Verte mi, som inžinier !

alebo čo vás príjemne, či nepríjemne šokovalo - tipy na výnimočne kvalitné alebo nepodarené vintage hifi

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Duke_Dragon
stará páka
Príspevky: 636
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 19:42
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Verte mi, som inžinier !

Príspevok od používateľa Duke_Dragon »

Včera som pri prechádzke dennou Bratislavou objavil jednu z veci ktorá by sa krásne vynímala v kompiláciách na YouTube znamych ako "trust me, i'm engineer" a tak ju sem hneď pridám. Samozrejme sa nemusíte hanbiť pridať vlastne alebo susedove spatlaniny. Ostatne podla českého porekadla "Můžeš být blbej, ale musíš si umět poradit"
Prílohy
photo_2018-10-09_15-47-48.jpg
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Verte mi, som inžinier !

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Dlouho (od založení tématu) jsem přemýšlel, jestli to na sebe prásknout, co su za mošnu.. Toho brajglu okolo si prosím nevšímejte..

Jde o tohle. Nejen že někoho chytrého napadlo vynalézt pětikolík (5DIN) i ve tvaru pětky na hrací kostce a díky tomu se musí s výsledným kabelem i 4x pootočit, protože ne vždy se dá poznat jaká pozice je ta pravá. Ale větším průserem je fakt, že sehnat tuto redukci se ne vždy podaří, tak jsem musel solidně improvizovat. No nemusím říkat, že mi to trvalo nějakou hoďku přijít na to, kde je shodný kontakt na klasickém i tomto hracím pětikolíku. Prvně se mi podařilo prohodit polaritu (levý kanál hrál na pravém a opačně), tak jsem musel drátky přehodit.
Aby případně nedošlo k náhodnému kontaktu, tak jsem je ještě fórově olepil izolačkou..

Není to zrovna nic moc k chlubení a vypadá to asi otřesně, ale fungovalo to bez potíží.

Fungovalo proto, že se mi pak podařilo sehnat redukci a už jsem ji konečně mohl nahradit.
CIMG9746 – kopie.JPG
CIMG9746 – kopie.JPG (97.16 KiB) 27862 zobrazení
CIMG9753 – kopie.JPG
CIMG9753 – kopie.JPG (64.66 KiB) 27862 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Verte mi, som inžinier !

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Skvelé je aj riešenie OLD PIONEER SPEAKER PLUG
- snaha byť originálnym nie vždy vyjde správnym smerom
- potom je človek nútený k domácej tvorivosti, ktorá dopadne občas úsmevne - pridám foto ak nájdem
Prílohy
OLD PIONEER SPEAKER PLUG
OLD PIONEER SPEAKER PLUG
pioneer+plug.jpg (8.75 KiB) 27857 zobrazení
pioneer+plug2.jpg
pioneer+plug2.jpg (15.22 KiB) 27857 zobrazení
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Duke_Dragon
stará páka
Príspevky: 636
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 19:42
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Verte mi, som inžinier !

Príspevok od používateľa Duke_Dragon »

Dnes len jedna mala popisna chybka:
Prílohy
100_1928.JPG
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Verte mi, som inžinier !

Príspevok od používateľa EZ647 »

Upozorňujem že to je chyták a že je to správne. :P
Prílohy
16.png
16.png (12.14 KiB) 27839 zobrazení
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Verte mi, som inžinier !

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

To je celkem povedený. Mě to spíš přišlo jako matematický úkol - šestnáct na osmnáctou :-D.
Ale to jsem odbočil.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Verte mi, som inžinier !

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox•NSK napísal: Pondelok, 15. Októbra 2018, 23:32 Jde o tohle. Nejen že někoho chytrého napadlo vynalézt pětikolík (5DIN) i ve tvaru pětky na hrací kostce a díky tomu se musí s výsledným kabelem i 4x pootočit, protože ne vždy se dá poznat jaká pozice je ta pravá.
Tenhle křížový DIN konektor se kdysi používal na sluchátka. Otáčí se po 180 stupních. V jedné pozici hrála jen sluchátka, ale bedny ne, a v druhém hrály bedny i sluchátka. V Tesle B115 v jedné pozici hrály sluchátka a bedny ne, ve druhé hrály jen bedny. Stále se dá ten konektor na kabel koupit.

