Predaj kaziet na portáloch v Čechách

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: Predaj kaziet na portáloch v Čechách

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

Ta mastnota sposobuje, ze capstan zacina na konci pasky presmykovat, aj ked je pouzita nova kladka. Vysledkom je spomalenie rychlosti. Potom to uz presmykuje aj s inymi kazetami, kym to neprecistim liehom.
Analogaudioman
metál za zásluhy
Príspevky: 373
Dátum registrácie: Nedeľa, 15. Septembra 2019, 21:44

Re: Predaj kaziet na portáloch v Čechách

Príspevok od používateľa Analogaudioman »

FixYourAudio napísal: Štvrtok, 31. Októbra 2019, 16:37 Ta mastnota sposobuje, ze capstan zacina na konci pasky presmykovat, aj ked je pouzita nova kladka. Vysledkom je spomalenie rychlosti. Potom to uz presmykuje aj s inymi kazetami, kym to neprecistim liehom.
Rozmyslam, ci sa do nejako precistit, alebo sa to bude stale z tej kazety uvolnovat. Je to len pri originalnych chromkach, alebo to sledujes aj pri inych typoch kaziet?
FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: Predaj kaziet na portáloch v Čechách

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

Sledujem to u starsich kaziet Basf a Agfa z polovice 80-tych rokov a starsich. Nedavno som ale vyhodil jednu novsiu Basfku, pretoze robila to iste.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Predaj kaziet na portáloch v Čechách

Príspevok od používateľa EZ647 »

Trošku niektoré veci poopravím,
licenciu na chromdioxid uvalil sám Dupont, vynálezca chromdioxidovej pásky, Basf to od nich kúpil a Dupont a Basf boli jediný svetový veľkovýrobcovia tohto pigmentu, viem že som aj sám písal, aj sa to určite dalo nájsť na iných miestach že to licencoval Basf, ale pravda je taká že to bol sám Dupont. (Ďalšie firmy, ktoré robili chromdioxid kazety mali vo väčšine pigment buďto od Basf alebo Dupontu, Sony od tých dvoch robila oficiálnu distribúciu v Japonsku, a ranné modely TDK, Maxell a Fuji boli s true chrome, mám TDK KR a hraje nádherne)

Obe zmesy kobalt aj chromdioxid majú svoje veľké pre aj proti, ja len nedokážem správne naformulovať také množstvo informácií a detailov, ktoré je k tomu potreba aby som to spísal, pretože sám mam ešte tieto informácie veľmi rozhádzané.
V skratke nemôžem povedať žeby bol chromdioxid zlá cesta vývoja, ale Basf sa vyvíjal a jeho novšie pásky boli zmesami chrómu a kobaltu a taká TPII bola čisto kobaltová páska, museli sa posunúť vyššie, chromdioxid sa nehodil pre vysoké teploty a toto Basf potreboval zmeniť.

A zase sa vrátim k problémom so skladovaním, mal som rovnaké kazety Basf chrome ktoré boli od rôznych predajcov a ich výsledky nahrávok boli extrémne rozdielne, jedna bola v pohode a druhá zlá a pod. Sledujte aj moje testy kaziet čo občas píšem k updatom, naposledny Basf CEII 100 rok 1990 bola v TOP kondícii a naozaj sa zvukovo snažila, no jedna zabalená pôjde priamo Romanovi, tak by ma zaujímalo či ju rozbalí alebo nie.

Čo sa týka mazu z chrome kaziet a podobného bordelu, osobne som sa stretával s malým až extrémnym množstvom bieleho tuku zachyteného v celej páskovej dráhe a hlavne na hlavách, ktorý ak sa dostane do štrbiny dôjde k výpadkom zvuku a pod problémom, myslím že degradácia spojiva sa pri rôznom skladovaní prejavuje rôzne. Mám použité Basf chromdioxd rok 1982 s dobovými nahrávkami a nie je žiadny problém a naopak niektoré novootvorené Basf creIi novšej výroby a sú tam uvedené problémy s bielym tukom a pod.
A musím povedať toto nie je problém Basf chrómu, toto je problém VŠETKÝCH magnetických pásov na svete, len rôzne spojivá degradujú rôznym spôsobom. Spojivo je ten najhlavnejší problém magnetických pásov pre všetky použita.
príklady:
Agfa a Basf chromdioxid - biely povlak na páske.
Basf ferro - škrípanie alebo zaseknutie pri prechode hlavami a páskovou dráhou, áno spojivo nedrží len pigment a fóliu pokope, ale plní aj lubrikačnú funkciu, a niektoré staršie kazety sa môžu drieť nasucho, alebo naopak prilepia sa.
TDK Metal a postupne aj typ II - biele kryštáliky, sa zachytávajú v podobe bieleho prášku v páskovej dráhe, konzistencia a vzhľad je rozdielny od Basf chrome
ďalšie metalky kde je menší alebo väčší výskyt bieleho prášku pozorovaný na kazetách That´s, Denon, Fuji, Scotch, Magnex, Memorex, GoldStar, SKC
Jedinou známou výnimkou, zatiaľ, je Maxell Metal, tam sa tvoria drobné kryštáliky viditeľné v odlesku svetla, ale na hlavách nič opticky viditeľného, ale staršie Maxell typ IV a typ II po odbalení taktiež dropujú na výškach.
ďalšie degradácie spojiva, väčšinou lepenie, o tom som tu už veľa písal, fotil
a stretol som sa s tým už aj u VHS, zatiaľ s tým lepením, to nebolo moc príjemné.

