C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

vkladať sem denne kazety C100 podobne ako vo vlákne kaziet C120 ?

áno
9
69%
nie
2
15%
je mi to jedno
2
15%
 
Celkom hlasov: 13

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

dobre, ale C120 uzatvorené nie je, len to teraz pôjde už iba príležitostne, vzhľadom k tomu že sa pri každom nákupe snažím o nejakú takú kazetu, ale nie vždy sa podarí že
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa oneeeee »

len pokračuj
. čítanie je dobré .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Voľný predhovor k vláknu C100 máme za sebou, na štyri strany a ja to beriem stále mierne pozvoľna. Ale tak začnem "oficiálnym" predhovorom k C100.

Čo je to tá C100 kazeta?
V jednoduchosti povedané je to 2x50min, kde strana A má 50min a strana B ma tiež 50min, čo je spolu 100min, alebo podľa logicky niektorých ľudí si nahrajete jednu stranu 50min a potom musíte kúpiť novú kazetu. A prečo? pretože to naznačil učiteľ elektrotechniky na strednej kam som chodil.
Keď sa preberala téma kazetových magnetofónov, hovorilo sa tuším niečo o dĺžke a rýchlosti pásky, tak som poznamenal že hracia doba je dvojnásobná, pretože strana A a strana B, na čo som dostal skoro vynadané, že čo to za nezmysly kecám, to je ako povedať že pri vzdialenosti medzi dvoma mestami, ktoré sú od seba 30Km, vlastne najazdím 60Km, že to je každý taký frajer takto klamať....nuž nezmohol som sa na slovo...len som si myslel svoje...natankuj si presne na 30Km a späť choď pešo ty pán "Idiot", podobne ako pri preberaní zloženia magnetickej vrstvy pásky som poznamenal niečo o type I, II, III, a IV, ale nedopovedal som, pretože som bol prerušený, ako telefonát zo spamovacej spoločnosti ponúkajúc nevyžiadaný produkt, nikoho to nezaujímalo, ani učiteľa nie.
Ale páni sa zásadne držali svojich osnov a učebníc, ktoré boli staré už v dobe premiéry audio kazety Philipsu, a po škole museli zháňať mladších aby im poradili ako si pustiť či nahrať CD, alebo DVD, a ako použiť počítač. A záznam zvuku Hifi na VHS bola nereálna utópia, zvuk jedine pozdĺžne, u vyšších modelov v stereu pozdĺžne....

To som ale odbočil spomienkami na školské časy kde ma aspoň čo to naučili, len tém na ktoré som sa najviac tešil moc nie.

Späť k C100, ten pocit keď nahrávate čokoľvek a zrazu sa vám nevojde nejaká skladba do konca strany len o pár sekúnd alebo minút je na zabitie, o to viac keď máte nejaký album, alebo výber a nevojde sa tam jedna celá skladba. Možno aj preto vznikli kazety C100, v dobe nástupu CD, sa nám začali albumy interpretov rozťahovať na viac než sme boli zvyknutý na vinyloch, a preto C100 môže byť niekedy dobrá voľba na prípravu vhodnej kompilácie skladieb, alebo albumu.
Okrem toho je to pekné okrúhle číslo, vždycky to v obchode v poličke tak vynikalo, že dostávate niečo viac, niečo extra než len bežných 90, to má proste každý, a stále to nie je tak riskantné a škaredé, ako pomyslenie žeby ste nahrávali na C120, to je proste fuj, hnus, je to tenké, ničí sa to, naťahuje, nedá sa to dobre pretáčať a milión ďalších dôvodov, ale C100 to je taký kompromis menšieho zla, ktorý možno neublíži, aspoň za ten pokus.....
Okrem toho výrobcovia ponúkali často aj vysoké a prémiové modely kaziet v tejto dĺžke, kde by sa C120 už veľmi nehodila, alebo by to bol technologický nezmysel. (pozn. nie technologický, ale finančný nezmysel)
Čo mi pripomína ďalšiu historku z nedávno spomínanej predajne Elektro Astra, v 90tych rokoch ako jeden pán chcel naozaj spraviť "veľký" nákup dvoch kusov kaziet Maxell XLII-S 100min, proste kvalitatívna špička zvuku a všetkého, ale veľmi váhal, chcel to do autorádia, dlho sa rozhodoval medzi C100 a C90, dlho sa o tom bavili, riešili, potom niekde odišiel sa poradiť niekde inde, no a vrátil sa do hodiny? už si to presne nespomínam, ale stal sa zázrak, on si vybral C100 a kúpil, áno presne tak, obidva kusy nad ktorými tak dlho premýšľal. Pre mňa to bol veľký zážitok, ja som v tej dobe často nevidel toľko prachov po hromade aby som si mohol kúpiť dve Maxell XLII-S.

Takže ako to celé vzniklo?
V základe dostal tento formát kompaktnej kazety do vienka dĺžku C60 (88metrov pásky, neskôr 90metrov.)
Postupne ešte do konca 60tych rokov sa pridali C90 (131-135metrov) a C120 (176-180metrov)
V Japonsku prišla veľmi rýchlo móda C46 (63metrov) ale behom rokov, čím novšie obdobie, tým viac šialených dĺžok vznikalo, ale nikoho nenapadlo vyrobiť kompromis a to C100, zrejme v tom nikto nevidel zmysel.

