VHS Compact / Super VHS Compact

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

VHS Compact / Super VHS Compact

Príspevok od používateľa EZ647 »

Otvorím pomerne exotickú tému, keďže sme tu už riešili VHS, Video8, a pod formáty, kde tu padlo slovo aj na betu, tak toto ešte nie, a je to relatívne významná téma pre obdobie 80-90tych rokov ohľadne kamier, rovnako významná ako VHS či Video8 a pre mňa ako zberateľa ma to začína zaujímať čoraz viac, pretože vtedy na to neboli prachy.

kazety VHS-C , Super VHS-C
IMAG0841.JPG
IMAG0841.JPG (113.79 KiB) 2536 zobrazení
Tento formát bol zavedený firmou JVC v roku 1982 a potom podporovaný hlavne aj Panasonicom, a najväčší konkurent bol Video 8 od Sony, ktorá ho zaviedla neskôr až v roku 1984.
VHSC je v podstate oproti VHS úplne zhodná, len na veľkosť použitej kazety. Kazeta je zmenšená, ale obsahuje rovnakú pásku VHS, len v kratších dĺžkach.
Celé modelové rady výrobcov tak ako u VHS tak sa často preniesli aj do VHSC v rovnakej kvalite pásu, teda až na výnimky.
Tvrdí sa že kvalita formátu Video 8 bola o niečo lepšia, aj v skladnosti a dĺžkach viedol Video 8.
Kazety VHSC boli síce malé, ale boli neskutočne tlstokompaktné :D
Kdežto Vide8 boli skladné skoro ako audiokazety a na prvý pohľad sa dali ľahko zmýliť.
VHSC malo štandardne dĺžky 30, 45, 60min
Video 8 zase 60, 90, 120min, takže v tomto bola voľba jasná.
Ale bezkonkurenčné na VHSC bolo že sa dali používať ako plnohodnotná VHS kazeta s kazetovými adaptérmi na akomkoľvek VHS stroji so všetkými funkciami, nahrávanie, prehrávanie, pretáčanie a pod.
IMAG0840.JPG
IMAG0840.JPG (126.76 KiB) 2536 zobrazení
tak to bol taký ľahký úvod, ale mojou obľúbenou témou u kaziet, to už asi každý vie, sú dizajny puzdier, obalov, tiel, cievok, kvality a zloženia pásky, roky a modely, výrobcovia.
So zbieraním VHSC som začal pomerne neskoro, a zatiaľ mám len kazety z 90tych rokov až po koniec formátu, a zatiaľ som zistil existenciu len štyroch základných dizajnov od štyroch výrobcov. Bolo by zaujímavé ísť viac do minulosti a porovnať technické a dizajnové rozdiely.
Takže si to zhrnieme, zatiaľ pre mňa známy výrobcovia, všetko Made in Japan:
1. Fuji
2. Maxell
3. Panasonic
4. TDK
IMAG0827.JPG
IMAG0827.JPG (123.52 KiB) 2536 zobrazení
Zatiaľ neexistuje nič ako generický dizajn, a každý výrobca má svoje špecifické prvky odliatku tela kazety a dizajnu cievok, podľa ktorých sa dá poznať.
Takže pekne postupne:
číslo 1:
IMAG0130.JPG
IMAG0130.JPG (83.01 KiB) 2536 zobrazení
Pod kazetou Basf sa skrýva Japonský produkt spoločnosti Fujifilm, tým si ešte niesom celkom istý, ale podľa obrázkov z google som tak usúdil ako najpravdepodobnejší variant.
Telo je pomerne s hladkým povrchom, cievky a svorky sa najviac približujú generickým VHS, s mierne svojským nádychom.
