C46 a C45 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Aká je Vaša najbľubenejšia dĺžka kaziet?

C10
1
5%
C46
3
14%
C60
3
14%
C74
2
10%
C90
11
52%
C100
1
5%
C120
0
Žiadne hlasovania
iné - napíšte do diskusie
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 21

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: asi by bolo podsvietenie temne, nakoľko spodná časť tej kazety je nepriesvitná
Nec: hej Fisher kazety sú Sanyo, mal som tu niekde pekný katalóg kde boli štyri kazety Fisher, s páskami v preklade Denon DX1, DX3, DX7, DXM
viewtopic.php?t=1009

No páni a to bola zase nateraz posledná C46 a iná kazeta v prehľade, zase si dám asi pauzu do konca týždňa, resp. budem pokračovať v update na webe, nakoľko to čo som chcel mať posledný víkend hotové, tak som vlastne riešil záchranu dát z ďalšieho disku v starom pc, ktorý sa rozhodol odísť, takže o zábavu je postarané, ja som sa pri tom kazetovom hobby nenudil už posledných 20-30 rokov nikdy, takže sranda musí byť :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

National NCE 46min rok 1985 Made in Japan, Japonský trh.
https://ez647.sk/cc/national_nce.html

Dneska sa pozrieme na zase ďalšiu zaujímavú verziu kazety, pre deti, či inak povedané dizajnovú farebnú záležitosť.
Úvod do značky National som písal už pri jednej z C46 kaziet.
Takže sa jedná v podstate o predchodcu značky Panasonic, má na konte niekoľko technologických periel, ale taktiež veľmi spolupracoval s TDK.
Dnešná kazeta patrí do rozsiahlej rady farebných National kaziet, ako môžete vidieť napríklad na AgfaBasf, či vintagecassette.
Po prezentácii Angrom naparovaných metal kaziet aj pre typ normal, môžem ubezpečiť že v tomto prípade obrázkových a farebných kaziet sa síce jedná o originál Japonskú konštrukciu National, ale páska je klasická ferro.

Balenie:
Hranatá číra krabička s logom Made in Japan a bodkovaným okrajom, presne ako u Sanyo, niekedy ma tie prepojenia Japonských výrobcov celkom desia :D
Kazeta je balená len v priesvitnej fólii, graficky sa spolieha na booklet.
Booklet je štandardne krátky, s neuveriteľnou výtvarnou hodnotou, ktorú by zvládol možno každý druhý človek na zemi :D
Ako je zobrazené na odkaz AgfaBasf vyššie, tak tých motívov je viac v tomto prevedení, moja je s modrým slonom na žltom pozadí.
Model sa volá NCE, teda NC Elefant, ostatné sa volajú tiež podľa konkrétneho motívu ako NCP - NC Panda a pod.
Vnútro je ružové, aby ladilo s ružovou kazetou, riadky na popis s bielymi notami na pozadí a nejakým tým Japonským textom.
Bez samolepiek.
Je trochu desivé ako slnko vyťahalo ružovú farbu a ostala tam silueta kazety, cievok.

Kazeta:
Celopriehľadná v ružovom nádychu s hlavami slona okolo cievok dookola :D
Všetko je tlačené na trecích fóliách.
Konštrukčne je kazeta naozaj veľmi základná, ale presná. Dizajn nie je žiadny z tých známych kaziet, ale vychádza zo základného nepriehľadného dizajnu Philips, je vidieť matný okraj ako silueta toho kde by bol akože celoplošný polep a stredový okrúhly výstupok so stupnicou. Logo JAPAN v rohu nesmie chýbať samozrejme.
Cievky sú biele s tým šikmým dizajnom ako som prezentoval u kazety Angrom XDU.
Zavádzacia páska je matná biela bez značenia.
Sériové číslo má mierny TDK charakter, možno by bolo veľmi zaujímavé odhaliť ako to bolo so spoluprácou National a TDK a iných firiem v Japonsku, koľko komponentov a materiálov pochádza práve od TDK a iných výrobcov a koľko si Panasonic vyrobil sám.