Zahraničné jazyky tvrdia že za to môže BASF so svojím projektom prvej metalickej pásky C120, predstavenej približne v roku 1982
metal10.JPG
metal10.JPG (25.39 KiB) 2095 zobrazení
Basf chcel navrhnúť Metal pásku triedy IV v dĺžke 120min vysokej kvality s heslom: predajcovia a zákazníci sa strania dĺžke C120 a metalkám pre ich vysoké ceny, čo si vraj vypočítali v Basfe že dve negatíva spolu môžu vytvoriť úspešný produkt. No teda, neviem či sa to tak dá nazvať, ale viete už asi ako to dopadlo, metal audio páska bola vo firme Basf ukončená v roku 1988 a to nie len C120 ale celkovo, všetko novšie triedy IV je z OEM zdrojov. Možno by to tak nedopadlo, ak by ponúkali všetky žiadané dĺžky typu IV, ale to som zase odbočil, a prečo píšem o týchto kazetách keď je to vlákno pre stovky?
Basf údajne nakupoval polyesterový film pre pásky od tretích strán a tak si nechali vyrobiť pás hrúbky, ktorý by zodpovedal dĺžke C100, ale magnetický povlak na metal páskach postačuje veľmi tenký, takže na tomto základe vyrobili produkt Basf Metal IV 120 na páske C100 s tenkým metalickým povlakom, ktorý netrpí bežnými problémami ako iné C120 pásky, čo sa týka mechanickej pevnosti, poškodenia, ťahu, a u metalky je prekopírovanie prakticky zanedbateľné, čo Basfáci považovali za ideálny hifi produkt, ktorý nemá vo svete obdoby.
Potom tam bolo vyjadrenie pána o tom že približne od tej doby sa začali postupne aj u iných výrobcov objavovať kazety C100, kvôli dostupnosti tejto hrúbky filmu.
Je to pomerne pekná teória ale určite tam sú medzery a nezodpovedané otázky.
Ja sám presne neviem ktorá kazeta C100 bola na svete prvá.
Ďalej prečo výrobcovia nepoužívali kazety C90 s väčším návinom? boli tak veľmi hrubé žeby sa to nevošlo?

Neviem presne odpovedať, ale môžem uviesť nejaké príklady:

Basf C90 vs C120:
basf_ceii_12092c.jpg
Basf, nie u všetkých modelov, ale napríklad je to dobre vidieť na obrázkoch týchto dvoch kaziet Chrome Extra II. Basf šiel vždy do extrémov, doslova až po samotný okraj konštrukcie kazety v prípade C90 aj C120. Bežne to u iných výrobcov nevidíte v takomto extréme, väčšina výrobcov má v prípade C90 aj C120 pomerne slušnú rezervu priestoru. Basf sa ale vraj vyjadril, že chceli zákazníkom ponúknuť čo najlepší pevný základný film pre všetky dĺžky kaziet a chromdioxidové pásy boli ich veľký triumf pred ostatnými výrobcami, tam boli proste doma a vedeli čo robia, ale jasne môžete vidieť že nie u všetkých Basf kaziet sú tieto navinuté kotúče tak prerastené.
Na druhú stranu u mnohých výrobcov, hlavne u starších kusov je C90 naozaj pomerne s veľkým návinom, ale neskôr bol štandard aj takýto ako u tejto Maxellky:
maxell_udiicd9098c.jpg
maxell_udiicd9098c.jpg (29.14 KiB) 2095 zobrazení
Takže dám tu tri možnosti výroby C100:
1. Film C100 špeciálny pre túto hrúbku.
2. Film C90, kde bolo navinutých 150metrov
3. Film C120, najhoršia kvalitatívna varianta.
U tretej možnosti sa zase zastavím, to nie je film, to je už hotová páska, kde bola použitá klasická C120 v návine len 150metrov a predávaná ako C100. Jedným z príkladov je Teac vyrobený GoldStarom a rozhodne je to najhoršie riešenie v tejto kategórii, kde kazeta trpí všetkými problémami C120:
teac_cdx100c.jpg
teac_cdx100c.jpg (32.77 KiB) 2095 zobrazení
Ale aby ste nepovedali.... tento "podvod" sa robil aj pri iných kazetách, aj u veľkých značiek môžete občas nájsť kazety C46, C60 navinuté z tenkých pásov, ktoré sa nehodia pre tento účel.
A podobne sa takto občas klamal zákazník aj v prípade VHS keď sa napríklad na E180 použila páska z E240....