Čo sa týka plávania zvuku, kanálov, zlý balance, to sledujem a zapisujem u všetkých testovaných kaziet a s kľudom môžem povedať že sa to môže stať na kazetách všetkých výrobcov a typov, mal som problém aj so Sony Metal master, alebo mal som viac kaziet rovnakého modelu a výrobcu a roku a jedna bola v poriadku a druhá nie. A tam už proste nepomôže ani dobre zladený dual capstan deck.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Predaj kaziet na portáloch v Čechách

Príspevok od používateľa Nstar »

Toto ked citam tak cely magnetizmus straca zmysel sakra
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2665
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Predaj kaziet na portáloch v Čechách

Príspevok od používateľa AdmineR »

Erik preháňa - chce nás odstrašiť aby mu ostali všetky kazety - aby sme ich my ostatní nekupovali :lol:
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2279
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Predaj kaziet na portáloch v Čechách

Príspevok od používateľa orhore »

Tak s tím se musí nějak počítat, že nic nevydrží věčně. Co jsem před pár lety znova "oprášil" svoje decky, tak na kladkách se objevují po přehrávání kazet bílé lajny. Tohle se v dávné minulosti vůbec nedělo. A je úplně jedno jaký pásek používám. Starý nebo nepoužitý a za chvíli je to na kladkách znova. Trošku si ještě užijem a pak to u táboráku z kazet celé do němoty pohřbíme :P
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Predaj kaziet na portáloch v Čechách

Príspevok od používateľa EZ647 »

No viem že to znie trochu depresívne, ale treba si užívať a venovať sa tomu pokiaľ to ide.
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Predaj kaziet na portáloch v Čechách

Príspevok od používateľa janvys »

.......... právě proto co zde bylo výše vypsáno popsáno napsáno, nahrávám už dlouho nejraději na Sony kazety všech type, kde jsem se dodnes nesetkal s problémem, narozdíl od od těch ostatních co psal např. EZ.
K tomu mám ještě vynikající výsledky u TDK, ale pouze normal (ad-x/ar/ar-x). Ne type II (mimo vyjímek), Ne type IV.
Všechno BASF co je chrome šlo do krabice, jediné na co se dá kvalitně nahrávat, tím myslím včetně slušného výkonu a ne končit na -4db, jsou type I Ferro Maxima apod.
Všechno co voní/smrdí pravým chromdioxidem je dnes jen na výstavku. Za poslední rok jsem otestoval mnoho těchto kazet na více strojích. Jo, některé z nich jdou stále kvalitně nahrát, ale bez výkonu.

Ale zpátky k tématu, lidi jsou vykukové, překupníci jsou všude. V současné době je nejvíce vidět Slovák na bazoši, který skupuje ve velkém a prodává po menších dávkách za nesmyslné ceny. Uvedl jsem ho ve vláknu překupníci. Otázka je, jestli tito vykuci skutečně něco prodají, myslím že moc ne. Včetně těch troubů co jsou na aukru a jejich (většinou) nesmyslné ceny, kterým se lze jen smát. V obrovské nevýhodě jsou v dnešní době lidi, co neumí nakupovat ze zahraničí. Právě na tyto lidi tito překupníci logicky cílí.

Poznámka na závěr. Včera jsem si objednal z Koreje (ne čína!!) další krabičku těch bílých noname kazet, jejichž pásek se mi překvapivě velmi osvědčil jako kvalitní a stabilní. Kdo zapomněl o které píšu, je to tahle: https://www.vintagehifi.sk/viewtopic.ph ... orea#p9481
1,3€ za novou docela kvalitní kazetu je sakra rozdíl, než to co chtějí překupníci, ne?
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Predaj kaziet na portáloch v Čechách

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Erik urobis test starej chromku TDK KR?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Predaj kaziet na portáloch v Čechách

Príspevok od používateľa EZ647 »

Už je použitá.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"