Apple iPod

касетные плейеры ... мп3 плейеры vintage hifi stereo

Moderátori: AdmineR, janvys

2mato

Apple iPod

Príspevok od používateľa 2mato »

Ahoj,
mate niekto iPody ?

Ja som dostal do daru iPod classic 5.5 co je vlastne 5ta generacia classicu s 30GB hard diskom. Dalsi mam iPod touch 4ta generacia 32GB.

Preberme si najprv to co najviac pali... iTunes. Je to otrava, a nie mala, ale da sa to. Staci ho nainstalovat, cezen sa pripadne updatuje velmi jednoducho aj FW a mozeme zacat vymyslat... Funguje tak, ze po nainstalovani si sam najde subory v PC, takze ked mame nejaky priecinok s hudbou a MP3 tak subory najde vo svojej knizinici a potom staci jednoducho synchronizovat co sa nahra do iPodu. Treba ovsem iTunes trochu nastavit aby synchronizoval len veci, ktore si prajeme a nie foto, videa atd. Okrem toho najvacsia boliestka, ktora vazne štve, ze pokial on ten subor vyhodnoti, ze mu nieco vadi tak ho v kniznici iTunes nenajdete a tym padom nepojde ani do iPodu - velmi zakerna vec, MP3 vacsinou najde, ale este som do neho nedostal waw ani ogg a mal by ich podporovat. Totizto neviete, ci je nespravny kodek, alebo mu vadia popisy suborov, alebo nieco ine... necha vas v tom a tak skusate konvertovat do nemoty kym to neukaze v kniznici... toto je vazne des. :twisted:

Teraz uz len to prijemnejsie, ovladanie je vec zvyku a funguje to ako normalny prehravac. Co mna zaujima je zvuk samozrejme. Baterie mi na oboch masinkach drzia, par dni/tyzden vydrzi nabity bez pouzivania i v zime a prehra tak 8hodin kazdy z nich mozno aj viac... vo svete powerbaniek to vsak nepovazujem za az tak klucove, dobit sa da cez USB kedykolvek.

Medzi uzivatelmi koluje informacia, ze 5ta generacia je najlepsia po zvukovej stranke tj aj 5.5ka, ktora je to iste len ma lepsi display, iny FW kusok a mozno bateriu. Tato generacia pouziva audio chip od Wolfsona zatial co novsie generacie presli na Cirrus Logic to jest iPod touch 4 generacie. Ako je to s tymi zvukovymi kodekmi uplne neviem, pretoze niektore zhodne oznacene kodeky vyraba Wolfson ako aj Cirrus Logic...

Je teda medzi tymito prehravacmi zvukovy rozdiel, alebo su to len placeba a rozne dohady ?

Tak podme na to, v oboch iPodoch mam MP3 320kbps, tie iste subory, pocuvam na tych istych 3 paroch sluchadiel, bez EQ.

Sluchadla 1: ToneKING - Tomahawk
Sluchadla 2: Senfer PT15 + TRN 16 Core Silver Plated cable
Sluchadla 3: NiceHCK B40


Este k sluchadlam:
Vsetko su to sluchadla typu ´´nie in-ear´´, ktore nemam rad, ale klasicke stuple, ktore uz i od tradicnych vyrobcov ako Sennheiser, AKG a podobne nie su dostupne... tato kategoria vymiera. Nastastie v Číne, ale aj inde zije tato alternativa bohatym zivotom a je kopa malych vyrobcov, ktori nakupili housingy (plastove formy, dizajny) ergonomicky a funkcne uz dlhodobo overene (prave od Sennheiseru a inych - usetrili za vyvoj nemale peniaze). Takze vyrabaju dobre overeny dizajn co sa tyka tela sluchadiel a osadzuju ich roznymi velmi zaujimavymi menicmi - casto vlastnymi, alebo kupenymi od inych vyrobcov. Takto vznikol maly svet tychto typov sluchadiel, kvalitativne su velmi vysoko za dane ceny. Pomer je asi taky, ze mam 3 modely od Sennheiseru ten co stal 30€ sa zvukovo vyrovna dobre vybranej Číne za cca 10 USD. Ceny su od 5-250USD, daju sa kupit aj drahsie sluchadla, nezostava to len pri tych za 10USD. Najdrahsie mam asi za 35 USD a bol som velmi vdacny za tuto moznost. Musim sa Číňanom za toto velmi podakovat, v tomto ich obdivujem.
Za tak prekvapive ceny sa da dosiahnut velmi slusny zvuk na cestovanie, kompaktne stuple, ktore vezmes vsade kde nechces velke sluchadla z roznych dovodov. A nestoja majland ! Ak bude zaujem napisem par recenzii aj pre modely, ktore mam, napiste ak by vas to zaujimalo.

