TELEVIZORY

sem všetko, čo neviete zaradiť inde

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

TELEVIZORY

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: TELEVIZORY

Príspevok od používateľa EZ647 »

Takže menší príbeh CRT Televízora GoldStar CKT-9745, mohol mať uhlopriečku asi 55cm ?
No tento naši kúpili asi okolo roku 1990 a viac. Doma bolo také vierovyznanie že všetky miestne Sk a CZ výrobky sú fuj, shit, hnus a odpad. Takže sa nasilu kúpil tento Kórejský shit. No on nebol až tak zlý, obraz bol pekný, ale bol to pomerne poruchový krám aj keď s opravami vydržal asi do roku 2009 kedy ho mama darovala niekomu na chatu a namiesto neho sme zase my od tety dostali ten Sony čo som riešil v inom vlákne.
Takže GoldStar za cenu necelých 20tis Sk bol hanbou, pretože vtedy ešte boli v ponuke aj posledné Tesly s diaľkovým za rovnakú cenu, a tú Teslu Color si kúpila teta, malo to diaľkové, Scart, automatické ladenie s grafickým rozhraním. Tv mal modulárnu konštrukciu, drevenú skriňu a super zvuk ako tu prezentoval Kazetowich ohľadne starých Tv.
Náš zakúpený Goldstar mal plastovú skriňu a konštrukciu podľa modernej predlohy 90tych rokov, jedna hlavná doska dole, a malá doska na obrazovke. Jeden malý reproduktor na boku skrinky mal presne taký chabý zvuk ako všetky tieto Tv.
Diaľkové mal na 9v batériu, ale to mala aj tá Tesla. Scart už obsahoval tiež. Ladenie bolo horšie, držať plus alebo mínus ladenia na DO, žiadne grafické rozhranie, na Tv bol dvojmiestny LED displej, ktorý len jemne poblikával pri ladení, ktoré bolo extrémne zdĺhavé, a keď ste mali veľa staníc tak ste u toho presedeli desiatky minút, našli stanicu uložíli do pamäte, prepli predvoľbu a celé sa to opakovalo, samozrejme od počiatočného miesta ladenia, takže ste si to všetko v pásme prešli veľa krát. Predvolieb bolo 39, čo postačovalo.
Nastavenie jasu, kontrastu a intenzity bolo funkčné, nastavenie zvuku malo len hlasitosť, nič viac, no a ešte MUTE :)

No a teraz životnosť:
Do niekoľkých rokov odišiel hlavný vypínač, opravu spravil miestny servis Tv, vyjadril sa že sa jedná o bežnú chybu. A trochu som tomu dopomohol aj ja, pretože všetci vypínali cez DO, do standby a ja som to považoval za nevhodné, hlavne ak nikto nie je doma, ohľadne bezpečnosti, a životnosti, áno už v tej dobe som na to myslel :D

Potom zakrátko vznikli studeňáky na kanálovom voliči, podľa toho ako ste zatlačili koax do konektoru obraz buď šiel, alebo nie. Za to som tiež mohol ja, pretože celé roky som ručne prehadzoval koax za ten z hernej Čínskej konzole NES CLONE, každý deň aj niekoľko krát denne, pretože vedeli sme o rozdvojkách a spojkách na koax, ale z nejakého dôvodu to extrémne zhoršilo kvalitu prenosu.
Zase miestny servis Tv, opravár vravel že sa s niečim takým ešte nikdy nestretol :D

Ďalšia porucha prišla až po rokoch, po zapnutí obraz nabiehal až za extrémne dlhú dobu a keď nabehol bol tmavý a neprirodzený. A keď som sa s tým vždy hral z nudy, tak som našiel glitch/bug, chybu v mikroprocesore, a v podstate som ho zablokoval. Tv na prednom panely totiž umožňoval režim ladenia keď sa trvale rozblikal LED displej a aktuálnu pozíciu ladenia bolo možné prenášať medzi predvoľbami, a chyba spočívala v tom ak ste nastavili predvoľbu AV a zapli režim ladenia cez predný panel, tak predvoľba AV sa mohla uložiť na všetký predvoľby, teda bezohľadu na číslo ste mali vždy AV, samozrejme každú ručne, veď bola nuda, a myslel som že sa to dá nejako resetnúť, haha, nedalo :D Takže miestny servis do tretice so sumou cez tisíc korún, za čo som dostal samozrejme doma pochvalu :D
Servis vymenil mikroprocesor a zrejme osadil nejaký novší, pretože predvolieb už bolo nie 39, ale 55 (aj tak na tú dobu zbytočne veľa.) a pri ukladaní do pamäte to vedelo zobrazovať na sedemsegmentovke nové znaky.
CPU bol SAA1293A, teda ten pôvodný.
K tomu servis riešil aj to pomalé nabiehanie obrazu a vymenil jeden tranzistor a jeden z dvoch veľkých TDA čipov, jeden bol dekodér PAL a druhý SECAM, takže samozrejme ten PAL bol chytený.