Páska:
Stredne hnedý, jemne priesvitný ferro pás, je kľudne možné že sa jedná o nejaký TDK pásik, bolo by nutné porovnávanie s modelmi TDK alebo inými kazetami z roku 1985.

Kazetu som získal nedávno v 01/2022, test len Akai.

Akai DX-57, 2.5.2022:
+4db, bias -8, výstup z pásky slabší o necelý 1db
Bez porúch a kolísania, ale ľavý kanál je oslabený o ďalšie 2db, nekolíše to. Je to dorovnateľné balancom. Zvukovo na výškach to nie je svieže ako na zdroji, ale snaha je cítiť, pokles zvuku je len veľmi mierny oproti zdroju, celkom schopná aj keď už zostarnutá ferro páska. Dolby je cca použiteľné, na nenáročné veci stále použiteľný materiál.
Konštrukčne sa jedná o originál Japan National kazetu a naozaj sa jedná o ferro pás, nie Angrom ME.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste.

Takže sa jedná o zberateľskú perlu v dnešnej dobe, aj keď moc detskú, ale o to väčšia hodnota, dizajnom aspoň trochu vybočuje zo zavedených konceptov a taktiež National asi prelomil tú hranicu nepriehľadných farebných kaziet s malým oknom a priniesol niečo nové.
Na nahrávky vzhľadom ku kvalitám bežnej ferro kazety ktorá má skoro 40rokov a vzhľadom k cenám by som ju asi neodporúčal, aj keď je použiteľná s istou dávkou kalibrácie má ešte pomerne stále slušné parametre na rozdiel od niektorých novších kaziet.
Prílohy
IMAG0149.JPG
IMAG0150.JPG
IMAG0918.JPG
IMAG0919.JPG
IMAG0920.JPG
IMAG0921.JPG
IMAG0922.JPG
IMAG0923.JPG
IMAG0924.JPG
IMAG0925.JPG
IMAG0926.JPG
IMAG0927.JPG
IMAG0928.JPG
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa moniatko »

toto je taká roztomilá kazetka
nie zrovna podľa môjho gusta, ale vedela by som si takéto niečo predstaviť na nahrávky rozprávok (Maťko a Kubko, Aladinova zázračná lampa a pod.)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

keď zavriem oči možno by som to zvládol aj lepšie nakresliť :D
možno to dali deťom v škôlke ako úlohu spraviť :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tiež to neni úplne pre mňa ale ten booklet je dobrý no nejako dizajn tej kazety pôsobí na mňa tak fejkovo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

to robí ten rádoby starý vzhľad, a čo hodnotenie pásu? TDK D z roku 1985? XD
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

pásik by aj mohol byť ale škoda toho prepadu na tej jednej strane, to je vec čo to prakticky robí nepoužiteľné
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

National NS(Y) 46min rok 1985 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/national_nsy.html

Ďalšia z farebnej edície National je rada NS doplnená o písmenko farby (Y) - yellow, ktorá je síce konštrukčne zhodná s tou obrázkovou ako som ukázal včera, ale je tam úplne iný ferro pás, ako porovnávam aj na fotkách nižšie.
Rada by sa dala nazvať aj podľa obalu ako "Good Sound" ale niekedy je sa z toho naozaj ťažké vyznať.
Ďalšie verzie tejto kazety uvidíte aj na AgfaBasf
Zase ma desí tá prepojenosť Japonských výrobcov medzi sebou, potom nikto nevie pôvod komponentov či samotnej pásky, ale na tých obrázkoch z odkazu má mnoho týchto farebných kaziet National staré cievky Fuji. Ako napríklad tu

Balenie:
Hranatá žltá krabička s logom Made in Japan a bodkovaným okrajom ako u tej predošlej kazety.
Fólia je opäť len priesvitná, aby vynikla priesvitnosť kazety.
Booklet je taktiež extra krátky v tvare U osadený len do hornej časti kazety, ale priložené boli aj samolepky, nakoľko táto rada kaziet má potlač len ako dizajn okuliarov na trecej fólii. (Tak to nazvali na jednom zo zahraničných fór)
Krátky booklet je ladený jednoduchou grafikou do farby kazety a vnútro má skromné tri riadky na popis :D
Nálepky sú tiež mimoriadne jednoduché, ale účelné.
Celé balenie je spravené tak aby bolo priehľadné s výhľadom na kazetu z oboch strán.

