Subjektívne testovanie videokaziet, rôzne formáty

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Subjektívne testovanie videokaziet, rôzne formáty

Príspevok od používateľa EZ647 »

Žiadna profi výbava ani znalosti, len roky skúseností, používali sme ich všetci, a každý vedel povedať ktoré kazety do svojho videa či kamery chce, alebo nie, ktoré majú lepší obraz alebo horší.
Ale čo tak ich vedieť zhrnúť, alebo rozpísať samostatne?
Možno sa pokúsim o nemožné, ale nejaký náznak toho aká je ktorá kazeta?

Toľko úvod, ale ja som bol strašne zvedavý na kazety z posledného updatu, hlavne tie Video 8 od značky Basf, ak v tej dobe robili metalky video 8 ešte aj pod značkou Emtec, páska vyrobená v Nemecku, chcel som vedieť či sú ešte použiteľné.
Ale ako najlepšie testovať obraz amatérsky?
Čítal som kedysi napríklad o tom že miera drop-outov v obraze sa meria na čiste bielej, a v zastavenom režime pauzy s obrazom po nejakú dobu a sledujú sa výpadky a poruchy.
Ja by som potreboval vhodný zdroj signálu a vhodný obrazec na takéto testy, inak pri bežných záberoch je to všetko dosť podobné, ale zistil som že animované, alebo jasné kontrastné farby, ako boli z tých starých videohier a pod hneď ukážu farebné poruchy a rozmazanie na tých presýtených farbách, neostré a rozpité okraje na ostrých hranách zdrojového signálu a pod.
Kedysi som mal zo školy zapožičaný aj generátor pre testovanie Tv a Videí kde boli rôzne farebné obrazce, celkom zaujímavá hračka, to by som dneska ocenil.
Ale už nič z toho nemám, tak som to dneska skúsil inak.
Moja HD kamera Toshiba z ktorej sem vkladám asi 99% fotiek čo spravím, tak má aj analógový výstup, čo uľahčuje riešenie tohto problému, ale spraviť si obrázok a hľadať ho zakaždým medzi tisícami fotiek nebude to pravé, na začiatok to však stačilo.
Našiel som si na google obrázok RGB rastra monitora a ten odfotil, takže fotka z kamery:
IMAG0879.JPG
IMAG0879.JPG (155.96 KiB) 1178 zobrazení
*
výstup z video kazety formátu 8mm, Basf PHG Hifi 60min rok 2000:
režim SP play:
basf_phg602000spplay.jpg
basf_phg602000spplay.jpg (120.63 KiB) 1178 zobrazení
*
režim LP play:
basf_phg602000lpplay.jpg
basf_phg602000lpplay.jpg (113.75 KiB) 1178 zobrazení
*
režim SP zastavený obraz:
basf_phg602000s.jpg
basf_phg602000s.jpg (94.78 KiB) 1178 zobrazení
*
režim LP zastavený obraz:
basf_phg602000sl.jpg
basf_phg602000sl.jpg (123.31 KiB) 1178 zobrazení
*
takže farby sú oproti zdroju úplne mimo, ale nedá sa porovnať dnešná technika s tou v tej dobe, za malé rozlíšenie videokaziet sme boli vďačný že je aspoň niečo.
Prístroj je Sony videorekordér pre kazety Video 8 z roku 1988 Made in Japan, model:
EV-S850
ak by chcel niekto študovať servisný manuál, má 284 strán :)
ak by bol záujem tak môžem nahodiť viac materiálu.
Okrem toho som dneska nahral jednu kazetu Emtec HG 90, dal som na ňu film z DVD, pekne sa tam vošiel celý v režime SP aby som mal testovaciu nahratú kazetu ak by niečo.
Samotný stroj Sony možno niekedy popíšem detailnejšie.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Subjektívne testovanie videokaziet, rôzne formáty

Príspevok od používateľa EZ647 »

Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1329
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Subjektívne testovanie videokaziet, rôzne formáty

Príspevok od používateľa Stano »

Erik a neskúšal si nahrať normálne film a pozrieť sa na to celkovo. Ja to idem vyskúšať, skúsim ísť cez telku ak sa to bude dať, teda ak bude stačiť súčasné prepojenie a potom to chcem skúsiť aj napriamo DVD-video.
Staré kazety čo mám, kvalita strašná, len je to z kazety na kazetu, chcem si to skúsiť na priamo.
Súčasné filmy sú zvláštne, všetko je také dofarbené, ale keď si človek pustí aj súčasný kvalitný film, tam je to obrazovo aj z BD disku normálne.
Film Dopisy z Iwo Jima, réžia Clint Eastwood, toto si dám na VHS. A v podstate všetky Estwoodove režisérske filmy pôsobia obrazovo reálne.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Subjektívne testovanie videokaziet, rôzne formáty

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej nahral som, písal som to v tom texte predtým, pozriem si až budem mať chuť, ale farby a kontrast aj jas sú o dosť zmenené, ale vyzerá to lepšie než porovnávať statický ostrý obraz z fotky
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"