Vinyl pod mikroskopom

sem všetko, čo neviete zaradiť inde

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Vinyl pod mikroskopom

Príspevok od používateľa Kazetowich »

pozrime sa na LP zblízka - naozaj zblízka !

Príspevok nečlena Miloxka ...
Prílohy
vinyl under microscope
vinyl under microscope
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Vinyl pod mikroskopom

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: No, ten druhý obrázek je trochu relevantní, páč to je popsaný trochu blbě - okraje nemají levý a pravý kanál..

Na desku se zaznamenává tím způsobem, že ze strany na stranu (horizontálně) je zvuk monofonní a u stereofonních desek je ještě navíc použitý i pohyb zhora dolů (vertikálně) a tam je zaznamenán rozdíl mezi dvěma kanály.

Proto třeba velmi staré šelaky (asi i Edison desky), které jsou nahrané jen způsobem vertiálním, tedy zhora dolů a přesto je záznam logicky monofonní zní divně - zvuk nezní klasicky, ale jakoby invertně, tedy v prostoru za vámi. Možná to lze popsat i tak, že je signál jakoby s prohozenou fází v jednom repráku.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Vinyl pod mikroskopom

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Dava to logiku co pises !
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Vinyl pod mikroskopom

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: Tak ono na deskách jsem vyrůstal :-). Informace o jejich výrobě jsem hledal ještě dlouho před mým prvním počítačem, ale bylo to k ničemu, páč jsem se v knížkách dočetl sotva pár základních informací.


Ale o tom všem jsem se stejně dozvídal poměrně pomalu (v průběhu let) a v malých dávkách. Sice těch informací asi nikdy nebude dost a budu stále objevovat pro mě nové věci, ale teď toho o deskách vím poměrně dost velký množství informací.

A jak tak koukám, tak i zrovna způsob záznamu mají na anglické Wikipedii, jen to mají popsaný asi trochu jinak a díky překladači je tomu stejně prd rozumět.. Ostatně tohle mě fakt nedá, abych to sem nedal:
Google Translate.04 - tak toto ani není snad možný.. – výřez.png



První stereofonní deska vznikla již v roce 1933 a to nebyl ani vinyl, ale šelak. Samozřejmě kde jinde než v Americe že.. Na anglické Wikipedii se odkazuje na "Bell Labs Stereo Experiments of 1933", takže nevím jestli je to zrovna tato nahrávka, ale nic lepšího jsem nenašel:
Odkaz na Youtube

Zřejmě šlo jen o pokusy, které byly asi nějak náročné pro komerční využití, tak později vznikly i jiné pozoruhodné stereo experimenty, které se ovšem taky moc dlouho neudržely - příkladem je tato deska jež má dva "totožné" záznamy hned za sebou.
A barvou se nenech zmást, je průsvitná jen stěží - při prosvícení silným světlem je velmi sytě červená.
CIMG7306 – kopie.JPG
CIMG7306 – kopie.JPG (177.47 KiB) 4290 zobrazení
CIMG7320 – kopie.JPG
CIMG7320 – kopie.JPG (131.16 KiB) 4290 zobrazení


Jedná se o dva monofonní záznamy pro speciální dvouramínkový gramofon, který je přehrává v naprosto stejný okamžik a tak může rozdělit jeden mono záznam na levý kanál a druhý mono záznam na pravý kanál, tak vznikne reálné stereo.
Krom pár zvukových efektů takto vyšly i normální hudební desky:
Odkaz na Youtube


A to si vem, že kromě dvou kanálů - tedy levého a pravého, se na desky nahrával i 4kanálový zvuk - ten sice musel jít přes nějaký speciální dekodér, ale toto kvadro dorazilo i do ČSR a v roce 77' vyšla i úvodní deska k nastavení kvadra (tu mám taky).
Já ti nevím, ale 4 kanály v jediné drážce byť přes dekodér, to si myslím, že je celkem nářez :-).
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Vinyl pod mikroskopom

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Taketo raritne info a fotky su tu velmi vitane.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Vinyl pod mikroskopom

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox•NSK napísal: Štvrtok, 30. Mája 2019, 01:51 A jak tak koukám, tak i zrovna způsob záznamu mají na anglické Wikipedii, jen to mají popsaný asi trochu jinak a díky překladači je tomu stejně prd rozumět..
Však česká wiki to má také hezky napsané a bez zbytečného překladu navíc: https://cs.wikipedia.org/wiki/Gramofonov%C3%A1_deska
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Vinyl pod mikroskopom

Príspevok od používateľa Nstar »

Myslite ze by sa dal odfotit magnetofonovy pasik tak, ze by na nom bolo vidiet usporiadanie po nahrati:-)
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1335
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Vinyl pod mikroskopom

Príspevok od používateľa Teslák »

Pásek jde ,ale je na to složitá mašina,co převede magnetizmus na barevný snímek.Už taková forenzní alchymie to je.Zde neco v cizím jazyce. https://www.researchgate.net/figure/Thr ... _220050846
Přesně tohle jsem měl na mysli. https://matesy.de/en/index.php?view=art ... &Itemid=80
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Vinyl pod mikroskopom

Príspevok od používateľa Nstar »

Teslák napísal: Štvrtok, 30. Mája 2019, 12:03 Pásek jde ,ale je na to složitá mašina,co převede magnetizmus na barevný snímek.Už taková forenzní alchymie to je.Zde neco v cizím jazyce. https://www.researchgate.net/figure/Thr ... _220050846
Přesně tohle jsem měl na mysli. https://matesy.de/en/index.php?view=art ... &Itemid=80
tak to je zaujímavé, diky za info
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Vinyl pod mikroskopom

Príspevok od používateľa orhore »

Ten přístroj Moses 2 se mi líbí. Je určený pro soudní vyšetřování, takže pro normální smrtelníky asi nedostupný :|
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Vinyl pod mikroskopom

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich: Tak to jsem rád :-). Už jsem se bál, že jsem zase extrémně odbočil od hlavní myšlenky vlákna, když nemám mikroskop a šanci uvést o něco víc i lepších snímků..

Já tu mám hromady různých desek, ale mnohdy mě prostě ani nějak nenapadne je uvést, protože nevím v jakém smyslu by tu mohly někoho zaujmout.

---

orhore: No to je sice pravda, ale nemají to tam podrobněji o té kanalizaci :-D - tedy o způsobu záznamu levého a pravého kanálu jak jsem to uváděl já (mono a invert)..

Překvapilo mě, že tam někdo uvedl ty desky s rozděleným stereem, ale aby byly drážky hned vedle sebe mi přijde poněkud nemožný - si vem, když by byla hlasitější část v jednu chvíli jen v levém kanálu a třeba se dostala až později do pravého, tak by se dvě jehly vedle sebe zdrbaly a přeskakovalo by to. Taková deska snad ani existovat nemohla - už jen to jak by se nahrávala..

---

Nstar: No dá se to, tady máš i snímek ;-) :
Odkaz na snímek
Odkaz na zdroj snímku na Wikipedii
Napísať odpoveď

Návrat na "Nezaradené"