Sivá farba tela a modré svorky v cievkach samozrejme nemusia byť nutnosťou, ale čo som videl je to takmer vždy tak. Basf, Emtec má takmer celú svoju produktovú radu VHSC na kazetách Fuji, potom sa tieto kazety objavujú aj pod značkou JVC a Victor, a samozrejme samotnou Fuji. Myslím že sa bude jednať o naozaj kvalitný materiál, Japonský Fuji dobre exceluje u svojich audiokaziet, takže tam by som sa nebál.
Čo sa týka značky Basf, nikdy som nemal v rukách staré VHSC Basf, a nikdy nevidel a neviem či ich sám skutočne robil, ako mnoho Európskych kaziet VHSC.
*
číslo 2:
IMAG0129.JPG
IMAG0129.JPG (91.23 KiB) 2536 zobrazení
Maxell, čierna kazeta na fotke s oranžovou svorkou. Kto používa audiokazety Maxell, a pozná aj ich VHS, tak vie o akú kvalitu sa jedná, že je to dneska to najlepšie na trhu a najdrahšie v aukciách, aj ich VHS sú dneska drahé a ťažko dostupné, teda ako kde a kedy. Ale netreba bližšie predstavovať a myslím že ich kompaktná verzia videokazety nebude žiadny šmejd.
Má typický vzor po obvode kazety so šikmými štvorcami, špecifický dizajn cievky, ktorý je taký pozostatok pravých VHS Maxell zo skoršej doby a pekná oranžová svorka. Farebné prevedenie nie je nutnosť samozrejme.
*
číslo 3:
IMAG0828.JPG
IMAG0828.JPG (84.67 KiB) 2536 zobrazení
Panasonic, kto pozná ich VHS, tie pravé Made in Japan, vie že sa jedná o veľmi vysokú kvalitu a myslím že v danej oblasti je to najlepšie na trhu čo môžte nakúpiť, alebo čo ste mohli nakúpiť. Potom u VHS nastala éra OEMiek a už to nebolo ono.
Ale sám Panasonic vedel robiť veľmi kvalitnú pásku VHS, škoda len že na audio zanevrel a nakupoval len OEM.
U VHSC je to častý prípad OEMiek pre iné značky, tým myslím že Jedna z mojich Basf je prebalená Panasonic, rovnako tak Philips X-HG je Panasonic, aj na kazete je vzadu Made in Japan, ale na obale nie :)
Kazeta má bodkovaný povrch po obvode, taký jednoduchý, ale cievka má jedinečný vzor, podľa ich originál VHS, svorka je netypicky natiahnutá.
*
číslo 4:
IMAG0128.JPG
IMAG0128.JPG (89.56 KiB) 2536 zobrazení
TDK Japan, kto používal ich VHS, vie že spolu s Maxell boli špičkové a spoľahlivé. Kazety tvoria ich originál cievky s jedinečným dizajnom, takže by rozpoznanie v prípade OEM malo byť jednoduché, v tomto prípade s modrou svorkou.
*
Nepochybujem o tom že dizajnov a výrobcov bolo viac, aj v Európe či USA, ostatný väčšinou sa nechceli zaťažovať vývojom a výrobou nových puzdier kaziet, tak radšej nakupovali OEM od osvedčených firiem.
Ale toto vlákno spravím ako galerku toho čo dostanem do budúcna, alebo čo už mám, kaziet nebude tak veľa ako u audia a VHS, takže to možno bude stráviteľné aj ako jedno vlákno.
*
zadné a bočné strany VHSC:
IMAG0132.JPG
IMAG0132.JPG (102.93 KiB) 2536 zobrazení
IMAG0133.JPG
IMAG0133.JPG (83.5 KiB) 2536 zobrazení
IMAG0135.JPG
IMAG0135.JPG (88.64 KiB) 2536 zobrazení
IMAG0134.JPG
IMAG0134.JPG (85.75 KiB) 2536 zobrazení
Na zadnej strane je prístupná jedna klasická cievka, kompatibilná s úchytom aj v bežnom VHS stroji a druhá cievka je zmenšená s ozubeným okrajom, ktoré slúži ako pohon v kamerách VHSC, alebo v kazetovom adaptéry VHS.
