Operácia lepenie ...

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa EZ647 »

Kedysi dávno bolo pomerne bežné nachádzať pri prechádzkach mestom, alebo prírodou vyhodené pásky či celé kazety. Kedysi som to rád zbieral a namotával do jednej kazety a počúval a hral sa s tým. Dneska už sa to veľmi nedeje, ale občas mládež čo si nevie nič vážiť, tak doma nájde niečo a vyhodí vonku a zničí pre pobavenie.
Tak som cestou do obchodu videl pri bytovke rozflákanú videokazetu na kúsky. Papierový obal hodený v mláke mi prezradil že sa jednalo o TDK HS model 1994, to boli pomerne hojne predávané VHSky u nás, asi druhé alebo tretie najpredávanejšie hneď po Basf EQ a Studio SGBC.
všade okolo kontajnerov po vode, blate a snehu bola rozmotaná páska. Na ceste som našiel cievku kde bola asi ešte polovica pásky navinutá. Šiel som teda do obchodu a pri návrate našiel onú cievku s páskou na okraji cesty vedľa kanála, možno ju prešlo aj nejaké to auto, vrchný plexi kryt na cievke bol preč a spodná biela plastová časť mierne poškodená. Túto som si vzal domov, utrel od bordelu a nechal vysušiť, odstrihol poškodenú pásku na povrchu cievky a bol som veľmi zvedavý čo tam tak mohlo byť nahraté.
Spomenul som si na jednú originálnu VHS od WB, krátky titul asi 50min (South Park), ktorá bola tiež niekde nájdená a trochu polámaná, vtedy som ju opravoval a fungovala, takže som sa rozhodol do tejto kazety dovinúť môj dnešný nález.
Otvoril som kazetu, vybral pravú cievku, vložil tú poškodenú TDK cievku, pásky zlepil, s tým že som zachoval zavádzačku pôvodnej origošky, kazetu zavrel a nechal vo videu pretočiť na začiatok.
Potom znova poškodenú TDK cievku vybrať, a založiť pôvodnú cievku z origošky a kazetu zavrieť.
Predpokladal som že sa za tých pár hodín nedostala vlhkosť a bordel medzi závity pásky, ale len na plastový kotúč.
No a funguje to.
Obraz stabilný, zvuk je monofónny lineárny, režim SP, celá dĺžka zachránenej pásky má 90min a nejaké sekundy. Teraz spolu dokopy aj s origoškou je tam asi 150min pásky.
Nahratý tam bol film z Tv JOJ aj s reklamami, podľa ktorých som zistil že nahrávka bola pravdepodobne 12/2008.
titul:
https://www.csfd.cz/film/71559-detektiv ... komentare/

Takže celkom pekný dôkaz, kazeta audio ani VHS sa nedá tak ľahko zničiť ako dnešné optické alebo flashové média.

Ešte jedna perlička, origoška mala jednu skrutku s inou hlavičkou, neviem či je to od výroby, ale celkom zaujímavá ochrana, trochu naštve ak nemáte riadny vercajk
Prílohy
TDK HS cievka - nález
TDK HS cievka - nález
IMAG0340.JPG (76.82 KiB) 6607 zobrazení
TDK HS cievka - nález
TDK HS cievka - nález
IMAG0341.JPG (66.01 KiB) 6607 zobrazení
originál VHS WB
originál VHS WB
IMAG0345.JPG (85.98 KiB) 6607 zobrazení
originál VHS WB, vložená pravá cievka TDK
originál VHS WB, vložená pravá cievka TDK
IMAG0348.JPG (81.25 KiB) 6607 zobrazení
skompletovaná VHS s oboma páskami, pôvodnou aj nájdenou
skompletovaná VHS s oboma páskami, pôvodnou aj nájdenou
IMAG0350.JPG (138.24 KiB) 6607 zobrazení
prázdna poškodená cievka TDK
prázdna poškodená cievka TDK
IMAG0351.JPG (75.71 KiB) 6607 zobrazení
skrutka
skrutka
IMAG0353.JPG (60.57 KiB) 6607 zobrazení
skrutka
skrutka
IMAG0352.JPG (89.61 KiB) 6607 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ešte dokladám screeny zo záznamu.
Z nejakého dôvodu ten USB grabber necháva vpravo modrý pruh.
Prílohy
ukazka0.jpg
ukazka01.jpg
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa oneeeee »

ten usb graber ti ide cez aký program . - ja mám easy cap a nejde mi nainštalovať ovládač do W10 . a mám tu 3 kazety ktoré potrebujem zdigitalizovať.
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa EZ647 »

media player classic, ale vie to každý program čo vie použiť externé video zariadenie, ale ten modrý pás je tuším všade
no desiatku zatiaľ nemám
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa oneeeee »

ten easy cup (už mám 2 ) je pre ulead studio 9 a W XP . tam mi to išlo super . program sa potom premenoval na corel video studio a nič mi nejde z videa lebo to W10 nepozná . tak hľadám problém , alebo náhradu .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa EZ647 »

Digitalizácia je aj pre mňa večný problém, nikdy som nebol s výsledkami spokojný, tak sa aktuálne tomu nevenujem, obnáša to veľa problémov, som rád že mám možnosť si aspoň VHS prehrať na PC bez záznamu.
Používateľov profilový obrázok
rado
mazák
Príspevky: 126
Dátum registrácie: Streda, 27. Novembra 2019, 22:38

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa rado »

Čínske "Easy Cap" obsahujú vnútri rôzne čipy, mám doma myslím 3 rôzne verzie, testoval som ich kedysi kvôli podpore na linux distribúciách na ARM procesoroch (raspberry pi, orange pi atď) kvôli nasadeniu v teréne. Pravda, na Windows 10 som to neskúšal, a myslím že kamarát s tým mal problém, že to už na nových Windows nefungovalo. Na Linuxe s x86 procesorom ale myslím fungovali všetky verzie easy cap s väčšími či menšími problémami.