Kazeta:
Technicky je telo kazety, kvalita, dizajn cievok zhodný s tou obrázkovou zo včera, len u výnimiek ako sme videli na odkaze AgfaBasf sa môžu vyskytovať staré Fuji cievky, neviem z akého dôvodu, či vykrytie nedostatku komponentov pri výrobe od tretej strany, alebo tej spolupráce tam bolo viac.
Telo kazety je v jemne žltej farbe aj keď na niektorých fotkách to pôsobí ako odliate z cukríkov BonPari :D
O potlači na fólii som už písal, to je taký hlavný a zvláštny dizajnový prvok kazety.
Zavádzacia páska je matná biela, len v oblasti uchytenia svoriek má tmavo fialové značky.

Páska:
Veľmi svetlá ferro páska, na rozdiel od tej včerajšej pôsobí raz tak svetlo, ale výrazne matnejšie a je menej priesvitná. Neviem aký je jej pôvod, zase by sa muselo veľmi podrobne opticky porovnávať s inými Japonskými kazetami tej doby.
Ani neviem či to bol zámer výrobcu použiť iný pás, alebo proste navíjali všetko čo sa zvýšilo od rôznych výrobcov a predávali to takto vo farebných obaloch.

Kazetu som získal nedávno v 01/2022, test len Akai.

Akai DX-57, 2.5.2022:
+4db, bias -12, výstup z pásky úrovňou zhodný so zdrojom
Výšky sú nedostatočné a celkom výrazne tlmenejšie, dolby sa chytá len veľmi málo. Buď to vek, alebo horšie zloženie, ale tento ferro pás nie je identický s tým čo použili do tej obrázkovej verzie NCE vyššie.
Žiadne poruchy, ani kolísanie, priestor je v poriadku.
Páska sa nechá ľahko prebudiť aj na +6db.
Páska má iný odtieň hnedej svetlej farby než NCE verzia, aj pôsobí matnejšie.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste.

Zase veľmi zberateľská kazeta do vzácnej série National, ale na nahrávky sa zase hlavne kvôli cene a veľkej vzácnosti nehodí, už aj kvôli tej nie práve najlepšej páske po tých rokoch, aj keď sa zdá že jej výkon je niečo vyšší, tak výšková odozva potrebuje asi viac než len bežnú kalibráciu v rámci možností strojov. Takže hlavne do zbierky.
Prílohy
IMAG0151.JPG
IMAG0152.JPG
IMAG0836.JPG
IMAG0837.JPG
IMAG0838.JPG
IMAG0841.JPG
IMAG0842.JPG
IMAG0843.JPG
IMAG0930.JPG
IMAG0931.JPG
IMAG0932.JPG
IMAG0933.JPG
IMAG0934.JPG
IMAG0935.JPG
IMAG0936.JPG
IMAG0937.JPG
IMAG0938.JPG
IMAG0939.JPG
IMAG0940.JPG
IMAG0941.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

tak táto žltá boduje, veľmi pekná kazeta aj booklet, fajnové nálepky len škoda toho pásiku, asi by som tam použil ten trik s Dolby. Tá žltá je fakt ako tie cukríky alebo medvedíky.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej len mňa to fakt fascinuje aký je obrovský rozdiel medzi oboma pásmi vzhľadovo aj zvukovo
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

možno ATC Technics by to spravilo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C46 a C45 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ja si myslím že to buď neprejde tým procesom a hodí chybu, alebo to podbiasuje tak že to bude skreslené aj pri -7db :D
min AZ7 to pokazí, ešte mierne verím 979 :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"