Ďalej je vidieť že je takmer štandard ochrana proti náhodnému zmazaniu je s mechanickým posuvníkom, jedine TDK je rebelské a vyznáva klasické vylamovacie okienka.
*
krabičky/puzdra/obaly na kazety:
IMAG0825.JPG
IMAG0825.JPG (73.18 KiB) 2536 zobrazení
IMAG0826.JPG
IMAG0826.JPG (107.81 KiB) 2536 zobrazení
Obaly sú z klasického plastu, štandardne číre, alebo tmavé, so zaoblenými hranami, určite by sa našli aj staršie prevedenia s ostrými hranami.
Maxell a TDK vyznávajú obal s poistením stredovky proti pohybu - VHSC sú náchylnejšie na voľnosť cievok, blokovanie mechaniky je len čiastočné, takže do obalov Maxell a TDK sa kazety vkladajú opačne čo je vyslovene škaredé, ale keď to plní funkciu, prečo nie.
Panasonic vyznáva úplne hladký obal bez istenia cievok, kazeta sa môže vložiť ľubovoľne a Fuji je najzaujímavejší, to je taká schránka s výklopnou časťou, kam sa zasúva kazeta, trochu náročnejšie ak to máte v jednej ruke, ale zaujímavé riešenie.
*
detekcia VHSC a Super VHSC:
IMAG0834.JPG
IMAG0834.JPG (86.73 KiB) 2536 zobrazení
horná kazeta má v pravej časti jeden štvorcový výrez, ktorý chýba na spodnej kazete, to je ten konkrétny otvor, ktorý hovorí že je kazeta SUPER. V šikovných kazetových adaptéroch je táto informácia prenesená do VHS, rovnako ako informácia o ochrane proti zápisu.
Tam kde sa u VHS vŕtala dierka na detekciu SVHS ( v prípade DVHS boli dierky dve :), tak tu je štvorcový výrez, takže páni vŕtači, tu sa musíte viac snažiť so svojim umením :D
na obrázku boli kazety Fuji (Basf) pre dobrý svetelný kontrast sivej.
ale pridávam aj Maxell:
IMAG0829.JPG
IMAG0829.JPG (80.86 KiB) 2536 zobrazení
IMAG0832.JPG
IMAG0832.JPG (105.89 KiB) 2536 zobrazení
*
ešte Basf kazety, vyrobené Fujifilmom:
IMAG0833.JPG
IMAG0833.JPG (93.83 KiB) 2536 zobrazení
*
kazety vyrobené Panasonicom:
IMAG0836.JPG
IMAG0836.JPG (129.98 KiB) 2536 zobrazení
*
a ešte perlička, aj keď je pás VHS takmer čierny, jedna kazeta Panasonic a to SHG 60 má spodnú stranu pásu hnedú, iné Panasonic to nemajú, ktovie čo za technológia...
IMAG0838.JPG
IMAG0838.JPG (54.57 KiB) 2536 zobrazení
IMAG0837.JPG
IMAG0837.JPG (51.05 KiB) 2536 zobrazení
*
no napriek Japonskej kvalite, dneska už to asi nikto nepoužije, len na zbieranie a hranie sa, do videorekordéra na krátke záznamy pomocou adaptéra, alebo ak má niekto kameru, možno SVHSC by ešte mala zmysel na nenáročné veci, ale proste záznam obrazu už veľmi pokročil v kvalite a ja sám sa len tak nezmierim s kvalitou VHS, ale za to záznam audia do hifi stopy to je už iná káva.
Napriek tomu kompaktné VHS trpia v obraze a zvuku častejšie poruchami, hlavne na konci pásky je to občas neúnosné, niekoľko kusov som cvične nahral už dávnejšie pomocou adaptéra, no a tá cesta pásky je celkom kostrbatá cez všetky tie zariadenia a kazety VHSC neposkytujú taký komfort vedenia pásky, navinutia na cievky a hlavne dobrého skladovania, stačí že na strane tela kazety je veľký otvor kde je možné vidieť holú pásku na cievke, takže skladovanie zásadne len v dobrom prostredí v pôvodnej krabičke, prípade so silikagélom?

