Operácia lepenie ...

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa Kazetowich »

zaujal ma posledný odstavec:
konkrétne čím prilepiť tú novú zavádzaciu pásku ...
Prílohy
lepenie.gif
lepenie.gif (28.1 KiB) 7571 zobrazení
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Špatné zkušenosti s lepením pásků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím,
na doporučení "oneeeee"ho jsem dotaz, ze samostatného, přesunul do tohoto vlákna.


Jak název napovídá, chtěl bych znát nějaké vaše špatné zkušenosti s lepením kotoučových a případně i kazetových pásků - s čím vším jste se setkali nebo jak se vám samotným podařilo něco zprasit.


Co se tohoto týká, tak u mě je to asi trochu jiné - nakupuji totiž pásky a kazety v různých stavech a občas i poměrně otřesných. Vím, že jsou tací, kteří by nikdy nekoupili použité pásky či kazety, protože se právě obávají toho jak s nimi bylo zacházeno a v jakém stavu jsou, ale třeba je tu někdo, kdo si taky koupí tyto nosiče použité..


Toho, s čím vším jsem se za dobu sbírání setkal je tolik, že ani nevím kde by se dalo začít a navíc bych si asi přes to množství nezpomněl na všechno..

No a zpraseniny způsobené mnou? Těch moc není, ale za to to vyrovnají asi ty následky :-D..
Protože jsem neměl nikdy šanci sehnat studiové lepící pásky (i kdyby, tak by už asi vzhledem ke stáří nebyly použitelné), tak jsem využíval obyč barevné neprůsvitné lepící pásky z papírnictví. Nebylo to špatný, tehdy bylo na výběr hodně barev včetně bílé s níž vzhledově moje slepka vypadala jako ta ze studia. Ale kvůli pestrosti jsem využíval i ostatních barev - žlutá, červená, modrá, zelená, černá atp..
Po čase se však asi změnilo složení nanášeného lepidla, tak jsem nevědomky lepil pásky s těmi novějšími modely.
S některými lepícími páskami se mi už hned po rozbalení lepilo nějak zvláštně, tak jsem je odložil. Když jsem si po několika měsících všiml, že se jaksi už ani nedají použít, tak jsem se zhrozil, co se asi stalo s těmi slepovanými mag. páskami..
Následky byly takové, že se lepidlo rozteklo a propatlalo sousedící závity pásku - nemusím popisovat, jakou zábavu jsem poté měl..
Svým způsobem štěstí jsem měl hlavně u starých studiových pásků (ještě před Basfkama), ze kterých jsem lepidlo dostával celkem fórovým, ale za to úspěšným stylem - vzal jsem průsvitnou lepící pásku, napnul přes prst a opakovaně přitiskával a rychle odlepoval z onoho mag. pásku. Zbytky rozteklého lepidla mizely před očima.

Překvapivě nejhůř na tom byly jen některé barvy lepících pásků a zrovna nejvíc bohužel ta bílá.


Kdysi jsem lepil mag. pásky i obyčejnou průsvitnou lepící páskou a některé postihlo to samé - u audiokazet mě z toho málem hráblo..

Následující odstavec je jen moje osobní pozorování.
Zjistil jsem, že u průsvitných pásků se to stává většinou takovým, které jsou "krystalicky průsvitné" - že je vidět ten potisk papírku, na kterém je lepící pásek navinutý. Kdežto ty, u kterých ten papírek není absolutně vidět - zřejmě díky bublinkám při navíjení, tak těm se nic nestalo a i po několika letech s nimi pořád lepím.
Případně se to dá poznat podle zvuku - ty "bublinkaté" vydávají při odvíjení hlasité praskání, kdežto ty "krystalicky průsvitné" jsou skoro tiché.


A moje technika lepení? To nevím jestli by tu bylo vhodné rozebrat, protože pásky lepím takovým způsobem, který není nikde známý a asi ani ideální..
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa jhradec »

IMHO je nejlepší lepit pásek šikmo střižený. pásky se ustaví na rovné ploše - sklíčko, zrcátko- pomocí sliny ( vlastní jedovaté:)) následně se to slepí seříznutou páskou na RtR pásy. Nejlépe SCOTCH. Mi se osvědčilo napřed kazetu sešroubovat a potom lepit- kotoučky se nebudou rozutíkávat. Není to žádná hrůzná operace- běžná rutina. Jo a lepí se samozřejmě z rubu a slepka je taky šikmo střižená.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa Nstar »

Chcem poprosiť o radu nedavno som nasiel z ničoho nič pliesen na kazete. Ta fotka je asi na nič, kazeta bola vzdy skladovana tam kde ostatné takže nerozumiem prečo. Ako sa to da vyriešiť? Diky za napady.
IMG_20191016_114818.jpg
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa EZ647 »

Na kazetách čo mám doma sa mi to nestalo, len na takých čo mi niekto doniesol, keď boli v aute alebo bohvie kde dlhú dobu. Aj z kaziet kde nie je viditeľné že je tam niečo biele, ostával biely bordel na hlavách. Neviem čo s tým, hrať a opticky to zmizne na pohľad zo závitov cievky, ale na páske to stále bude, či už sa jedná o plesne, alebo o spojivo.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa Nstar »

Prehrať to nechcem nech to nezaspini kazetak a este to roznesiem na dalsie kazety alebo znicim hlavu. Takže asi smeti jedine. Skoda mam ju odnovoty a nikdy nebola v zlych podmienkach skladovana ale asi sa mylim no.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa EZ647 »

tomu sa skôr či neskôr nevyhneš, po každej podozrivej kazete čistiť hlavy a kladky, mnoho kaziet púšťa nejaký bordel ani o tom nevieš, tu je to len viac vidieť.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa EZ647 »

A čo sa týka ničenia hláv, tak situácia môže byť podstatne horšia než sa zdá aj u zdanlivo dobrých kaziet, tu je dobrý príklad:
http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=60430
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa Nstar »

EZ647 napísal: Streda, 16. Októbra 2019, 12:58 A čo sa týka ničenia hláv, tak situácia môže byť podstatne horšia než sa zdá aj u zdanlivo dobrých kaziet, tu je dobrý príklad:
http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=60430
ano to som cital,
Asi prejdem na tie nove, ako to volaju? CDcka?
Naposledy upravil/-a Nstar v Streda, 16. Októbra 2019, 13:14, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa Kazetowich »

už som rozmýšlal nad tou sony CDit - ako je možné že vytrhala (doslova) kusy (piliny) z hlavy ... to snaš nie je ani fyzicky možné !
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Operácia lepenie ...

Príspevok od používateľa EZ647 »

Wilhelm len spomínal možnosť, alebo pravdepodobnosť zlého či zostarnuteho spojiva, ktoré sa zmenilo na veľmi tvrdý drsný a brúsny materiál, samotný magnetický pigment by toto nemal robiť, no ale treba si to preštudovať na tom fóre, ako som pochopil, nie všetci mali s týmito kazetami rovnaké skúsenosti.
Sony CDit je Americká kazeta typu II obsahuje pásku UX, a s tými predsa máme dobré skúsenosti aspoň u tých našich verzií.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"