Porovnával som aj obrazovú kvalitu týchto 3 easy cap USB grabberov so staršou pinnacle kartou do PCMCIA slotu, je to už niekoľko rokov, nepamätám si presne na tie výsledky, ale boli tam viditeľné rozdiely. Jedna z verzií easy cap robila pomerne umelé doostrenie obrazu. Výstup z pinnacle karty mi vyvhovoval najviac, ale nové notebooky už nemajú PCMCIA slot a hlavne, tá karta mala nejakú chybu vďaka ktorej obraz občas preblikával... A tak to skončilo nejako do stratena, že som nakoniec VHSky, ktoré bolo treba digitalizovať, dodnes nezdigitalizoval...

PS: Ináč teda krásna detektívna práca s tou páskou, veľmi sa mi to páči, pre niekoho by to znelo ako zbytočné úsilie, ale je to občas super pocit vyskúšať, čo všetko sa ešte dá zachrániť a čo sa dá z takého média vytiahnuť - super!
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2861
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Sice jsme to už vlastně probírali, ale máš to pěkně napsaný :-).


rado: Hm, zajímavý přístup, já znám spíš něco na způsob, že "ten bordel nemám ani sbírat". No, ale díky tomu co se mi občas podařilo najít znám hudbu, kterou nevím jestli bych někdy poznal. A dokonce i takovou, kterou jsem do dneška nenašel, a že to je let.. Ale občas se tam podařily najít i úplný hověziny.. Já spíš nacházel kazetový pásky a pouze jedinkrát kotouče.


Jinak já kdysi zkoušel taky zprovoznit jakýsi USB cosi s Cinch kabelama, ale nepodařilo se to vůbec rozběhnout a nikdo mi neměl jak pomoct. A to jsem to zkoušel na Win7.. Tak mi to tu už odepsaný roky leží.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa EZ647 »

V podstate mám niečo podobné, ak nie rovnaké, ako ten Easy Cap, ale volá sa to Video Audio Grabber, od Romana čo mi poslal pred časom. Rovnaké len bielo oranžový plast, ale vnútri bude asi totožná elektronika. Blbne tam zvuk, náhodne prehadzuje ľavý a pravý kanál. A ten modrý pruh na pravej strane obrazu je vo všetkých programoch.
V XP mám PCI kartu WinFast TV2000, ale tá si rozumie dobre len so svojim vlastným SW a pri maximálnej kvalite mpeg2 sa obraz v náročných scénach aj tak rozpadáva na kocky, prípade niektoré typy záznamov sa zadrhávajú, alebo obraz preskakuje.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1908
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Ja som kedysi zhraval na veľkom kompe a mal ta veľkú Asus video kartu s kompozit vstupmi,nebol problem cez ňu ísť a použival som na záznam original soft a strrihanie od Panasonic čo bol dodávaný spolu s Panasonic DV kamerou,názov si už nepamätám,jednak strižňa,a analog zhrávanie bez problemov,pruhov a dala sa potom meniť aj kvalita,rozlíšenie,kontrasty a farby počas záznamu a potom to celé po políčkach zrenderovať a uložiť aj so strihom,aj zvuk sa dal jednotlivo ukladať tuším na 16 stôp a ďalej upravovať ako EQ tak aj iné zvuk efekty a tak.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10234
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa EZ647 »

Možno by sa mi niečo také hodilo, na starom pc je ATI grafika so vstupmi a výstupmi pre kompozit, ale výsledky sú ešte horšie než s tou WinFast o ktorej som písal.
Používateľov profilový obrázok
rado
mazák
Príspevky: 126
Dátum registrácie: Streda, 27. Novembra 2019, 22:38

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa rado »

Ja som vyhrabal to porovnanie EasyCap čo som robil niekedy v roku 2017. Mám doma 3 rôzne, v jednom je čip Syntek STK1160, v druhom UTV007 a v treťom Somagic SMI-2021. Navonok vyzerajú skoro rovnako (až na to že jeden je 4-kanálová verzia) a porovnával som ich s Pinnacle PCTV Hybrid Pro. Rozlíšiť sa dajú podľa svojej USB identifikácie (vendor ID / product ID) ktorá sa na linuxe dá zobraziť cez lsusb a na Windowse trochu zložitejšie cez správcu zariadení. Na linuxe so správnymi ovládačmi navyše človek nie je odkázaný na dodaný software ale chovajú sa ako štandardný video vstup.

Zdroj kompozitného signálu bol digitálny kompakt, takže pre testovanie dostávali identický obraz. Na porovnávacích obrázkoch sú v poradí zľava doprava (resp. zhora nadol) pinnacle, syntek, somagic, utv. Okrem rozdielu v ostrosti je medzi nimi vidieť aj malý rozdiel v pomere strán. Verzia s UTV007 mala najostrejší obraz, ale vyzeralo to na pomerne silné softwarové doostrenie, ktoré vidno podľa efektu na hranách. Somagic bola myslím zase najmäkšia. Tá pinnacle karta mala také najviac neutrálne podanie - bola ostrejšia než somagic a syntek, a nebolo tam vidno také silné doostrovanie. Pinnacle výstup mi vyhovoval najviac.

Tu sú porovnávacie obrázky: https://www.dropbox.com/sh/gy5ww9xdakrv ... m9owa?dl=0
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"