na záver ešte značenie dĺžok u VHS:
VHS PAL (EU) E-180
VHS NTSC (USA/Japan) T-180
VHSC PAL (EU) EC-30
VHSC NTSC (USA/Japan) TC-30
S-VHS PAL (EU) SE-180
S-VHS NTSC (USA/Japan) ST-180
S-VHSC PAL (EU) SEC-30
S-VHSC NTSC (USA/Japan) STC-30

E - je pre normu PAL
T - pre normu NTSC - iná rýchlosť posuvu pásky, iná metráž na minútu v porovnaní s PAL, NTSC má rýchlejší posuv, spapá viac pásky
S - ako Super
C - ako Compact
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: VHS Compact / Super VHS Compact

Príspevok od používateľa Nstar »

Toto je zase krasny prispevok, dobre som si pocital a dakujem. S tymito kazetami nemam vobec skusenost, par krat som ich videl a to je tak vsetko.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: VHS Compact / Super VHS Compact

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: díky, zožeň si kazetový adaptér VHSC a môžeš sa na videu hrať s tým do sýtosti
mimo iné mám navyše zabalenú jednu Maxell X-RS Black S-VHSC, keby niekto veľmi túžil po takej kazete :D

Z poslednej várky som získal dva kusy
Basf/Emtec S-VHSC 45 rok 2000, vyrobenú firmou Fuji v Japonsku, rozbalená je na fotkách vyššie.
Neviem ako to mal Basf s výrobou VHS-C ale veril by som že možno nejaké vlastné v začiatkoch mal.
V tomto prípade, podľa mojich katalógov mal Basf pomerne bohatú ponuku.
V porovnaní s VHS, tak základnú kazetu VHSC nemal modrú EQ, ale červenú HG, potom hifi PHG a Master Hifi boli dizajnovo rovnaké ako VHS a rovnako tak aj verzia Super.
Ale zase hovorím ak ste bol v tej dobe spokojný zákazník VHS značky Basf, tak po kúpe VHSC ste mohol byť riadne nasratý, že ste dostal úplne iný produkt, aj keď kvalitný, ale keď si niekto chce kúpiť Nemeckú kvalitu a dostane Japonskú....
Výrobky s logom EMTEC/BASF ako je v tomto prípade zodpovedajú rokom 2000-2001.
Na obale som nenašiel uvedený pôvod.
Celá rada Basf VHS a VHSC od roku 1996 prešla po koniec len malými zmenami obalov, v základe ostalo všetko rovnaké, jedine farbu SVHS a C, zmenili z lesklej modrej na fialovo čiernu, asi aby si zákazníci nemýlili SVHS s modelom EQ.
katalógy 1994 a 1996 pre VHSC:
https://ez647.sk/cc/c/b/basf94_12.jpg
https://ez647.sk/cc/c/b/basf96_12.jpg
*
Philips X-HG 30min VHS-C
Tu som musel pátrať na nete čo a ako, pretože o Philips modelových radách videokaziet neviem takmer nič. Niečo málo z VHS mám na webe, ale jedná sa o základné rady, HG, a podľa google je X-HG Hifi trieda, ako VHS, tak aj VHSC. Našiel som viacero prevedení obalov, a zrejme moja verzia patrí k novším produktom asi záver 90tych rokov alebo začiatok milénia. Naozaj neviem kto vyrobil ich VHS v tomto období a ako veľmi si dávali záležať na tom aby bol zákazník spokojný, ale moja Philips X-HG VHS-C je výrobkom Panasonic Japan, nikde na obale to nie je uvedené, len na kazete na zadnej strane.
Fotky rozbalenej sú zase v zbierke vyššie.
Určite viem o PDM a Philips VHS s veľmi svojským dizajnom, tak možno boli také aj VHS-C v skoršej dobe.
A zmienený zaujímavý netypický dizajn, ktorého obdoba sa používala u niektorých audiokaziet od ICM je tento:
https://ez647.sk/video/rozne_vhs/b/vhs_ ... ustria.JPG
Vôbec by som sa nedivil keby to bol výrobok ICM Switzerland, ale nemám info či robili VHS, alebo nie. U tejto sa uvádzalo Made in Austria.
Prílohy
IMAG0711.JPG
IMAG0711.JPG (123.5 KiB) 2504 zobrazení
IMAG0712.JPG
IMAG0712.JPG (117.69 KiB) 2504 zobrazení
IMAG0713.JPG
IMAG0713.JPG (118.18 KiB) 2504 zobrazení
IMAG0714.JPG
IMAG0714.JPG (134.67 KiB) 2504 zobrazení
IMAG0715.JPG
IMAG0715.JPG (94.19 KiB) 2504 zobrazení
IMAG0716.JPG
IMAG0716.JPG (80 KiB) 2504 zobrazení
IMAG0717.JPG
IMAG0717.JPG (85.17 KiB) 2504 zobrazení
IMAG0718.JPG
IMAG0718.JPG (110.12 KiB) 2504 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: VHS Compact / Super VHS Compact

Príspevok od používateľa EZ647 »

Maxell VHS-C modelová rada, v podstate čo napíšem tu platí aj pre VHS Maxell v tomto období, alebo takmer všetko.
Rozdiel medzi VHS Maxell v týchto rokoch a VHS-C je asi ten, že VHS sú často Made in England a VHS-C Made in Japan.

Ak by som mal zhrnúť hierarchiu Maxellu pre obdobie "Black Magnetite" v porovnaní s audio kazetou, tak by to vyzeralo asi takto:
GX Black základná VHS, je to ako keď si kúpite Maxell UDII-CD, typ II v základnom prevedení, dostanete to za čo ste zaplatili.
HGX Black Hifi VHS, to je ako XLII u audia, všetko je trochu lepšie a krajšie.
XR-S Black S-VHS, to je ich vrcholné páskové dielo ako XLII-S, to najlepšie čo môžte od Maxellu získať, ale vhodné voliť kvalitné zdroje nahrávok, aby to stálo za to.

a teraz konkrétne kazety, kompaktné videokazety VHS od Maxellu mám aktuálne 4 kusy.
GX Black 1994, je taký základ, s pekným dizajnom obalu a jediná z tých štyroch, kde je aj booklet trochu farebne odlíšený, inak u ostatných VHS-C Maxell je časť krabičky matná, a booklet takmer zhodne potlačený, nudný a nezaujímavý, dizajn samotných kaziet je zhodný u všetkých štyroch, len XR-S Black má nalepený zlatý štítok luxusu Vaších peňazí.
Fotky odbalených teda v prvom príspevku hore.
https://ez647.sk/cc/c/b/maxell_94.jpg
https://ez647.sk/cc/c/b/maxell_video_94_05.jpg
https://ez647.sk/cc/c/b/maxell_video_94_08.jpg

