Šum

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Šum

Príspevok od používateľa orhore »

Určitě ne. Starší byly lepší (nemám žádnou), ale ty co se prodávají ještě dnes nestojí absolutně za pozornost. EZ647 by mohl napsat více.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Šum

Príspevok od používateľa Nstar »

Chapem, u mna si najdu svoje vyuzitie
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Šum

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tak u tých posledných tu už padlo že boli plnené Acme China páskou. Tie pravé originál sa robili naposledy asi 1998-1999.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Šum

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox•NSK napísal: Streda, 19. Júna 2019, 23:25 Tak já to nemyslel špatně a právě ani ne přímo doslovně, proto jsem to psal, jen že mi to připomnělo hnedka Mp3 formát.

orhore: Já ti nevím, takto se to nedá říct, každý má prostě něco a ač jsou chyby různé, furt to jsou chyby.

Vem si tedy Mp3, prskeš to do VBR (tedy Variabilní BitRate), kdy jsou tišší pasáže s menším datovým tokem a náročnější mají vyšší datový tok. Když takovou MP3 přehraješ třeba v autorádiu či starším přehrávači, bude v tichých pasážích tato skladba čvachtat - bude poskakovat rychle dopředu s digitálním počvachtáváním (ach jak miluju to hraní si se slovy :lol: ).

Nyní analog. Tam máš onen slavný Dolby systém. Asi není špatný a asi dobře funguje na stejném stroji, ale to je ten průser. Nahraješ kazetu na jedné mašině, vezmeš si ji a pustíš v jiném a hned je zvuk deformovaný se zkreslenými či pořádně deformovanými výškami. Je to jako by sis chtěl pořádně kejchnout a v poslední chvíli to odeznělo.


Jak říkám, každý má rád něco :-).
Mě se třeba líbí i takové, pro ostatní nepochopitelné věci, jako výrazně praskající desky, u starých filmů praskání, slepky, škrábance a jiné defekty v obraze doprovázející praskavé a šumivé zvuky jako u jeté desky a u pásků si rád poslouchám i ty zmačkané, kdy je skladba poničena zmačkáním, občasným zmagnetováním, roztažením atp..
Nevím proč, ale líbí se mi to.
Raději odpovídám do sekce která má k tomu nejblíže. Nerad bych zasral vlákno Tesla Sm260 Hi-Fi.

Mi nevadí analogové artefakty, protože jsou přirozené a vyskytují se i v přírodě. Takže i šum je přirozený. Nicméně lidem kdysi určitým způsobem šum vadil, tak vymysleli u analogového záznamu nějaké odšumovače. Pokud je vše nastaveno tak jak má být, tak při záměně kazet z jednoho decku do druhého nemůže nastat extrémni změna v úrovni vysokých frekvencí.

Bohužel, co výrobce to originál. Každý si to nastavoval individuálně, jak hlavy, tak korekce a v neposlední řadě i vlastní obvod dolby. Není divu, že si pak lidé utvořili názor, že s dolby je to horší.

Dolby obvody jsou hlavně extrémné háklivé na seřízení azimutu hlav. Podle mě je to z 99,9% hlavní příčina proč to na jednom decku hraje s dolby dobře a na druhém již bez výšek. Všechny decky co mám doma, tak mám seřízeny hlavy podle kalibrační kazety a nyní mohu nahrát kazetu s dolby na jednom stroji a přehrát na druhém bez problému s výškami. Samozřejmě charakter zvuku je poplatný stroji na kterém je tato kazeta přehrávána, ale nic více se neděje. Spíše se občas potkám s více výškami, než že by zvuk upadnul pod deku.

O mp3 a jeho VBR variacích je zbytečné diskutovat. Na to potřebuješ adekvátní přehrávač a ne vietnamský zázrak, aby to zvládnul bez toho projevu co popisuješ. Je to to samé jako nahraná kazety s dbx, kterou pak přehráváš bez toho systému. Rovněž to vydá příšerný zvuk.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Šum

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: Jo, na toto vlákno jsem pomalu zapomněl..

Jo to je taky pravda. Ale stejně trochu pochybuju, že by někdo byl podobně ujetej jako já, aby si rád pouštěl i pásky, které jsou značně pomačkané, sestříhané kvůli nehratelným poškozením, s odlouplými místy magnetické vrstvy atp..