iPod Classic 5.5 - Audio: Wolfson Microelectronics WM8758
- znie to hlupo, ale hra velmi lahko a cisto - cisto nie v zmysle, ze tam nieco chyba, ale tak nejak dobre sfazovane, nie je chaoz
- teplejsi prednes, velmi prijemny na posluch, pekne znie, farba nastrojov vynikne, dobra je aj separacia nastrojov
- priestor je vzdusny, dobry do sirky aj hlbky, velmi dobré
- basy su hutne, znelé na nastrojoch, muzikalne... viac muzikalne ako suche
- stredy su plne, vokaly zvucne a farebne, taky voskovy stred... kto pozna vyznam vosk (Roman) bude vediet...
- vysky fluidne, akuratne a vzdusne, detajlu nemaju na rozdavanie, ale ani nechyba - podstatne informacie obsahuju, nie su prepalene, su vyborne integrovane do celku a zbytocne netrcia... ked treba maju aj iskru
- dynamika je vyborna, aj na MP3 je to velmi rigidny zvuk v celom pasme, ziadna tazkopadnost, jedna z najlepsich veci iPodu 5 classic
- vykon je dostatocny na male stuplne, vacsie sluchadla som neskusal mam len 300OHM... zvuk je kazdopadne pevny a uderny, nechyba mu nic po stranke rezervy a potrebneho prudu
- celkovo je to velmi vyrovnany dynamicky a dospely zvuk, ktory za kazdu cenu nic nepretlaca, ale dovoli muziku pocuvat a uzivat si tak ako bola stvorena... nie je unavny a nekrici - zvukovo si ma ziskal


iPod touch 4 - Audio: Cirrus Logic CS42L61
- hra plnsie, separacia je horsia, celkovo je muzika viac plna, ale skor detajlov a roznych zakmitov ako plna nejakeho podstatneho obsahu
- zvuk je chladnejsi, farby je menej, ale nie je to vyslovene plechove, neosobne a chladne, definitivne vsak viac analyticky prejav
- priestor je slusny, ale chyba mi v nom vzdusnost a lahkost, nie je vsak tazkopadny, alebo nedostatocny, oproti 5g je vsak slabsi
- basy su suche a hraju skor na presnost ako na nejaku muzikalnost, neda sam im vsak moc vytknut, su tiez celkom uderne a je ich dostatok aj bez EQ
- stredy su trochu v pozadi, ale isto nie zakriknute, skor neutralne
- vysky su predetajlovane, iskrive a celkovo dost vyrazne v prejave aj s vyssimi stredmi, ten narast je citelny uz od nejakych 11kHz hore... pri vyssich hlasitostiach uz maju sklon k agresivite, ale celkovo este nekricia - zalezi dost od sluchadiel, tie prevyskovane a moc detajlne v tomto spektre budu asi trochu problem, naopak tie temnejsie oziju a dostanu potrebnu iskru a detajl
- dynamika je opat dost dobra, muzika ma svih aj dynamiku, ale nepride mi tak dobra na stredoch ako na 5G, nemyslim tym, ze by stredy boli pomale oproti zbytku, ale celkovym prejavom a detajlom to zvadza skor na kraje pasiem ako na poctive stredy, co na akustickej hudbe alebo na syntakoch, vokaloch poznat,... dychove nastroje to citia tiez
- vykon je opat dostatocny na male stuplne OK, vacsie nic som neskusal... asi by to ani nemalo zmysel, nejake velke zelezo na sluchadla to nebude, 5G vnimam ako vykonnejsi a citelne
- celkovo je zvuk viac transparentny, disco, detailny a orientovany na vyssie pasmo... nepride mi tak prijemny, neunavny a muzikalny ako 5G... hodi sa k temnejsim sluchadlam, kde sa mozu vyborne doplnat, celkovo je vsak zvuk na velmi dobrej urovni