Druhú novšiu GX Black som kupoval ešte v obchode v meste asi v roku 2008, keď som narýchlo sa rozhodol že investujem do posledných kusov v predaji. V tom období som ešte nemal riadny foťák, preto dávam len sken.
V tom roku som nakúpil v meste posledné 4 druhy VHS-C kaziet a to TDK HS, EHG a Maxell GX Black, Panasonic SP modrú.
https://ez647.sk/video/maxell_gxblack_c.html

Maxell HGX Gold je zrejme klasická HGX Hifi, ale pre USA trh, tam asi musí byť všetko zlaté inak si to neviem vysvetliť. Je označená TC, teda dĺžka meraná pre NTSC normu, je to 30min 62metrov pre NTSC v porovnaní s PAL 64metrov pre 45min.
https://ez647.sk/video/maxell_hgx_c.html

Maxell XR-S Black je Super VHS-C, získaná z Českého eshopu z výpredaja v roku 2016. Podľa fólie patrí do rovnakej modelovej rady ako audiokazety 1996-1998.
https://ez647.sk/video/maxell_xrs_c.html
Všetko je Japan a o kvalite netreba pochybovať.
Prílohy
IMAG0682.JPG
IMAG0682.JPG (112.13 KiB) 2483 zobrazení
IMAG0683.JPG
IMAG0683.JPG (108.6 KiB) 2483 zobrazení
IMAG0684.JPG
IMAG0684.JPG (81.44 KiB) 2483 zobrazení
IMAG0685.JPG
IMAG0685.JPG (72.13 KiB) 2483 zobrazení
IMAG0686.JPG
IMAG0686.JPG (79.17 KiB) 2483 zobrazení
maxell_gxblackvhsc45.JPG
maxell_gxblackvhsc45.JPG (34.35 KiB) 2483 zobrazení
IMAG0420.JPG
IMAG0420.JPG (85.57 KiB) 2483 zobrazení
IMAG0421.JPG
IMAG0421.JPG (103.15 KiB) 2483 zobrazení
IMAG0777.JPG
IMAG0777.JPG (113.92 KiB) 2483 zobrazení
IMAG0778.JPG
IMAG0778.JPG (134.25 KiB) 2483 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: VHS Compact / Super VHS Compact

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK - značka pre náš zberateľov veľmi významná, milovaná aj nenávidená, čo mám povedať? každý vie svoje o týchto kazetách v audio oblasti aj vo video oblasti.
(Pôvodne som chcel napísať že TDK bol významný výrobca magnetických pásov a kaziet, a významný distribútor "kokaínu" do celého sveta, ale niekto by sa mohol uraziť, nejaký Japonec napríklad)
Tak tu trochu načnem niečo z mojich názorov o video TDK.

Keďže VHS kazety obsahujú pásku, ktorá v jadre zodpovedá zloženiam audiokaziet typu II, len samozrejme s inými postupmi receptov, prísad, nanášania, spojiva, filmu a pod.
Nechcem tu teraz teoretizovať o rozdieloch a zhodách medzi VHS a audio pásov typu II, len chcem povedať že každý volil mená a častice podľa toho ako to bolo u audiokaziet.
Basf mal chromdioxid, Maxell Epitaxial, neskôr Black Magnetite, Fuji zase Beridox, Sony sú výnimka.... no a TDK samozrejme svoj uznávaný Super Avilyn, ktorý používal od začiatku vo všetkých svojich VHS kazetách.

Podľa katalógu z roku 1994 sa ale veci zmenili, možno tie zmeny prišli už skôr ale ako prechádzam kazety TDK na tejto stránke:
http://videocassettes.ru/catalog02.htm
(mimochodom najlepšia stránka na prázdne VHS a VHSC čo poznám), tak sledujem že nápis Super Avilyn sa naspoledy objavil v kazetách 1992.
Vo verzii v katalógu 1994, ktorý mám na webe je v technických info už uvedené nasledovné:
https://ez647.sk/cc/c/b/tdk_video_94_06.jpg
základný model HS má častice zvané Aviline (preklep, alebo lacná rozpočtová verzia?)
model Hifi EHG má už len Avylin (zrejme naozaj degradovali)
až modely S-VHS majú uvedený Super Avilyn, takže sa niečo muselo zmeniť.
Ale možno riešim len somariny, nepočul som nikoho kto by bol nespokojný s TDK HS alebo EHG, alebo žeby bol priepastný rozdiel medzi týmito verziami a verziami minulými, a možno je to aj tým že sa o VHS dneska už málo hovorí, ale páni, Hifi zvuk je cesta ich použitia aj dneska, kazety sú ešte lacné lebo zberateľstvo na ne nie je tak rozšírené a 8hodín LP hifi hudby bez prestávky sa občas hodí aj k práci na podmaz bez výmeny média, ak teda nepreferujete počítač, alebo CD, či iné dlhohrajúce médium, no ale zase som odbočil k somarinám, ktoré nikto nechce počuť, takže...
VHS-C a VHS TDK pre rok 1994 aj 1998, kde bol rozdiel v obaloch a trochu tej potlači na kazete, už som spomenul mali zhodné modely , základný HS, Hifi bol EHG a Super VHS/C bol XP. (jooo vždy vravím že XP sú kvalitné :)
jedine S-VHS mala verziu aj XP PRO, ktorú som v kompaktnom prevedení nevidel.

