Nostalgia... Alebo keď zberateľa omrzí zbieranie

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Alex Rubin
priekopník pioneer
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Piatok, 12. Februára 2021, 12:00
Bydlisko: Moscow, Russian Federation
Kontaktovať používateľa:

Nostalgia... Alebo keď zberateľa omrzí zbieranie

Príspevok od používateľa Alex Rubin »

Prepáčte, ak nie je v predmete. Medzi mojimi známymi je človek, ktorý dlhé roky zhromažďuje a zaznamenáva rôzne zvukové pásky. Mal obrovskú zbierku - skutočne, veľmi veľkú, s mnohými vzácnosťami. A potom prišiel okamih, keď povedal: to je ono, som unavený, už sa mi nechce riešiť audiopásky. Pre seba zanechal iba najcennejšie záznamy, zvyšok bol uvedený do predaja. Bohužiaľ som to zistil príliš neskoro a premeškal som príležitosť kúpiť si tie najvzácnejšie modely, ktoré sme mnohí z nás pravdepodobne videli iba na fotografiách a nikdy sme ich nedržali v rukách. Napriek tomu sa moja zbierka doplnila o niekoľko stoviek nie najvzácnejších, ale veľmi krásnych a hodnotných pre mňa audiokaziet. Fotografia zobrazuje môj úplne prvý nákup... mimochodom, koľko si myslíte, koľko som za tieto zvukové pásky zaplatil? Veľmi by ma zaujímalo, koľko taký zber stojí na Slovensku a v Čechách?
Prílohy
IMG_0093.jpg
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Nostalgia... Alebo keď zberateľa omrzí zbieranie

Príspevok od používateľa janvys »

Krása! Mě osobně by zajímala bílá HF-PRO 1985. Už ji sice mám ve verzi 46 s velkýma cívkama, ale tyto dvě bych chtěl také. Stejně tak mě zajímá série Sony Rock-Pop-Classic a také AHF.
Celkovou cenu těžko odhadnout, protože jednotlivé ceny se občas dost liší, no řekněme takhle dohromady 500 usd.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
Alex Rubin
priekopník pioneer
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Piatok, 12. Februára 2021, 12:00
Bydlisko: Moscow, Russian Federation
Kontaktovať používateľa:

Re: Nostalgia... Alebo keď zberateľa omrzí zbieranie

Príspevok od používateľa Alex Rubin »

janvys napísal: Pondelok, 1. Marca 2021, 03:00 Celkovou cenu těžko odhadnout, protože jednotlivé ceny se občas dost liší, no řekněme takhle dohromady 500 usd.
Sada obsahuje iba 43 kusov, z toho 4 (BON) nemajú žiadnu hodnotu. To znamená 39 kusov za 500 usd. Znamená to, že priemerná cena každej z týchto kaziet v Česku a na Slovensku je nižšia ako 13 usd za jednotku?
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Nostalgia... Alebo keď zberateľa omrzí zbieranie

Príspevok od používateľa janvys »

Každá kazeta má jinou hodnotu. Samotná otázka hodnoty je velmi relativní. Kdo určuje jejich hodnotu? Trh? Trh plný překupníků, kteří uměle zvyšují ceny? Aby vznikl jakýsi dojem, že ta či ona kazeta má takovou hodnotu, aby ostatní překupníci mohli zvyšovat ceny až do nesmyslných hodnot? Aby si kupující začali myslet, že ty kazety mají hodnotu xx nebo yy? Jsou překupníci, kteří ve velkém kupují japonské modely a poté, díky jejich nedostatku na trhu, diktují ceny. Velmi vysoké ceny, protože nemají na trhu konkurenci. Sběratelé jsou většinou osoby movité, finančně nezávislé, a na tyto skupiny osob překupníci míří.
Každý z nás vidí tu hodnotu jinde. Někdo kupuje kazety jako sběratel, někdo kupuje kazety jako uživatel. Uživatel vidí ceny jinak, než vidí sběratel.
Proto nelze zobecnit cenu kazet. Je to individuální. Jsou prodejci překupníci, kteří chtějí vydělat. Jsou prodejci normální, kteří mají ceny nižší než překupníci.
Takže abych odpověděl na tvoji otázku. Jako celek co je na té fotce, 500 usd. Maximum.
Nelze z toho usuzovat cenu 13 usd za jeden kus, protože jeden kus má cenu 5usd a vedle leží jiný kus který má cenu 20usd.

