Prázdné gramofonové desky určené k pozdějšímu nahrávání

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Obsah desek

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Obsah desek


Zde je deska od Gevaphone - Gevaert.
Je to acetát na silném skle.
CIMG8330 – kopie.JPG
CIMG8330 – kopie.JPG (109.7 KiB) 5225 zobrazení
CIMG8331 – kopie.JPG
CIMG8331 – kopie.JPG (54.26 KiB) 5225 zobrazení




Zde je poměrně zajímavá deska Supraphonu.
Jde taky o acetát na silném skle, sice má lehce jiný odstín oproti předešlému Gevaphonu, ale mám podezření, jestli to není od stejného výrobce.. No, těžko říct, jestli se tyto nahrávací desky na skle dělaly i tady v ČSR.
Bohužel materiál to asi díky skladování v nebezpečných boxích nevydržel a část se odloupla. Pod ní je vidět sklo se zbroušenými hranami, aby nedošlo ke zranění.
CIMG8332 – kopie.JPG
CIMG8332 – kopie.JPG (59.68 KiB) 5225 zobrazení
CIMG8333 – kopie.JPG
CIMG8333 – kopie.JPG (101.45 KiB) 5225 zobrazení
CIMG8342 – kopie.JPG
CIMG8342 – kopie.JPG (175.64 KiB) 5225 zobrazení
CIMG8344 – kopie.JPG
CIMG8344 – kopie.JPG (131.75 KiB) 5225 zobrazení
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Autorské upozornění

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Autorské upozornění


Článek vytvořil: Nikolas S. Kjoliev.
Včetně pořízení nahrávek a fotografií.


Všechny zde uvedené desky jsou z mé soukromé sbírky.



Všechny texty, obrázky a zvukové nahrávky je bez dovolení zakázáno kopírovat.
It is forbidden to copy all texts, images and sound recordings without permission.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Prázdné gramofonové desky určené k pozdějšímu nahrávání

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Si tam mal na obrazky dat vodoznak nasej webky
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Prázdné gramofonové desky určené k pozdějšímu nahrávání

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox - sakra chlape jak dlouho sis připravoval tohle téma :?: :) Těch informací tam je teda hodně a to jsem si všechno ještě ani neposlechnul. Spoustu věcí jsem ani nevěděl či ani nepátral po nich. Teď je to hezky ucelené. Výborné čtení. Tak tu už mám dva odborníky na média. No možná více, ale co se týče témat s tímto materiálem, tak je to jasné.

Jinak má Kazetowich pravdu. Ty obrázky vybav vodoznakem fóra. Jsou to jedinečné snímky :!:
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Prázdné gramofonové desky určené k pozdějšímu nahrávání

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ja som si prešiel ukážky, a som prekvapený že niektoré boli kvalitnejšie než by som čakal na tú dobu a techniku. Nikdy som netušil že tento typ záznamu v domácich podmienkach bol tak rozšírený. Veľmi dobrá práca!
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2947
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Prázdné gramofonové desky určené k pozdějšímu nahrávání

Príspevok od používateľa AdmineR »

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2327
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Prázdné gramofonové desky určené k pozdějšímu nahrávání

Príspevok od používateľa orhore »

No, má to hlavně takovou zvukově dobovou přirozenost. Sice ruchy a praskání svou úrovní převyšují užitečný záznam, ale to v případě takhle starých desek vůbec nevadí.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10259
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Prázdné gramofonové desky určené k pozdějšímu nahrávání

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ale asi nič pre moderné kvalitné gramce, to by ta ihla trpela že.
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1357
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Prázdné gramofonové desky určené k pozdějšímu nahrávání

Príspevok od používateľa Teslák »

Skvělá a bohatá sbírka.Máš ve sbírce opravdové skvosty.Muselo to dát náročnou práci,poshánět to.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Prázdné gramofonové desky určené k pozdějšímu nahrávání

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Předně vám všem chci poděkovat za pěkné hlasy. Až takovou odezvu jsem nečekal :-).


Kazetowich: Já vím, na to jsem taky myslel, že bych to měl minimálně označit svým jménem jako v případě mých fotek, které tu občas uveřejňuji, a teď to prosím neber ty nebo osatní špatně, ale kvůli různým detailům jsem nechtěl ty fotky plnit textem a logem, protože by zakryly hodně věcí a i kdyby, tak si může někdo zručnej dát trochu práce a tyhle věci stejně vymazat - ano, byly by tam defekty, ale kdyby chtěl skrýt jméno a odkaz, tak by to zvládl.

Víš, já jsem smířený s tím, že jakmile něco nahraju na internet, stane se to nesmrtelným ať to smažu nebo upravím, to je jedno, prostě to někde zůstane. To, že jsem na autorství upozornil v posledním příspěvku spíš beru jako formalitu a informaci pro případné (trošku oficiální) webové porátly, které když čerpají data do svých článků z nějakých webů, tak většinou uvedou i kde to vzali a kdo je jeho autorem.
Kdyby ne, tak se případně můžu kdykoli ozvat, protože já mám originální snímky v rozlišení 4608x3456 a právě i kvůli takovému případu uveřejňuji jen rozlišení 768x576 - ale i dalším důvodem je fakt, že kdybych nahrával větší snímky, tak by to fórum stejně zmenšilo, ale navíc hodilo do lišty, což by jen hyzdilo samotný příspěvek.