V zbierke VHS-C TDK mám teda len dve z posledných rokov predaja tohto formátu, kúpené asi v dobe ako posledná Maxell GX Black uvedená vyššie, preto nemám fotky zabalených len skeny.
Ako som už spomínal v úvodnom príspevku, TDK má svojský dizajn tela aj cievok, preto je ľahko poznateľná a jediná z mojich kaziet nemá posuvnú ochranu proti zmazaniu, ale po starom, pekne vylamovacie jazyky.
Na model EHG VHS-C ako známku luxusu už máte predlepenú samolepku na povrchu kazety, vážne som to nelepil ja.
Tieto obe som cvične nahral cez adaptér, a ako som možno spomínal, koniec bol viac poruchový na obraz aj hifi zvuk, ale to bude tou kostrbatou cestou pásky a nevhodné, nepohodlné uloženie na kompaktných cievkach v malej kazete, lebo bežné VHS TDK nemávajú problémy s poruchami.
Ak by som chápal sériové čísla VHS-C podobne ako u audio TDK, tak by som povedal že jeden kus bol vyrobený 1996 a druhý 1997, čo je dosť možné že s tými novými fóliami na videokazety prišli skôr než v 1998, ale proste nie sú katalógy. Kedysi pri každej novej várke kaziet bol v mojom elektre katalóg ale k 1998 a novšie už takmer nič.

Fotenie čiernej pásky, to je komplikovaná vec, pretože sa neskutočne leskne a čierna páska svoj pravý odtieň prezradí až pod silným bielym svetlom, kde mnoho kobaltových audio má viac či menej hnedý odtieň a metal a chróm ťahá do šeda alebo občas do modra.
V tomto prípade na fotke obe pásky vyzerajú rovnako, s šedým nádychom, ale na voľný pohľad by som povedal že jedna je mierne tmavšia.
No a zase VHS vyrobené v Luxembursku, alebo nejakej pobočke vo svete kde robili aj audio CC, ale VHS-C zase len Japan.

Inak VHS je úžasná vec, na sledovanie pásky nepotrebujete zrkadlovú kazetu :)
Keby som nemusel zajtra ráno do práce, otvoril by som si tu jedno video a sledoval tieto TDK pri práci.

No a keď už nič, lebo prevažne nikto moc nemá k týmto kecom čo povedať, mohli by ste aspoň rozprúdiť debatu o kvalite TDK VHS.

ešte odkazy na moje kúsky:
https://ez647.sk/video/tdk_hs_c.html
https://ez647.sk/video/tdk_ehg_c.html
Prílohy
IMAG0885.JPG
IMAG0885.JPG (76.29 KiB) 2453 zobrazení
IMAG0886.JPG
IMAG0886.JPG (103.89 KiB) 2453 zobrazení
IMAG0887.JPG
IMAG0887.JPG (94.35 KiB) 2453 zobrazení
IMAG0888.JPG
IMAG0888.JPG (96.06 KiB) 2453 zobrazení
IMAG0889.JPG
IMAG0889.JPG (51.5 KiB) 2453 zobrazení
IMAG0891.JPG
IMAG0891.JPG (52.5 KiB) 2453 zobrazení
tdk_ehg45_94vhsc.JPG
tdk_ehg45_94vhsc.JPG (24.55 KiB) 2453 zobrazení
tdk_hs45_94vhsc.JPG
tdk_hs45_94vhsc.JPG (23.43 KiB) 2453 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: VHS Compact / Super VHS Compact

Príspevok od používateľa EZ647 »