Zase niekoľko rokov kľud, až sa postupne začalo objavovať divné elektrické praskanie pri ktorom vždy poblikával obraz, to som už fušoval aj do plosákov, ale neprišiel som na to. Takže miestny servis si náš Tv užíl aj štvrtý krát, a oznámil nám že bol prieraz na pätici vstupu obrazovky, to čo vyzerá a má konektor ako elektrónka kde ide už zosilnený RGB signál do obrazovky, to samozrejme vymenil a bol kľud.
Behom ďalších rokov sa ozývalo iskrenie a chrčanie z Tv znovu, tentokrát som prešiel hlavnú dosku na zdrojových častiach pájkovačkou na stsudeňáky, a pomenil niekoľko kondíkov v zdroji napájania a VN, doska už bola na veľa miestach hodne vypálená a čierna, ale Tv zase fungoval niekoľko rokov, až sa postupne blížime k roku jeho darovania na chatu.
Posledné roky sa objavili dva nové problémy, ktoré sa už nedočkali opravy, ale mohlo by to byť zaujímavé.
Prvý bol že obraz sa naklonil do šikma, akoby ste posunuli jednu vychyľovaciu cievku na hrdle.
A druhý že v jednom rohu bol obraz extrémne rozostrený, a mal som aj dojem že na niektorých miestach slábol, asi už končila obrazovka.
Či je ešte tento Tv na dotyčnej chate, alebo ho už zlikvidovali neviem.

Obrázky Tv z google.
Prílohy
7037035.jpg
7037035.jpg (17.91 KiB) 1928 zobrazení
105-057_-2_100.jpg
105-057_-2_100.jpg (12.4 KiB) 1928 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: TELEVIZORY

Príspevok od používateľa EZ647 »

A ešte perlička k Tesle Color, ktorú mala teta, čo som spomínal v texte. Ak sme mali konzolu NES Clone, alebo VHS prehrávač, ktorý nemal Scart, ale len chinch výstup, nedalo sa to štandardne použiť na tejto Tv cez kábel cinc-scart z dôvodu že Tv nemal AV predvoľbu, ale spínal sa na funkciu monitora automaticky cez spínací PIN scartu 9v, ktorý bol poskytnutý len pri spojení scart-scart. haha
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: TELEVIZORY

Príspevok od používateľa EZ647 »

A ďalší príbeh Tv, u babky kam som často chodil, mali v tom období 90tych rokov až do asi 2004 Tv Ruskej výroby značka SELENA, nikdy sa mi nepodarilo nájsť obrázky, alebo možno raz. Vyzeral tak klasicky ako Tesly a pod, drevená skrinka, panel s reproduktorom na ľavej strane, zvuk excelentný s nastavením basov a pod.
Bol to prvý farebný Tv čo som mal možnosť vidieť.
Mal už 7segmentový 1miestny displej LED, a 8 predvolieb, ktoré sa spínali elektronicky predchodcami mikrospínačov na prednom paneli, bez diaľkového. Tv mala dva koax vstupy, jeden bol na nejaký zvláštny rozsah, kde sa nám podarilo nastaviť VHS prehrávač.
Ladenie bolo vtipné, pod displejom bol malý odklopný kryt, kde bolo 8 koliesok ktoré ste točili až ste naladili správnu stanicu, pod kolieskami boli jumpre, teda prepojky malé plastové, ktoré mali tri polohy, na tri pásma, ak ste chceli iné pásmo, vytiahli ste prepojku a dali na inú pozíciu.
Poruchy, občas sa proste celý vypol a nešiel zapnúť až tak po 10-20min, možno mali Rusi v tom nejakú tepelnú poistku, robil to hlavne pri večeroch ak šiel nejaký dobrý film, alebo boli Vianoce, Silvester a všetci na bedňu pozerali od rána do večera.
Druhá porucha po rokoch, že v obraze začala prevažovať zelená, ostatné farby bolo síce vidieť tiež, ale výrazne tlmené, teda Tv bola veľmi vhodná na sledovanie futbalových zápasov, predpokladám poruchu zosilňovača RGB.
Inak nie je mi známe žeby bol niekedy v servise, a taktiež potom skončil u niekoho na chate. Za neho babka kúpila Philips CRT tiež nejaký plasťák, ktorý ale nemala ani 10rokov, potom prišli LCD.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: TELEVIZORY

Príspevok od používateľa EZ647 »

K Selene som našiel obrázok na webe
http://www.tvmuzeum.net/bar_stol.html
Prílohy
TV070_f0.jpg
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: TELEVIZORY

Príspevok od používateľa EZ647 »

Napísať odpoveď

Návrat na "Nezaradené"