No jak píšeš, nejzásadnějším je seřízení hlav až pak připadají ty individuality jako originalita při výrobě těch obvodů a nastavení.


Tak můj mobil si poradí i s takto zprasenými Mp3 soubory, tuto skutečnost jsem uvedl jen jako příklad toho, že v digitálu ale i v analogu existují věci, které přináší určité chyby.
Jinak nejde ani tak o to, že to bylo vyrobené v Číně, ale spíš i tom jaký kodek byl pro přehrávání použitý - když to dokáže dělat i autorádio od značky SONY..
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Šum

Príspevok od používateľa orhore »

Výrobci klasické spotřebky jen velmi neochotně vybavovali své stroje podporou pc formátů. Takže klidně to může být i Sony. Když už, tak to bylo pod heslem aby se vlk nažral a koza zůstala celá.
Víš sám, že ani v počítači ne vždy jde vše přehrát. I když řešení je přitom jednoduché.
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Šum

Príspevok od používateľa Kubrt »

Ani jsem neprohledl dobře celý obsah fóra. Jinak bych dal názor a zkušenost s obvodem Ssm2000 tady. Byl to jen příspěvek o zajímavosti, o které asi moc lidí neví. Mne třeba zrovna tento omezovač spíš zaujal jako technické řešení. Než jako uau efekt. Priznam se, že mi šum v nahrávkách vadí. Nevím proč... A tak jsem vždy bastlil nějaká odšumovátka s lepším či horším výsledkem. U kotoučáku jsem dospěl ke kompanderu, který nemá téměř žádné rušivé artefakty. U kazet, Dolby B, nejmíň kazí zvuk. A když připojím HUSH je výsledek lepší, než dolby C. Ale zajímavé je, že u LP mi jejich ruchy nevadi. O MP3 nemá smysl se bavit. Z komprese jedině Flac... Ještě jsem toleroval Atrac od Sony...
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Šum

Príspevok od používateľa jhradec »

Trochu k tématu- když vidím, jakou energii a pečlivost tomu věnujete, což takhle změřit kompletní charakteristiky pásky ?
Samozřejmě by na to musel být upravený deck, ale není to až tak složité.
A potom by bylo jasné, co dělá s páskem třeba stárnutí, Proč je Dolby na různých strojích různě průserové atd.
netvrdím, že by odpadly všechny dohady, ale posunuly by se na jinou úroveň.

BTW MPX filtr potlačuje nosné kmitočty multiplexovaného signálu na FM stereo, používat ho na CD je přinejmenším podivné.
Kubrt
metál za zásluhy
Príspevky: 282
Dátum registrácie: Pondelok, 3. Júna 2019, 20:50
Bydlisko: Opava

Re: Šum

Príspevok od používateľa Kubrt »

Narazil jsem u mnoha strojů s různými hlavami i na to, že ke vztažné úrovni - 20dB/315Hz/, počítáno ze základní úrovně 0dB/160nWb se mění zdvih u různých strojů na 10kHz. Každý magič jinak přehraje výšky. Ma jinak nastavené korekce snímací části. I proto Dolby na sebe v různých magicich nesedí. Je to věčný boj. Ten se nedá vyhrát. A ke stárnutí kazet... No zrovna minulý týden jsem si pustil kazetu UX-ES od Sony nahráno před 36 lety. Hrála skvěle, beze změny. Je to typ od typu, druh od druhu.
Hifisti poslouchají hudbu, highendisti svoje přístroje...
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Šum

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Je vidět, že je tady každej proti formátu Mp3 i přesto, že se z něj dá vytáhnout suprovej zvuk.. Ano, jen to není WAV.

Kubrt: Z komprimovaných souborů radši Flac než Mp3? To je trochu blbost.. Flac sice kompirimuje, ale je stále bezztrátový - Flac je blíž formátu WAV. Z komprimovaných je Mp3 blíž třeba OGG..

Jen vsuvka. Žádný rejpání.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Šum

Príspevok od používateľa oneeeee »

ani wav nieje to pravé . nevieme z čoho to bolo robené .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Šum

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

oneeeee: Dobrej vtip :-D, ale budiš.

Jinak nerozumím tomu jak myslíš, že nevíš z čeho bylo co dělané?
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"