Posledné zo zbierky sú kazety Panasonic, resp. výrobca Panasonic, aj pod inými značkami.
Už som spomínal že Panasonic bol kvalitatívne veľmi vysoko, ale nikde som sa presne nedočítal aké tajomstvo zloženia dáva do svojich VHS pásov.
Dočítal som sa len o časticiach Magnum v modeloch Super VHS, tak neviem či tam sú nejaké zvyšky zmrzliny Algida, alebo postrúhané AK47 :) No funguje to vraj dobre.
Panasonic ako autor naparovanej kovovej technológie po kazetách Angrom by jeden čakal že sa nejaké techniky z toho objavia aj vo VHS, ale naparované kovové VHS? no to by bola rarita, ale na fotkách vyššie ako som spomínal že jedna kazeta má čiernu pásku s hnedým spodkom, takto mali aj niektoré Angrom naparované metalky, kde bol spodok hnedý z dôvodu kobaltového základu pre hĺbku vrstvy a správnom nahratí nízkych frekvencií na inak veľmi tenké naparované kovové pásky. Chcelo by to viac informácii.
Na obale Super SP modrej je vzadu spomenutá len multilayer technológia, ale myslím že na obrázku kombinujú magnetickú vrstvu a samotný film.
https://ez647.sk/video/panasonic_sp_c.html
Fascinujúce je že naparovaná technológia sa využila práve v kazetách Hi8 ME, ktoré ale Panasonic nikdy nevyrábal, vlastne boli konkurenčné, ale ME patrili licenčne pod Panasonic, čo je tiež pomerne zaujímavé.
A menšie porovnanie modelov, jedna Basf HG je výrobkom Panasonicu, inak tam Basf používal kazety Fuji. A dva modely Panasonic, kde by som sa zastavil aj podľa katalógu majú len jednu radu VHS-C a to HG a 60min je označená ako Super HG, ale pritom je spolu s HG na obrázku, tak neviem či je to úplne iný model, alebo len to honosne označili len pretože je to 60min.
panasonicvhsc94.jpg
panasonicvhsc94.jpg (113.94 KiB) 2422 zobrazení
no a celý list z katalógu, kde boli teda dva druhy VHS, základná a Hifi a jedna S-VHS.
VHS-C bol len HF a SHG, a jedna S-VHS-C
https://ez647.sk/cc/c/b/panasonic_video_95.jpg
A podľa novšieho katalógu sa stále vyrábali VHS-C v Master HD kvalite, aj keď už sa nenamáhali s obrázkami:
https://ez647.sk/cc/c/b/panasonic.jpg
*
porovnanie Basf a Panasonic zo zbierky, z webu:
panasonicvhsc.jpg
panasonicvhsc.jpg (95.04 KiB) 2422 zobrazení
a zvyšné obrázky Basf/Emtec HG, zakúpenej v roku 2015 ako výpredaj z eshopu menšej firmy
Prílohy
IMAG1473.JPG
IMAG1473.JPG (102.49 KiB) 2422 zobrazení
IMAG1474.JPG
IMAG1474.JPG (104.76 KiB) 2422 zobrazení
IMAG1475.JPG
IMAG1475.JPG (93.82 KiB) 2422 zobrazení
IMAG1476.JPG
IMAG1476.JPG (90.86 KiB) 2422 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: VHS Compact / Super VHS Compact

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony VHS-C HG V-Excellence SE-45, cca 1998-2002 prípadne novšie.
https://ez647.sk/video/sony_vhgexcellence_c.html

