ty mlíka znám z jednoho 8mm filmu, kde mám i dobové záběry z mlékárny - ale to jak se plnily jsem teda netušil, že to šlo až takto, podle mě trochu nehygienicky..

Když jsi zmínil ten Tuzex, tak jsi mi připomněl, že tu vlastně mám i jednu desku s dobovou reklamou "Drogerie nebo Tuzex", jenže tuhle záležitost bych sem umístit nemohl, páč tam jsou i úryvky hudby :-?.

Jinak u nás na BVV nebo hned vedle něj je jedna budova pojmenovaná "Nový Tuzex". Sice netuším co tam mají, ale když se ten nápis jednoho dne tam objevil, tak jsem na to z okna autobusu čučel jak blbý :shock:. Ono přeci jen v dnešní době už Tuzex jako byl kdysi ani není potřeba, proto jsem se tomu divil..



Mám ale dotaz.
Daly se v tom Tuzexu tehdá sehnat i nějaké zahraniční gramodesky nebo se tohle řešilo jen pomocí "nelegálního" nákupu tuším u Ostravy?
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Tuzex

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Hudbu som v Tuzexe nikdy nevidel - riešili sa tam len potraviny, kozmetika (čokolády, bonbony, pracie prášky, telová kozmetika ako šampóny, mydlá, telové mlieka Palmolive, Creme 21, Silvykrin, Fa a pod.) a nejaké hifi a médiá (čisté).
LP sa vozili väčšinou z Juhoslávie alebo Bulharska popr. DDR a Maďarska, Rakúska, Polska, Ruska ojedinele aj západného Nemecka a kazety sa nahrávali alebo kupovali pirátske na burzách a trhoch.
Veľmi populárna bola Talianska muzika - ale či sa vozilo aj z Talianska - asi nie - tam nikoho nepustili, lebo bolo riziko, že sa nevráti - boli na to opatrenia - keď išli "von" rodičia, deti museli ostať tu (napr. u starkých)
Biznis boli aj časopisy Playboy, Bravo či Burda (štrikovacia móda aj strihy na šitie - vtedy si šili ženy veľa doma samy - a strihy zo západu boli pre ne niečo ako pre chlapov pirátsky nahratá muzika :) - celkovo vtedy ľudia vedeli sami doma urobiť veľa vecí - od stavania domu a vecí s tým spojených, až po "vyrob si domáci traktor z auta" ... ženy šili a pod.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Tuzex

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: Moc díky za odpověď :-).

Aha tak, no já si jen nebyl jistej, vím že ta zahraniční hudba tu byla "zakázaná", ale přeci jen jsem občas našel na zahraniční desce vyražený dodatečně třeba 120KČS nebo jiný částky..

Hm, tak po bazarech jsem občas vidíval i ty zahraniční desky, tak vím, že to tu bylo možné nějakým způsobem získat, ale nejmíň jsem narážel na ty z Jugoslávie..
Pokud se nespletu, tak Jugoslávie měla Jugoton, Bulharsko Балкантон, DDR Amiga a Maďarsko Pepita - to jen taková vsuvka.

Hm, tak pirátských kazet se mi moc poshánět nepodařilo, ale je pravdou, že někdy si s tím dali i záležet - udělali obal, grafiku, seznam skladeb, ale nahrávka byla tlumená a z trochu praskavé desky :-D..


Ale jinak co vím, tak se na těch burzách dali pak koupit i origo zahraniční desky Depešáků, Tears for fears, Modern Talking atp..


Hm, tak Burdu si pamatuju :-).
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Tuzex

Príspevok od používateľa Kazetowich »

ešte taký postreh - kdežto Nivea bola dostupná občas aj v bežnom obchode drogéria či potraviny (spolu s Marínou, Alpou, Lesanou a inými výrobkami y ČSSR), ostatné značky zo západu iba v tuzexe - vybrané - nie všetky samozrejme.
Taká bublinková čokoláda Nestlé - to bola bašta, alebo Cinzano ste nekúpili v obchode (max. Primát) - alebo dnes bežné Kindarká - pre nás bolo dostať Kinderko sviatok - 1x do roka.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Napísať odpoveď

Návrat na "Nezaradené"