Rozumím ti, chceš asi i to, aby se o nás vědělo v případě, že by se nějaký snímek šířil na jiné weby, ale za pouhý rok se už o nás ví celkem dost, a jak říkám, vážně jsem to do těchto fotek nechtěl dávat, stejně jako v případě mého článku o AGFA WOLFEN páskách, kde jsi to taky hned napsal.


A vemte si to každý ze svého pohledu, kdyby jste šli na nějaké webovky si něco pročíst nebo se jen podívat na článek, ve kterém byly fotky upraveny tak, že tam vše hlavní zakrývá logo jejich webu, tak by vás to potěšilo a respektovali by jste autorství nebo by vás to naštvalo, že přes to není nic vidět..




-----
orhore: No, nápad na tento článek jsem dostal už dávno, než jsem se vůbec dokopal k jeho tvorbě. Ale pracovat jsem na něm začal v půlce července tohoto roku. Dokončeno jsem to měl a chtěl zveřejnit zrovna v den, kdy se tohle fórum tehdy odstavilo a nejelo (začátkem září).
No, nakonec se to protáhlo a uveřejnil jsem to až teď :-).

Já vím, že je toho dost, taky jsem to sestavoval skoro dva měsíce, jinak hlavně se to rozlezlo na dvě stránky i kvůli značně omezené kapacitě příloh.




-----
EZ647: Jo, jako nejkvalitnější mi přišel záznam na Emidisc, tam jsou totiž sykavky celkem ostré.
I v případě AR Studio - Vánoční gratulace je zvuk ostrý, ale vzhledem k dochované kvalitě je to poslabší..

Co se týká těch domácích soukromých nahrávek, tak v případě těch RTG (rentgenových desek) musíš vzít v potaz i fakt, že tyhle byly nahrány na 33RPM s extrémně tenkou drážkou, která se nedá přirovnat asi k žádné studiově vydané desce. Možná by to teoreticky šlo přirovnat k SUPRALONG deskám, ale tam je aspoň dynamická komprese drážek (myslím prostorově, ne zvukově - když je zvuk hlasitý, drážky jsou širší, když je tichý, tak jsou drážky tenké), což u těchto domácích desek není možné.

No jako že moc rozšířený nebyl, kdyby měli lidi šanci mít třeba v té době kotoučák, což bylo do určité doby i nezákonný vlastnit, tak by zvolili asi pásek. Ovšem desky zase přežijí víc než pásek, který by se mohl smazat..
Hmm, takže těžko říct, proto asi každý zvolil to, co mu přišlo ideálnější. Někteří totiž posílali své pásky do takových studií, kde se to nahrálo na desku (příkladem ta Emidisc), takže tak..

No schválně koukni na ten dokument PopStory na 2. díl "Zvuky a média" a to přesně v čase 12:39, tam to popsal i Karel Gott a jsou tam záběry na ty domácí přístroje. Sice to je asi na pár vteřin, ale tohle by slovy šlo těžko popsat.




-----
orhore, EZ647: Tak samozřejmě, nejnekvalitnější deska ze všech je ta TONICA, jak je na snímcích vidět, tak se ten lak totálně zničil, byť je to na silnějším plastu, který ale s touto destrukcí myslím moc společnýho nemá.
Tady prostě použili nějak nevhodný materiál, proto se dochovalo jen torzo zvuku.

Co se týká ničení jehly, tak tuto jehlu mám už asi přes 8 let a hrál jsem s ní šelaky, zničené desky, zvlněné a i přímo prasklé a přesto z ní jde zvuk stále krásně detailní a bez jakéhokoli zkreslení.

Právě že u mě je to tak, že krom zničených pásků a kazet si pouštím i zničené desky.
Proto i uvádím, že je sbírám - furt lepší mít to i zničený než to nemít vůbec..




-----
Teslák: Moc díky :-). No v případě některých věcí, které byly v aukcích to někdy trochu náročný bylo, hlavně kvůli Aukru, které se zasekávalo a mnohdy jsem neměl ani šanci přihodit nebo zvýšit příhoz.

Za asi polovinu zde uvedených desek vděčím jednomu z velmi slušných překupníků.
Na ostatní jsem narazil buďto přímo v kameném bazaru nebo náhodou na nějakých aukcích jiných lidí či případně bazarových nabídkách na webu.

Tak šlo to postupně, na první takové desky jsem asi narazil tak před 10 lety. Takže jo, tohle by se dalo brát jako sbírka za posledních asi 10 let.
Samozřejmě ale těch kusů mám víc, jen už se jedná třeba o stejného vydavatele (Fotofon), tak jsem to tu proto neuváděl.
iwwo111
stará páka
Príspevky: 480
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 00:09
Bydlisko: Rožňava

Re: Prázdné gramofonové desky určené k pozdějšímu nahrávání

Príspevok od používateľa iwwo111 »

Klobúk dolu. Zase viem o niečo viac.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Prázdné gramofonové desky určené k pozdějšímu nahrávání

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

iwwo111 napísal: Nedeľa, 3. Novembra 2019, 16:45 Klobúk dolu. Zase viem o niečo viac.
Moc děkuji, moc mě těší, že to zaujalo a že můžu pár svých vědomostí předat dál :-).
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"