Táto kazeta je taká recesia, VHS-C od Sony, to je ako Video 8 od Panasonicu :D
Oboma zavrhovaný a nepodporovaný formát, ale keď už ste si vybrali konkurenčný systém, tak kupujte aspoň naše kazety ! :D
No a teraz vážne (aj tamto bolo vážne ale vtip vymysleli firmy :)
Sony sama asi nikdy nevyrobila vlastnú VHS-C kazetu, ale pásky vyrábala, VHS pásky, nič im nebránilo použiť ich do kompaktov, ale je to nezmysel, pretože výrobcov VHS-C bolo na svete málo, tak sa oplatilo kúpiť priamo celé kazety a hodiť tam svoj obal a potlač.
V katalógoch ako zisťujem majú VHS-C kazety Sony viac histórie než len jeden model na konci éry kaziet, takže už v tom chodili asi dlhšie, ale na zvare fólie je uvedené Tape Made in Korea, Assembled in China. Premýšľal som dlho o čo sa jedná, pretože v Kóreii a Číne sa tento formát nevyrábal, asi sa im to nevyplatilo, alebo sa to ku mne ešte nedostalo a to som sa naozaj snažil hľadať na nete rôzne, tak som bol veľmi zvedavý čo z toho obalu vylezie, nakoľko som tu odprezentoval všetkých známych výrobcov kaziet tohto formátu.
Po rozbalení to bilo ako päsť na oko, jednalo sa o Fujifilm, regulárne naozaj zhoda s Fuji Japan VHS-C kazetami, tie ktoré boli OEM aj pre Basf, Emtec a mnoho iných značiek vrátane samotného Fuji, čo som pozeral na rôznych weboch.
Takže čo je ten mix páska Kórea a montáž Čína? spomínate na Európske modely audiokaziet Fuji, kto to takto pre nich vyrábal? správne SKC.
Tento výrobca používal dizajny, formy a krabičky originál od Fuji, a pásku dal už buď Fuji Japan, alebo vlastnú SKC, asi podľa priania zákazníka, alebo doby kedy sa to vyrobilo. Takže pre mňa ďalší podstatný diel skladačky videokaziet o ktorom som netušil, Fuji VHS mám málo aj to sú lakomé na info o pôvode.
No a podľa nedávno získaného katalógu (ešte raz Ďakujem) zistíme že podobne ako u Sony VHS, tak aj tieto VHS-C sú v dvoch kvalitatívnych vyhotoveniach, základnej V-Premium a vyššej V-Excellence, čo je v tomto prípade niečo ako Hifi VHS kazeta.
Je to síce všetko pekné, ale zase pripomeniem známy fakt, obaly a hierarchia môže byť zhodná, ale je to prd platné, keď v tých VHS-C je páska totálne odlišná od toho čo Sony navíjal do VHS, podobne problém u Basf/Emtec, pás nezodpovedá kvalite rady VHS, len obaly sú zhodné. To je tak nečistá hra pre zákazníka, ja osobne som nebol precitlivelý na rôzne kvality obrazu pásov VHS, pokiaľ neboli vyslovene zlé, na tej mojej základnej technike, ale človek čo v tom chodil, natáčal niečo na drahú kameru, možno profi, nedokázal pochopiť prečo je obraz alebo celá kazeta taká extrémne odlišná od bežných veľkých videokaziet značky ktorej bezprostredne veril celou svojou peňaženkou. A pritom VHS-C bol formát za ktorý ste zaplatili omnoho viac, len daň za drzosť že máte kompaktnú kameru a nie obra lamajúceho rameno.
Aby som to zhrnul v skratke - Podvod na zákazníka, ak by tam bola pravá Japonská Fuji páska, ako tak by som to strávil, ale SKC? ja fakt netuším aký bol kvalitatívny rozdiel, ale kruci, je to Hifi trieda...
takže pekný obal do zbierky pre web, a čo na to reálny používateľ?
Prílohy
IMAG0865.JPG
IMAG0865.JPG (116.2 KiB) 2188 zobrazení
IMAG0866.JPG
IMAG0866.JPG (98.21 KiB) 2188 zobrazení
IMAG0229.JPG
IMAG0229.JPG (80.76 KiB) 2188 zobrazení
IMAG0230.JPG
IMAG0230.JPG (71.93 KiB) 2188 zobrazení
IMAG0231.JPG
IMAG0231.JPG (88.79 KiB) 2188 zobrazení
IMAG0233.JPG
IMAG0233.JPG (81.34 KiB) 2188 zobrazení
IMAG0234.JPG
IMAG0234.JPG (56.87 KiB) 2188 zobrazení
IMAG0235.JPG
IMAG0235.JPG (58.27 KiB) 2188 zobrazení
IMAG0236.JPG
IMAG0236.JPG (57.91 KiB) 2188 zobrazení
IMAG0237.JPG
IMAG0237.JPG (48.49 KiB) 2188 zobrazení
sonyvhsc.jpg
sonyvhsc.jpg (43.23 KiB) 2187 zobrazení
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: VHS Compact / Super VHS Compact

Príspevok od používateľa Nec »

Stereo 3/1999
Dúfam ze neporušujem autorské práva
Prílohy
20210429_053342.jpg
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: VHS Compact / Super VHS Compact

Príspevok od používateľa Kazetowich »

len pre zaujimavost
Prílohy
Consumer-Video-Tape-Types1.png
Consumer-Video-Tape-Types1.png (192.47 KiB) 2002 zobrazení
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: VHS Compact / Super VHS Compact

Príspevok od používateľa EZ647 »

takže Sony to spravila na konci éry kaziet ako posledný výkrik? zaujímavé
možno sa ich dotklo že Panasonic predával Video 8 kazety :D
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: VHS Compact / Super VHS Compact

Príspevok od používateľa Nec »

Zrejme to bude tym Panasonicom. Iný zmysel to nedáva. :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: VHS Compact / Super VHS Compact

Príspevok od používateľa EZ647 »

Panasonic OEMkoval kazety Sony, ale Sony už od Panasonicu nenakúpil, ale radšej od Fuji/SKC :D
Ale nikomu sa ich nechcelo vyrobiť.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"