Obrázok

Obrázok

Zapojení by mělo být tohle:
1 - stínění
2 - zpětný přívod kanál L
3 - zpětný přívod kanál R
4 - signál kanál L
5 - signál kanál R
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Verte mi, som inžinier !

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Orhore: Jo aha, tak o této funkci jsem ani netušil. Já tento typ konektoru znal jen na Tesle 1039A co měl taťka a já si ji pak pořídil před lety taky. Kdysi se tato zdířka používala s redukcí pro sluchátka, tak vím, že k tomu byla určená.

Později jsem se setkával naštěstí už jen s klasickým pětikolíkem.

Tak o dostupnosti samotného konektoru vím, ale jelikož jsem neschopný něco dát dohromady, tak raději kupuji již hotový výsledek.
Dříve, to jsem byl ještě na prvním stupni jsem si pájel různě repráky a kde jakou blbinu, co mi pak přestala pájka chytat cín, tak jsem toho nechal - jo kalafuna nepomohla, klasické měděné dráty, nic, prostě se ten cín nikdy neudržel. Nevím co to bylo, do té doby jsem pájel úplně v pohodě, takže jsem věděl jak to tam přichytit, pak prd..
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Verte mi, som inžinier !

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox•NSK napísal: Piatok, 19. Októbra 2018, 00:22 Dříve, to jsem byl ještě na prvním stupni jsem si pájel různě repráky a kde jakou blbinu, co mi pak přestala pájka chytat cín, tak jsem toho nechal - jo kalafuna nepomohla, klasické měděné dráty, nic, prostě se ten cín nikdy neudržel. Nevím co to bylo, do té doby jsem pájel úplně v pohodě, takže jsem věděl jak to tam přichytit, pak prd..
Za vším hledej oxidaci. Předpokládám, že jsi používal klasickou trafopájku s pájecí smyčkou z měděného drátu. Ten po čase používání, ale i nepoužívání zoxiduje a je třeba ho přejet pilníkem, či brusným papírem.
Kalafuna (tavidlo) při pájení odplavuje oxidy a tím usnadní spojení. Pokud jsou i ty měděné dráty zoxidované, tak je tak lehce nepřipájíš, protože kalafuna už na tohle nestačí. Buď použiješ jiné lepší tavidlo, nebo mechanicky či chemicky odstraníš oxidy před vlastním pájením. Jsou tavidla, že je možné pájet i hliník, který je běžně povrchově zoxidovaný.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Verte mi, som inžinier !

Príspevok od používateľa oneeeee »

:D k letovaniu som výlučne používal acylpyrin . len si nesmieš čuchnuť , ani nosom ani ústami ,lebo ťa s toho jebne . a bol lepší ako kolofonia . staré praktiky sú super a dodnes pomáhajú.
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Verte mi, som inžinier !

Príspevok od používateľa orhore »

To jo. Extrémně kyselý proces z acylpirinu je určitě příznivý dlouhodobě na kovové pájené části :mrgreen: . Acylpirin bych použil jen v případě nouze a jen tehdy pokud dotyčný el. obvod je součásti trhaviny, která ještě týž den se rozmetá na atomy :D
Používateľov profilový obrázok
Duke_Dragon
stará páka
Príspevky: 636
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 19:42
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Verte mi, som inžinier !

Príspevok od používateľa Duke_Dragon »

Predstavte si ze mate len par minut sa ozbrojit, vsade okolo sa plizia ozivle mrtvoly a vy sa musite prebit skrz nich do bespecia... co si vezmete ? Ano presne tak... toto:
Prílohy
image.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Spadnutá sánka"