Jeden příklad za všechny, jak vidí cenu sběratel a jak vidí cenu uživatel.
Kazeta Basf Chromdioxid II. Sběratel 10 usd. Uživatel 0 usd.
Proč?
Sběratel si jí dá do poličky, bude se na ní dívat a má z ní radost.
Uživatel ji rozbalí, strčí do decku a zjistí, že starý chromdioxid už je špatný a nelze na to kvalitně nahrát. Radost tedy nemá, ale má poučení, které kazety příště nekupovat.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Nostalgia... Alebo keď zberateľa omrzí zbieranie

Príspevok od používateľa moniatko »

Alex:
Máš tam krásne kúsky, z ktorých je mnoho vzácnych lebo sa nedajú tak ľahko zohnať. Napr. viem, že ťažko zohnateľná je AGFA C-DX II, na trhu sa objavuje zriedka s pomerne vysokou cenou. Takisto SONY AHF, BHF aj UCX, UCX-S.
Mnohé kazety, ktoré tam máš som ani nepoznala.

janvys:
Súhlasím s tebou, že každá kazeta má inú hodnotu a trh tie hodnoty dosť navyšuje.
Čo sa mňa osobne týka, niektoré drahé kazety, ktoré iní oceňujú, nie sú pre mňa až tak zaujímavé aby som za ne dala toľko peněz.
janvys napísal: Pondelok, 1. Marca 2021, 05:28 Uživatel ji rozbalí, strčí do decku a zjistí, že starý chromdioxid už je špatný a nelze na to kvalitně nahrát. Radost tedy nemá, ale má poučení, které kazety příště nekupovat.
A k tomuto musím nesúhlasiť. To je možno tvoja skúsenosť.
Áno, mnohé pásky trpia vekom alebo zlým skladovaním, no ak bol pravý chrome dobre skladovaný a máš aj deck, ktorý ho vie nahrať (čo naozaj nevie každý!!) tak ti zahrá pekne.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Nostalgia... Alebo keď zberateľa omrzí zbieranie

Príspevok od používateľa janvys »

Nie, to není jen moje zkušenost. Testoval jsem několik pravých dobových chromdioxidů (vše nové vybalené kazety a samozřejmě dobře skladované) u sebe na Sony, Yamaha, Akai.
Poté u známého jsem je testoval na Technics a Pioneer. U všech bias mínus nekonečno. Aby to aspoň trochu hrálo, muselo se přidat na EQ a dost podstatně ubrat vybuzení. Což má za následek zvýraznění šumu. A to už zcela stejné výsledky budu mít na obyčejné normal kazetě za 1 euro :)
Tuším že EZ testoval těch chromdioxidových kazet mnohem více než já a může k tomu napsat více.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Nostalgia... Alebo keď zberateľa omrzí zbieranie

Príspevok od používateľa moniatko »

janvys -
Neviem nejde mi do hlavy že by to nešlo na toľkých strojoch.
Aká to bola chromka? (Značka, model)
Viem o dvoch negatívnych vlastnostiach ale ani jedna sa tomuto nepodobá.
Plus pravý chromdioxid nešumí ani pri tichých pasážach. Dnes sme jednu testovali (BASF Chrome Maxima) a vôbec nešumela, takže neviem ako si dokázal z nej dostať šum ako z najnovšej kazety za euro (čo predpokladám že si myslel UR)

Inak tiež som zvedavá čo na to povie Erik : )
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Nostalgia... Alebo keď zberateľa omrzí zbieranie

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Na fb som sa dozvedel od uživatelov že chromdioxid sa da slušne nahrať na deckoch ako Grundig alebo iných europskych strojoch.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Nostalgia... Alebo keď zberateľa omrzí zbieranie

Príspevok od používateľa moniatko »

Kazetowich napísal: Pondelok, 1. Marca 2021, 20:47 Na fb som sa dozvedel od uživatelov že chromdioxid sa da slušne nahrať na deckoch ako Grundig alebo iných europskych strojoch.
Ja mám japonský a tiež mi hrá dobre.
Ono hlavne záleží od vlastných skúseností.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"