Pokračovanie individuálne pri každej kazete....v blízkom alebo vzdialenom horizonte :)

zdroj: informácie z výroby Basf: Tapeheads.net, Wilhelm
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3648
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa Nstar »

Ďakujem, paráda nečakal som také prekvapenie. Som si počítal, hneď som to zlúskal.
Trochu tápem v tých navinoch. Basf 120 bol z akej pásky, z 90? A tá 90 teda zo 60? No ja mám toľko dotazov, teším sa na toto vlákno.
Nec
stará páka
Príspevky: 617
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa Nec »

Parádne intro:)
Mňa najvjac pobavila škola a potom predajňa. :)

Z dĺžky 100 min som mal jednu TDK SAX z poslednej verzie. Pekne hrala. Bola v aute s nejakým mixom tuc tuc muziky. Neviem ako to majú mladí junáci dnes, ale 20 rokov dozadu muselo bučať každé auto, nech to bola aj škoda 100, čo bol môj prípad :)

Ale inak tie dľžky... top bola pre mňa vždy 90 min. Práve koli možnosti nahrať 2 albumy. 60 min sme kupovali iba občas. A ani neviem prečo. Potom prišli tieto dlhšie verzie, ale aj v návodoch kazeťákov písali že max 90 min a podobne. Dokonca si spomínam na odporúčanie 60 min ako ideálu.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Skoro by som povedal že aj na tú chrome C120 použili film C100, už to mohli mať v Basfe zvládnuté, a u tej C90 fakt netuším, celkom tie kazety naháňajú hrôzu, hlavne pre walkmany že :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Niekde písali varovanie o opatrnom používaní, niekde to vyslovene zakazovali.
Ale myslím že stovky sú dobrým kompromisom ak chcete dlhú kazetu, ale nie extrém.

Aj dneska autá bučia, ale nie z pásky :D
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa moniatko »

presne definované slovkom "bučia" =D a to ani hudba nemusí hrať

ja som užívateľ najmä 90 a 60, keby mám po ruke, možno aj tie 100 sa u mňa uchytia, ale ono ich tak moc nie je a pre mňa z nepochopiteľného dôvodu sú tieto dlhé kazety veľmi drahé, čo ma odrádza vôbec po tom kukať

ale inak, veľmi pekné intro, aj keď som sa v tom trošku zamotala - ja som bola v škole tiež taká vegeta, čo mudrovala učiteľovi, niekedy sa dalo pokecať inokedy ma odpísali, ale to bolo skôr na nezáživnejšie témy ako magnetofóny a pod. =D ja už ani neviem o čom to vlastne bolo

teším sa veru, lebo ten BASF si myslím, že je pre väčšinu ľudí, ktorých to viacej zaujíma, celkom záhadou
pre mňa osobne - ešte doteraz - je značka BASF akoby vzorom ako má správna kazeta vyzerať - tým myslím, žiadne obalové návnady, šetrenie kde sa nemá a pod.
každá kazeta basf čo som kedy držala v rukách na mňa pôsobila poctivo a seriózne. Nie sú možno pestrofarebné a zábavné na pohľad ako japonské značky, ale aj ony majú svoje čaro. Len ja ich neviem na nič použiť, čo mi je ich ľúto =D

a čo sa týka walkmanu, tak doňho by som stěží dala C120, ten môj soňák má tú plastovú kokocinku na autostop, čo ani na C60 nefunguje, by mi tá tenulilinká 120 nevydržala ani pol roka :lol:
ale musím uznať, klobúk dolu, na to aký je starý, beží veľmi spoľahlivo a sa divím, že tá gumička ešte funguje a nepláva =D lebo on mi často ten autostop nezastaví a chudera gumička točí koniec kazety (tj. nič sa netočí len bezmocne vrndží)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

na walkmanoch a kazeťákoch s tým mechanickým bielym palstovým tlakovým spínačom som vtedy mal len Maxell UR 120 a celkom v pohode, ale táto funkcia pravidelne zlyhávala keď bola mechanika trochu opotrebovaná, tak bol potrebný väčší tlak na vypnutie a to už páska nedala
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa moniatko »

Zatiaľ prispejem len malým príspevkom k téme-
moje jediné kazety dlhšie ako 90min.
Samozrejme, keď pretáčam niektoré 90tky, tak majú aj vyše, ale to nie je oficiálne, takže to len tak blábolám (jak ždy :D)

Nemôžem sľúbiť, že ich budem odbaľovať a skúšať, ale myslím, že ani nebudem musieť, keďže tieto kúsky má aj Erik =)
Prílohy
IMG_3312.jpg
IMG_3312.jpg (99.91 KiB) 2045 zobrazení
+ doplnenie o Nstarovu BASF ReCorD I
+ doplnenie o Nstarovu BASF ReCorD I
IMG_3315.JPG (78.97 KiB) 2044 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa EZ647 »

tá Denon je veľmi luxusná, a je to metal ferro cobalt pre typ II
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C100 kazety (vlákno pre dĺžky cca 94-108min)

Príspevok od používateľa moniatko »

Hej viem, keď som to kupovala, tak som netušila o akú raritku ide =D ale musím povedať, že to bolo šťastie ako nájsť ihlu v kupce sena ako sa vraví
ani keby ju hľadám a chcem tak ju nenájdem za slušnú cenu.

Každopádne, nemám nič také, čo by som si na to nahrala... možno by som aj vedela čo na to, ale nemám k tomu zdroje, takže možno niekedy inokedy.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"