Ako som pisal pri 4G, oba pristroje su zvukovo velmi dobre, avsak medzi nimi dvomi su podstatne rozdiely, ktore som popisal. Urcite by som preferoval 5G pri akomkolvek vybere a po rokoch kedy su ceny uz nizke je to velmi zaujimava alternativa aj pre tych co by si novy nikdy nekupili - ako ja. Na 5g si ovsem musite dat pozor na stav HDD, tato generacia nema pamat, stav HDD moze byt problem, ten moj je OK. Pristroj Touch 4G ma uz pamat, oba maju zabudovanu bateriu, ktora je zdasa dost kvalitna, nie ako na iPhone SE, kde je mizerna. Kabel sa da kupit neoriginal za cca 150 kč a funguje dobre. Baterie a vsetky diely su stale dostupne za unosne ceny, ovsem treba ratat aj so servisom ak si neviete sami vymenit - hlavne ked tieto zariadenia nie su bezne rozoberatelne, praktika Applu... :oops: Pokial by som este na zaver porovnal zvuk s beznymi iPhone (tie co maju este jack 3,5 tj do 7generacie alebo SE), tak najblizsie maju zvukovo k Touch 4G.
Generacia 5G (5.5) classic je zvukovo celkom vynimocna - odporucam aj napriek otravnemu iTunes... kto ma rad zvuk, prekusne to :D
Prílohy
8652F412-ABB6-4C2D-BEBD-40B6D7A10E5C.jpeg
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Apple iPod

Príspevok od používateľa Kazetowich »

no si sa prekonal
Mal som volakedy maličký Shuffle a bol to prvý aj posledný aj-niečo (iNiečo). Prečo?
Lebo iTunes .... dovi dopo - ale kto sa cez to prenesiea nevadí mu, možno si príde na svoje.
Ja som dal ruky preč - aj od politiky toho jablkového bazmegu s tými praktikami (vstavané batérie, iTunes, bez jacku a pod ...) - ukázal som im proste fuckera ;) - by by Steve
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
2mato

Re: Apple iPod

Príspevok od používateľa 2mato »

Fuckera si mozno ukazal aj do zrkadla, pretoze za rozumny peniaz mozes mat v pripade 5g classic vynimocne hrajuci, kvalitne postaveny, pekny prehravac. Napr. moj rozoberat nemusim, bateria aj HDD su OK... otazka je, ze keby aj bol rozoberatelny ci si to spravis sam. Treba kupit dobry stav, to holt plati u vsetkeho.

Stevemu je to sumak ci si ty kupis ojazdeneho iPoda... na politiku sa kasli, dnes je drviva vacsina telefonov so zabudovanou bateriou, Apple nie je jediny.

Za seba vravim, ze ten iTunes za ten zvuk stoji a poznas ma, ze ja barzco nevychvalim. iTunes je inak dobry program, prehladny... akurat to akceptovanie suborov je peklo, avsak ak si dost chytry ide to.
Tym ti ho nechcem nutit, ty ho myslim nepotrebujes, ale trebars niekto kto da na zvuk a potrebuje prenosny player ano.
Vyhoda je, ze aj ked je stary tak 30GB je stale dost aj dnes.
Napísať odpoveď

Návrat na "Walkmany, mp3 a iné prenosné drobné audio"