Čistenie pásu v kazete?

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
E001
mazák
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Pondelok, 27. Apríla 2020, 10:53

Čistenie pásu v kazete?

Príspevok od používateľa E001 »

Doposiaľ som sa s touto témou veľmi nezapodieval, lebo kazeťák som používal iba na prehrávanie starých kaziet po rodičoch - otcove trampské, mamineho Chladila, Simonovú, ale tých radšej nie. :) Keďže som sa rozhodol prejsť z Akaia na Pioneer, kompletne ovládaný jedným ovládačom, tak som vymenil zosík Akai za Pioneer A 501R, s ktorým som po asi troch týždňoch tvrdého boja s generálkou servoprepínača vstupov , teda výmenou rozpadnutých ozubených koliečok a vyčistením a namazaním kontaktov dosiahol bezproblémový chod. Na to som kúpil tuner, F 201 chodivý, len bolo treba vymeniť kondíky a diódy v napájaní, lebo blbla svietivosť displaya. Nasledovala výmena CDčka. Na PD 201 som vymenil slabšie svietiaci display, ináč Ok. Aj kazeťák som vymenil za CT-S 210. Viem, že to neni žiadna špička, ale už pri predvádzaní sa mi zapáčila aj priamo predo mnou spravená nahrávka. Doma som to skúšal, lebo mám aj dosť kaziet na premazanie a novú nahrávku. Napríklad som skúšal TDK T1 60 minútovú, pôvodná nahrávka v podstate Ok. Nová nahrávka bola katastrofálna. Dropty, až uši boleli. Ináč opticky vyzerá byť ten pás v poriadku, žiadna požuvaná páska. Skúšal som aj BASF CS II 90 min, chrome super, výsledok ten istý. Tak som rozmýšlal, že či by nebolo vhodné tie pásy v kazetách mechanicky očistiť. Moja predstava je, postaviť takpovediac " slalomovú dráhu" mimo kazetu s vatových tyčiniek, prvé dve napustené Ipou, potom ďalšie 4 na osušenie, to všetko na jednej doske s návinom do kazety. čo vy na to? má to zmysel, alebo radšej sa na to vykašľať a kúpiť pár nových kaziet?
Sony TC 765, DAT 55 ES, Pioneer CT-S 210, PD 201, F 301 RDS, A 501 R,
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Čistenie pásu v kazete?

Príspevok od používateľa Nstar »

A neni to nejaka zavada na magici? Skus demagnetovat
Používateľov profilový obrázok
E001
mazák
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Pondelok, 27. Apríla 2020, 10:53

Re: Čistenie pásu v kazete?

Príspevok od používateľa E001 »

S demagnetovaním, ani čistením dráhy nemám problém, je mi len záhadou, že skutočne pred mojimi očami nahral na kazetu záznam, prehral ho a všetko Ok. Tak podozrievam tie moje kazety.
Sony TC 765, DAT 55 ES, Pioneer CT-S 210, PD 201, F 301 RDS, A 501 R,
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Čistenie pásu v kazete?

Príspevok od používateľa Nstar »

Takze ti nepouzitu kazetu nahra ok ale pouzitu uz nie?
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Čistenie pásu v kazete?

Príspevok od používateľa janvys »

Klasickou údržbu jsi děla? (vyčištění hlavy lihem, kontrola azimutu a demagnetizace)
cts210 tuším nemá vůbec nic, ani doladění bias. Osobně bych vyměnil deck. V dnešní době velmi promněnlivých vlastností jednotlivých pásků v kazetách je deck s doladěním bias absolutní nutností a decky bez něj jsou zcela neprodejné. Mám těchto decků několik a nikdo to nechtěl ani za 500Kč, tak skončily jako zdroje ND.
Slušný deck aby měl 3 hlavy a man. bias se dá sehnat kolem 3k.
Možnost č.2: pokud z nějakého nechceš měnit deck, otevři ho a nakalibruj natvrdo na desce na kazety které používáš nejvíce. Příklad: mám dvě hromady levných Maxell UR, ale deck je nechce, nahrávka je hrozná. No tak mu změním chutě, v rámci možností.
Je to řešení jednotvárné ale někomu to stačí.
Čištění pásku nic nepřinese.
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
E001
mazák
Príspevky: 127
Dátum registrácie: Pondelok, 27. Apríla 2020, 10:53

Re: Čistenie pásu v kazete?

Príspevok od používateľa E001 »

Nstar napísal: Piatok, 15. Januára 2021, 22:02 Takze ti nepouzitu kazetu nahra ok ale pouzitu uz nie?
No možno to bola moja chyba, nevenoval som tomu pozornosť, že akú kazetu použil. Ale aj staré kazety originálne nahraté fungujú v pohode pri prehrávaní, Viem si predstaviť, že bude potrebné vymeniť remienky, len to nemá podľa mňa vplyv na novú nahrávku.
Sony TC 765, DAT 55 ES, Pioneer CT-S 210, PD 201, F 301 RDS, A 501 R,
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"